Diferentele Dintre O Piesa De Origine Si O Piesa Contrafacuta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    ....

    mergeti la threadul cu feedbackuri.si o sa intelegeti acolo de ce am deschis acest thred.
    mai departe tin sa aduc doar cateva argumente legate de preturi dar nu pt colegul myke care a tocit tastele la gilimele.si care nu face diferenta dintre piese de origine ( dacia-renault )si piese originale.
    eu nu vand doar piese de origine ,(dacia-renault) am si piese originale pe producator pe stoc: trw,febi,champion,monroe,lpr,doltz,bosh,beru,valeo ,luk,


    1 .la reprezentante a-ti auzit de adaos de 300% si chiar de 200% la anumite magazine de prin capitala sau unele magazine on-line
    2 .sunt vanzator de en-gros, firma am sa o spun doar cand am sa vin la o intalnire logan club.
    3 .compensare.
    4.vanzarile de pe acest forum reprezinta maxim 3% din vanzarile mele .
    imi cer scuze ca am deranjant putin teparii.
    5. si nu in ultimul rand referitor le pret cine a pus la vanzare primul tapiseriile de origine la 160 ron , la pret de huse .pretul unei tapiserii fiind undeva la 700-800 ron .


    am deschis threadul acesta pt informare si am cerut si ajutorul colegilor care cunosc piesele,.sa puna poze.....si au fost si colegi care au ajutat vedeti postarile anterioare.
    in continuare am sa ma tin de facut poze si sa continuu acest thread .si daca nu dovedeste interes am sa cer sa se inchida .

    Comment


    • #77
      MyKe - ai fost pe marginea prapastiei. Ti-am mai acordat o sansa pentru ca ai venit cu argumente pertinente (din punctul meu de vedere).

      planetara - acelasi tip de argumente astept si de la tine. Incepusi bine, dar ai dat-o de gard cand ai venit cu pretexte gen "daca nu dovedeste interes am sa cer sa se inchida" ori "si nu in ultimul rand referitor le pret cine a pus la vanzare primul tapiseriile de origine la 160 ron , la pret de huse .pretul unei tapiserii fiind undeva la 700-800 ron ."



      @restul care comenteaza doar de dragul de a o face si n-aduc niciun aport discutiei: ori va abtineti, ori zburati.
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • #78
        ....

        as mai adauga odata in plus ca marea majoritate a preturilor de la pieselor de origine s-au ieftinit .sunt stocuri foarte mari in depozite. s-au facut promotii peste promotii la cantitate mare cumparata. in fiecare luna in ultimile 7 luni.

        daca mai are cineva vreo nelamurire sau indoiala legata de preturi sau de ce nu originalitatea pieselor, repet cu toate ca nu am nici o reclamatie.
        da-ti pm sau postati aici intrebari .
        pt cei din bucuresti daca sunt doritori sa vada cateva facaturi si piesele de origine cu diverse ambalaje, astept mesaje pt a veni la o intalnire la piata constitutiei sau unde se stabileste.

        Comment


        • #79
          sal

          salut, multumesc de raspuns si te rog sa-mi spui si placutele astea ce hram poarta??
          Attached Files

          Comment


          • #80
            sal

            din poze nu imi dau prea bine seama .avand in vedere ca au perfectionat ambalajele din ce in ce mai bine inclusiv au trecut si noile coduri cu r.
            uitate la dreptungiul unde scrie pieces d'origine si daca are o culoare maro sidefat , sunt de origine

            Comment


            • #81
              Eu am cumparat piese in mai multe randuri de la planetara, la fel si distributia pe care am schimbat-o acuma 1 an si jumatate si nu am nici cea mai mica problema. Manopera e facuta la reprezentanta, iar baietii au zis ca sunt originale piesele.

              Comment


              • #82
                Originally posted by SYL40 View Post
                Intrebare, in special pt @planetara, ce stii despre uleiul DaciaOil, se contraface ?
                se punea lubrifin si texaco .in momentul de fata uleiul este produs de total la brasov .deci poate sa fie elf sau total.
                cat despre contrafacerea lui sincer nu m-ar mira sa fie contrafacut. personal nu stiu.. uleiul elf a fost contrafacut.

