discuri de frana pe spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • se gaseste asa ceva pentru puntea spate logan ...fara suport de etrier ...(cred ca se gaseste separat)
    de eficient e eficent doar daca (cum au spus si colegii mai sus) sunt reglate cum trebuie adica sa tina 70% fata si 30% spatele ...(desi pare greu nu e...se regleaza din repartitor...)


    ps etrierii se pun de clio pentru ca au si frana de mana pe cablu (modele cu discuri pe spate)

    difereta va fi ca rotile stau mai iesite in afara cu 70 de mm fata de cele cu tambur (35mm la roata)si va arata ca "ala rosu cu coarne" ...
    Attached Files
    Last edited by mc_alienu; 27 August 2010, 21:41.
    "when I grow up,sigpic I want to be a VDE"

    Comment


    • Atunci mai trebuie distantiere de 30 mm pe fiecare parte in fata ca sa fie egala dinstanta intre rotile de pe fata si cele de pe spate
      Last edited by Renault; 28 August 2010, 01:03.

      Comment


      • m-am interesat azi si nu distanteaza roata cu nici un mm ... deci se pot pune fuzetele din poza de mai sus si se gasesc si suporti pentru etrier si etrieri cu dubla comanda (hidraulica si mecanica pentru frana de mana)...o sa ma mai interesez pentru ca si pe mine ma bate gandu sa dotez masina cu asa ceva ...
        "when I grow up,sigpic I want to be a VDE"

        Comment


        • pai ia vezi tati si zine si noua cat costa,discuri ,etrieri si din cate stiu trebuiesc puse niste tevi,ca un fel de distantiere pt a face eficienta frana de mina,de cati mm si din ce material...respect
          Last edited by Seba; 5 August 2011, 00:11.
          sigpic
          Poate pentru lume ești o singură personă,dar
          pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

          Comment


          • da, puneti-va, mai ales daca nu aveti abs, sa va fuga de cur cand franati cu rtile un pic virate. de parca ati cara zilnic 300kg in portbagaj cu 200km/h pe serpentine...n-are focus-ul de 115cp si 1320kg discuri, da' treb'e la roaba asta de 900 de kile...ca da bine cand o vindeti in targ la "reisari"...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Sistem de franare de R19
              Attached Files

              Comment


              • ce discuri ai folosit si etrieri

                Comment


                • de renault 19...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Pai si pana la urma ce sa inteleg ???Ramanem tot la sistemul de franare stock?Sau se merita investitia ???
                    Niciodata sa nu te certi cu un idiot deoarece te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta!!!!

                    Comment


                    • se merita pe fata, pe spate e de ajuns

                      cel mai bun upgrade la sistemul de franare este o anvelopa capabila
                      Last edited by DeLuXe; 2 October 2012, 11:26.
                      sigpicMy ride

                      Comment


                      • Parerea mea e ca nu merita,bani multi,omologari(daca sunt),riscuri etc.
                        Am la munca un Navara de 2 tone si ceva,190 cp si culmea are tamburi pe spate,franeaza de n-are aer.Asa ca la polizoarele noastre deja devine MOFT.
                        KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                        Comment


                        • am facut mai de mult o comparatie intre masina mea (discuri pline fata) si a unui amic (tot logan dar cu discuri ventilate fata). cea cu discuri ventilate nu franeaza mai bine sau mai tare, ci, dupa foarte mult timp, daca abuzezi enorm de frana (coborand o panta mare <aprox 30km> fara frana de motor de ex - am facut asta doar pt a testa franele) franarea la a mea incepe sa devina mai putin eficienta, pt ca se incalzesc discurile.
                          eu as zice ca merita pe fata discuri ventilate, dar la o utilizare normala nu se observa diferenta. cum a zis cineva mai sus, cu niste cauciucuri de calitate se vede diferenta mult mai bine. mai e si varianta discuri ventilate fata si tamburi de van pe spate, ca sa nu fie probleme cu omologarile si sa nu bata la ochi.
                          internal combustionizer

                          Comment


                          • Prin urmare ceea ce am inteles eu:
                            Discuri ventilate fata si temburi spate.Asa este cel mai bine si fara alte probleme cu omologarea si etc.
                            Niciodata sa nu te certi cu un idiot deoarece te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta!!!!

                            Comment


                            • Ar merge discurile astea din poze?

                              Sunt de pe Renault Clio
                              Attached Files
                              Cumpar volan de Duster

                              Comment


                              • Sunt exact ca ale mele care le-am pus de pe megane...
                                http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google