Discuri De Frana Ovalizate.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    planetara intra in fuzeta,nu are nici o treaba cu discul.Intr`adevar planetara de 16v nu se potriveste la intrarea in fuzeta cu una de pe 1.6 normal.Discurile ,daca ai luat si etrierii se potrivesc fara nici o problema.
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #17
      Originally posted by spanu View Post
      discurile se ovalizeaza si daca intri in groapa cu piciorul pe frana.
      esti sigur? pt ca nu o data am patit sa franez in gropi si nu am avut discurile ovalizate...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #18
        Daca intri in gropane cu rotile franate se buleste directia nu discurile, eu unu asa stiu
        No, apoi blana
        Taaaaaci!!! ca nu stii ce-i bine
        ...si nu uita, prietenul bun, la balamuc se cunoaste

        Comment


        • #19
          Problema cu jocul in directie in mers si in franare nu era de la discuri. Am fost la o vulcanizare pt. ca aveam o roata care tot se dezumfla si ma rog, a facut ala roata si ii povesteam cu problema mea. Omul ma intreaba: "cand ai pus rotile de iarna le-ai pus pe alea de pe fata pe spate si invers?" Am zis da... Ti le pun la loc si daca vii maine si imi spui ca face la fel le punem la loc gratis. Am plecat de acolo si am constatat ca acum masina merge perfect. Chestia asta e singura care nu mi-a trecut prin minte, m-am gandit la discuri ovalizate, la geometrie, la bucsi si pivoti, la orice altceva mai putin asta... Care este explicatia logica?
          Am montat roata care a fost iarna trecuta pe stanga fata pe stanga spate si cea pe care a fost pe dreapta fata pe dreapta spate. Unde am gresit?
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • #20
            dezechilibru static...chiar daca pe stand ele sunt echilibrate, una e mai grea decat alta si trage aiurea. batai nu are voie sa fie la dezechilibru static. nu stiu alta varianta de ce nu ti-a mers masina si s-a comportat ca si cand ai avea joc. ai echilibrat rotile totusi inainte de a le pune pe masina, sau le-ai lasat ca si anul trecut?
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #21
              Da, le-am echilibrat. Tipul de la vulcanizare imi explica ceva de sensul de rotatie, si cum mie mi s-a parut ca nu avea sens ce spune el acolo... nu am retinut. Sensul de rotatie al anvelopelor stiu si eu care este si era pus bine. Alt sens nu mai stiu...
              Ma rog, bine ca s-a rezolvat ca imi statea pe creier.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • #22
                Astazi mi-a zis un prieten cu un megane 1 din 2000 ca are o problema cu franele... O data la 2000 km ~3-4 luni ii se ovalizeaza discurile de frana. Le schimba si dupa 3 luni se ovalizeaza si cele noi. Daca aveti idee de la ce ar putea fi va rog sa lasati un mesaj. Multumesc!
                MY CLA

                Comment


                • #23
                  Supraincalzirea franelor+fuzete cu uzura+rulmenti cu joc....toate duc la dezechilibrarea discurilor si o frecare in mers care supraincalzeste discurile si-n momentul in care trece prin apa le deformeaza...
                  "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                  Comment


                  • #24
                    Montajul si rodajul incorect sunt cea mai raspandita cauza a ovalizarii discurilor.

                    Comment


                    • #25
                      Tinut frana apasata cu masina oprita dupa franari lungi si violente.
                      [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                      Comment


                      • #26
                        Poate spala masina cand are rotile incinse

                        Comment


                        • #27
                          Am uitat sa precizez... Stilul de mers este normal, fara franari violente. Este la al 3-lea set de discuri pana acum...
                          MY CLA

                          Comment


                          • #28
                            Butuc/butuci strambi.

                            Comment


                            • #29
                              Sta la deal, coboara pante lungi cu piciorul pe frana? Cum zicea si colegul de mai sus, conteaza ca discul sa fie montat pe butuc curat, nu cu rugina. Teoretic ar trebui verificata si bataia dupa montaj, cu comparator, dar cine are si stie sa foloseasca asa ceva azi in garaj?
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by alessandro View Post
                                Montajul si rodajul incorect sunt cea mai raspandita cauza a ovalizarii discurilor.
                                Alaturi de incompatibilitatea dintre discuri si placute sau alaturi de calitatea de rahat a unor produse.
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google