Despre Obligativitatea Anvelopelor De Iarna

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by mr.K View Post
    vasile78, mediteaza la un lucru: ai fi un sofer SI MAI BUN cu anvelope de iarna, decat esti cu anvelope de vara. Pe timpul iernii, normal.
    Gresesc?

    PS: sa-mi arati unde mi-am etalat superioritatea de sofer in postul #26.
    Cam cu cate procente aproximezi ca o sa fii mai bun cu gume de iarna? Producatorii spun ca aderenta creste cu 5%, "userii" spun ca merg cu +20Km/h fata de aia cu gume de vara...

    Comment


    • #32
      vasile, tu n-ai mers cu cauciucuri de iarna dupa cum se vede in intrebarile tale ... e diferenta de la cer la pamant, circula cu anvelope noi, nu sh M+S apoi ne auzim ...
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • #33
        Oameni Buni. Pace!

        Dupa cum s-a vazut eu nu am contestat aceasta lege. Este foarte buna pentru siguranta in trafic si nu este data de madam Boagiu, ci de UE. Ceea ce am analizat a fost pentru a intelege prevederile acestei legi. Cand se folosesc anvelope de zapada, cum sunt inscriptionate, ce sanctiuni da legea.

        Nu dezvolt subiectul cauciucului folosit la o anvelopa de zapada si importanta lui la aderenta, siguranta. Este alta discutie. Aici am discutat doar despre lege. Nu se poate ca unii pentru ca nu au inteles legea, desi este drumul public uscat, sa nu iasa cu masina pe motiv ca ia amenda. Nu este corect ca vanzatorul de cauciucuri sa te abureasca prin minciuni cu amenzi. Nu vorbim de bani, mai importanta este corectitudinea. Astfel prevenim abuzuri, minciuni, care vin doar pentru scopul de a face profituri cat mai mari.

        Pentru cel care m-a intrebat de link-uri, in primul post al acestui subiect am pus si link-urile catre Ordoanta si Legea care o aproba.

        Comment


        • #34
          Este o diferenta foarte mare!Dar daca omul de rand nu are banii sa isi ia,sau poate cumpara 2,de ce este obligat(iti baga pe gat)sa isi ia NOII toate 4?Este un interes foarte mare la mijloc si cineva trebuie sa castige!

          Comment


          • #35
            Originally posted by samy0388 View Post
            vasile, tu n-ai mers cu cauciucuri de iarna dupa cum se vede in intrebarile tale ... e diferenta de la cer la pamant, circula cu anvelope noi, nu sh M+S apoi ne auzim ...
            Am mers si am condus masina cu anvelope de iarna de multe feluri, pe gheata si polei prefer sa conduc prudent, ca altfel ...
            Anvelopa noua se cheama in primul an de utilizare, in urmatorul an cumperi alte gume pentru ca nu mai sunt noi si seamna cu alea de la SH?
            Contrar isteriei nationale eu nu o sa-mi cumpar gume de iarna (am argumentat intr-un post anterior de ce) ci o sa circul numai dupa ce dau drumarii cu sare pe drumuri si refuz sa cred ca gumele de iarna te fac sofer mai bun (pe mine sigur nu m-au facut). Ce e trist e faptul ca pe langa frustratii cu opel si vw din '90 or sa apara alti frustrati pe sosele... aia cu gume de iarna.

            Comment


            • #36
              Iata ca incet, incet si anumiti ziaristi nu mai fac jocul celor interesati de profit: http://www.jurnalul.ro/stiri/observa...na-593390.html

              Este atat de dragut sa vezi asa ceva, a aparut primul Ghid de evitare a amenzii. Si pana de curand eram terorizati cu amenzi uriase, cu ridicat de placute de inmatriculare. Lumea s-a trezit si cere corectitudine. S-a dat o lege, nu poti sa-ti bati joc de cei care nu o citesc sau inteleg ca sa faci bani de pe urma lor.

              Comment


              • #37
                Originally posted by vasile78 View Post
                ...[snip] Ce e trist e faptul ca pe langa frustratii cu opel si vw din '90 or sa apara alti frustrati pe sosele... aia cu gume de iarna.
                Nu pricep: pai cei cu opel din 90 sunt frustrati pentru ca n-au Mercedes din 2011, sau macar Opel nou, si se comporta ca atare. Cei cu Octavia sunt frustrati ca nu au Passat, si ati vazut cat de multi merg ca taranii pe camp, fara nici un pic de considerare fata de ceilalti? Analogia ar fi ca aia cu gume de vara, frustrati simtindu-se, vor merge cu vitejie prin nameti, ca sa ne arate ei nouam, plebeilor, ca se poate.

                Comment


                • #38
                  Mr.k esti off topic...din pacate
                  O viata avem Români si o cinste!Desteptati-va ca am dormit destul!

                  Comment


                  • #39
                    ALO68, daca eu am raspuns off topic la intrebarea ta, concluzia e una singura: ai pus o intrebare offtopic .
                    Daca nu accepti ce iti rapunde careva, ai o singura solutie: pune mana si citeste, pune mana si pe DEX si vezi ce inseamna autovehicul, sau consulta un AVOCAT sa-ti interpreteze legea.
                    Pana la urma, ce urmaresti? Sa fentezi legea, cam asta inteleg eu, asa cum vor sa o faca multi altii de pe aici.
                    Anvelopele de iarna nu te vor face sa conduci mai bine (asa zice Vasile78, eu nu-s de acord) dar macar o sa fii mai in siguranta.

                    Auzi, off topic vorbind de anvelope de iarna intr-un topic dedicat. No comment, man.
                    Last edited by mr.K; 13 October 2011, 12:13.

                    Comment


                    • #40
                      macar, cel putin prin bucuresti, nu vom mai da de cate o "tanti" care n-are nevoie de cauciuce de iarna, dar blocheaza tot bulevardul ca sa iasa din parcare, apoi ramamne acolo, trebuind sa fie impinsa...

                      Comment


                      • #41
                        O sa dai de altii in Brasov, Galati etc.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by razvanamza View Post
                          macar, cel putin prin bucuresti, nu vom mai da de cate o "tanti" care n-are nevoie de cauciuce de iarna, dar blocheaza tot bulevardul ca sa iasa din parcare, apoi ramamne acolo, trebuind sa fie impinsa...
                          Si crezi ca nu poti ramane blocat in zapada cu anvelope de iarna?
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #43
                            Unii nu raman blocati in zapada cu anvelope de vara, cum poti spune ca ramai blocat cu anvelope de iarna?
                            N-ai citit ce scriu niste colegi de forum, ca merg prudent?
                            Pfff, iar o sa fiu offtopic.

                            Comment


                            • #44
                              @razvanamza

                              +1 pentru postul tau. Din pacate, sunt destui care blocheaza intersectiile si pe uscat.

                              Comment


                              • #45
                                mr.k: Da, corect... La asta nu m-am gandit.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google