Discuri+placute Frana

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Discuri+placute Frana

    Salutare, doresc ca zilele urmatoare sa fac revizia masinii si as dori sa primesc niste opinii/sfaturi din partea voastra in legatura cu urmatoarele:
    •Ce discuri de frana mi-ati recomanda? Si spun din start ca Brembo/Ate/TRW sar din schema intrucat nu dispun de foarte multi bani acum, iar masina nu stiu daca o voi mai tine mai mult de 2 ani de acum inainte. M-ar interesa niste discuri cu un raport bun calitate/pret. Am vazut ca modelele Klaxcar, SWAG Germany etc au preturi destul de mici. Acum as vrea sa va intreb pe voi daca sunt bune dpdv calitativ pt ca nici nu vreau sa imi bat joc de masina sau de siguranta mea acum.. Puteti veni cu alte recomandari in materie de discuri;
    Placutele este esential sa fie aceeasi marca precum discurile ca sa nu se manance intre ele? Daca nu, ce marca de placute mi-ati recomanda?
    Sabotii presupun ca sunt 203x38. Masina este din 2005 echiparea Ambition.
    Bujii - O sa incerc sa gasesc ceva de la Denso, am auzit ca sunt mai bune decat cele de origine.
    •Iar filtrul de aer ma orientez inspre MANN chiar daca am citit pe forum ca multi au remarcat faptul ca taie din acceleratie.
    In rest voi mai schimba uleiul (Elf Evolution 5w40 900 SXR) + filtru de ulei de origine.
    Lichid de frana Elf Frelub 450 DOT 4.
    Lichid de servodirectie Elf Elfmatic G3 (ulei pt cutie de viteze automata).
    Orice sfat/recomandare din partea dvs este binevenit!
    O seara frumoasa!

  • #2
    Lasa lichidul de frana si de servodirectie si baga banii alocati acestora in niste discuri si placute bune.
    Bujiile cred ca mai poti trage de ele pina mai aduni ceva banuti.
    Dar cu franele nu te juca.

    Comment


    • #3
      As lasa lichidul de frana deoparte dar martorul de frana de mana care palpaie in mers uneori imi cam da peste nas. Trebuie schimbat din cauza asta + faptul ca e la minim..

      Comment


      • #4
        Originally posted by danrogo2001 View Post
        Lasa lichidul de frana si de servodirectie si baga banii alocati acestora in niste discuri si placute bune.
        Bujiile cred ca mai poti trage de ele pina mai aduni ceva banuti.
        Dar cu franele nu te juca.
        Lichidul de frana si de servo sunt printre cele mai ieftine consumabile ale masinii: 20-25 de lei te costa fiecare. Deci nu faci mare economie de acolo. Lichidul de frana clar trebuie schimbat daca e din 2005.
        Last edited by anto84; 4 June 2016, 10:48.

        Comment


        • #5
          Astazi am facut o parte din cumparaturi si am luat asa:
          -Discuri frana Ate (90 ron bucata);
          -Placute frana TRW (60 ron)
          -Ulei Elf Evo 900 SXR 5w40 (100 ron)
          -Filtru de aer Filtron (20 ron)
          Urmeaza cilindri de frana la care chiar nu stiu ce fel sa iau, cica ar fi 3 modele la Logan
          Saboti, aceeasi poveste ca si la cilindri
          Bujii - am dat comanda la un magazin de piese auto din zona de unele Beru undeva la 12 ron bucata
          Lichid de serva Elfmatic G3
          Si cam atat momentan.

          Comment


          • #6
            Bujia de origine (cu doi electrozi) e 15 lei. Deci!
            sigpic

            Comment


            • #7
              Din ce am auzit sunt firme care fabrica bujii aftermarket mult mai bune decat alea de origine (Denso, NGK, Beru etc). La mine pe strada la VIPER alea renault sunt 9 lei bucata. Oricum bujiile originale tot de beru parca sunt fabricate dar apare un ditai adaosul pt ca sunt comercializate sub emblema Renault.

              Comment


              • #8
                nu erau eyquem alea originale?

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google