                Comment


                • #83
                  Acum pun si eu o intrebare putin pe langa:
                  Daca faci revizii & lucrari la serviceurile DACIA, cu piesele lor, poti avea surpriza sa iti puna piese contrafacute?
                  "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

                  Comment


                  • #84
                    riscurile sunt foarte mici sa-ti puna piese contrafacute pt ei raspund si de garantia pieselor si a manoperei.
                    insa dupa cum spuneam si postarile anterioare au fost cazuri care baietii destepti care aprovizioneaza servisurile autorizate dacia-renault sau baietii de la magazie au scos piesele de origine din cutii si au pus piese contrafacute .
                    cum s-a descoperit? .va dau un exemplu concret:s-a rupt o distributie de 1,4 8v la 20.000 km , scandal mare ,au trimis expertiza si s-a dedescoperit ca este o distributie contrafacuta ...
                    mai departe s-au facut verificari prin toate reprezentantele.
                    rezultatul a fost ca s-a plasat vina de la uni la alti .

                    Comment


                    • #85
                      Cazurile de care vorbiţi la dealeri sunt foarte izolate, în sensul că nu prea îşi riscă nimeni locul de muncă, pentru că e uşor de dovedit că e o piesă contrafăcută.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #86
                        ..

                        asa este au fost izolate,si de aceea am spus ca sunt foarte mici sanse sa se intample iar asa ceva ,avand in vedere ca este din ce in ce mai greu sa-ti gasesti un loc de munca.

                        Comment


                        • #87
                          Felicitari Planetara pentru thread. Cred ca este unul dintre cele mai interesante legate de calitatea pieselor de origine. Am lucrat in departamentul vanzari piese Dacia Renault trei ani si inteleg foarte bine explicatiile aduse. In conflictul cu Myke iti tin partea pentru ca in acest domeniu conteaza sa speculezi toate promotiile furnizorilor pentru a avea preturi competitive, poate chiar mai mici decat cele ale unei piese contrafacute. Si intr-adevar ca si anomalie la kitul de distributie 1.4mpi piesa de origine este mai ieftina decat producatori buni precum Contitech si Gates. Si daca tot vorbim de contrafaceri am vazut in ultimii doi ani au aparut pe piata facaturi pentru producatori de renume gen Mann, SNR, Contitech, Gates; dar deja intram in alta poveste.
                          Indicat ar fi ca pe piesele de origine sa apara si acele abtibilduri, sau bonuri de ticketing cu importatorul si distribuitorul piesei si s-ar mai rezolva din suspiciuni.

                          Comment


                          • #88
                            Eu unul sunt clientul userului Planetara de ceva vreme si pana in prezent nu am nici un fel de repros sa-i fac. Toate piesele au fost de origine si nu am avut probleme cu ele.
                            Am luat bratele cu tot cu bucse si pivoti, pompa de apa, kit distributie, kit ambreaj, planetare stg si dr si au mai fost si altele. Recomand piesele si pe cel ce le comercializeaza. Eu unul optez pentru piese de origine.
                            My ride

                            Comment


                            • #89
                              sal

                              multumesc pt aprecieri .si am sa incerc sa pun poze in continuare ,
                              nu am mai postat pt ca stau foarte prost cu timpul.
                              am sa fac poze si le pun aici cu motoras pas cu pas , filtre aer ,rulmenti ...

                              Comment


                              • #90
                                ....

                                continuam cu un motoras " pas cu pas"
                                sunt 5 poze
                                primele doua poze cu cel contrafacut
                                urmatoarele trei cu cel de origine
                                poza 1- scrie assembled in origin
                                poza 2- se vede inscriptionarea vdo mai ingrosata si codul mai vechi de renault
                                culoarea cuiului este galben deschis

                                poza 3 -inscriptionarea vdo este mai alungita ,culoarea cuiului este un galben inchis
                                poza 4 -scrie assembled in mexico
                                poza 5 -are ambalajul cu codul de referinta nou .made in belgium si contine un oring si 2 surubele
                                Attached Files
                                Last edited by planetara; 3 March 2014, 02:57.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google