-Discutii Amicale Despre Politica Discutii generale Orice nu intra la alta categorie Discutii Amicale Despre Politica - Pagina 64 - Dacia Logan Forum
Dacia Logan Forum

Inapoi   Dacia Logan Forum > Lucruri generale > Cafenea > Discutii generale

Discutii generale Orice nu intra la alta categorie

Atentie ::
Bine ai venit pe forumul LoganClub.ro Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie aici

Discutii Amicale Despre Politica

Discutii generale

Raspunde

Thread Tools
Vechi 4 Zile in Urma   #1261
gecmc94
Loganist de 5 stele

Data inscrierii: 10-04-2017
Motorizare : 1.5 dCi
Posturi: 337
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

A mai fost dna ministru "usturoi" cu doctorat īn America.
gecmc94 e offline   Reply With Quote
Vechi 4 Zile in Urma   #1262
mr.K
Loganist de 5 stele

mr.K's Avatar

Data inscrierii: 19-02-2008
Motorizare : kerosen
Posturi: 20,822
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Deci mai bine unde au facut Ciordache si Nicolae.
Nu mai am nimic de zis despre asta.

Democratia? O aparam doar cand ne e bine.
mr.K e online acum   Reply With Quote
Vechi 4 Zile in Urma   #1263
Silviu
Loganist de 5 stele

Silviu's Avatar

Data inscrierii: 24-09-2007
Motorizare : 1.6MPI / MCV II Ph2 1.5 dCi + Easy-R
Posturi: 1,709
Membru :
[Loganist de 5 stele]
[LoganClub Timisoara]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de gecmc94 Vezi Post
A mai fost dna ministru "usturoi" cu doctorat īn America.
Si ti se pare tie ca Ioana Petrescu e incapabila? Poate era incapabil prim-ministrul sa priceapa finantele de care vorbea ea.

Eu cred ca tu habar nu ai ce inseamna Harvard sau MIT.

Vorba lui mr.K, nu mai e de zis nimic pe subiectul asta pentru ca efectiv nu ai cu cine.

Last edited by Silviu; 4 Zile in Urma at 15:00.
Silviu e offline   Reply With Quote
Vechi 4 Zile in Urma   #1264
Fanez
Loganist de 5 stele

Fanez's Avatar

Data inscrierii: 21-03-2010
Motorizare : 1.2 16V 73 CP (E6)
Posturi: 5,791
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de mr.K Vezi Post
...
Daca punem si ca a obinut un doctorat īn finane la Universitatea din Massachusetts īn 2007...
Acum inteleg de ce a confundat "a (se) incolona" cu "a (se) inregimenta".
Indiferent ce studii ai facut si cate diplome ai, daca esti mitocan n-au decat valoarea hartiei pe care sunt tiparite.

Last edited by Fanez; 4 Zile in Urma at 17:18.
Fanez e offline   Reply With Quote
Vechi 4 Zile in Urma   #1265
Silviu
Loganist de 5 stele

Silviu's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
[LoganClub Timisoara]
Implicit

@Fanez, vezi ca n-are doctorat in lingvistica ...

Citat:
Indiferent ce studii ai facut si cate diplome ai, daca esti mitocan n-au decat valoarea hartiei pe care sunt tiparite.
In sfarsit l-ai definit bine pe Serban Nicolae.
Vechi 4 Zile in Urma   #1266
bolovan
Loganist de 5 stele

bolovan's Avatar

Data inscrierii: 28-11-2008
Motorizare : 0.9 tce
Posturi: 2,695
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Hai sa vedem cine este Serban Nicolae si ce convinger are:
http://www.digi24.ro/stiri/actualita...omaniei-819772

http://inliniedreapta.net/serban-nic...e-bunicul-sau/
ca o concluzie: un mare om a luptei proletare impotriva asupririi capitalist-soviniste. Un mare luptator pentru idealurile comuniste. Stalin cred ca era mandru de el.

P.S. Reiau intrebarea, exista cineva in PSD-ul ala ce nu are radacini comuniste? Sau nu este un luptator pentru promovarea ideologiei comunist-staliniste?
bolovan e offline   Reply With Quote
Vechi 3 Zile in Urma   #1267
Fanez
Loganist de 5 stele

Fanez's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de Silviu Vezi Post
@Fanez, vezi ca n-are doctorat in lingvistica ...
"Atuncea sexplica" halul in care vorbeste doamna doctor. (Cum era? Dottore?)
Daca n-a facut scoala in Romānia e normal sa nu stie romāneste. Stie "limba americanca"-(zicea un individ)...

A se inregimenta egal "fallow the lider". Era un joc cu care ne distram noi pe cand aveam vreo 10 ani. Se numea "ce fac eu sa faca toti".

Vorbind despre doctorii scoliti in alte tari (doctorii scoliti in Romānia sunt foarte ofertati, dar "scoala romāneasca scoate tāmpiti").Click the image to open in full size.

Citat:
Original a fost postat de bolovan Vezi Post
...Reiau intrebarea, exista cineva in PSD-ul ala ce nu are radacini comuniste? Sau nu este un luptator pentru promovarea ideologiei comunist-staliniste?
Raspunsul este: DA!
Cei mai stalinisti sunt in opozitie. Comunisti or mai fi si colo si colo dar stalinisti gasesti duium si in piata victoriei!

Last edited by Fanez; 3 Zile in Urma at 19:50. Motiv: Automerged Doublepost
Vechi 3 Zile in Urma   #1268
Silviu
Loganist de 5 stele

Silviu's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
[LoganClub Timisoara]
Implicit

@Fanez, poti detalia? La ce te referi mai exact cu “halul in care vorbeste ...”?
Vechi 3 Zile in Urma   #1269
bolovan
Loganist de 5 stele

bolovan's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

@Fanez si cu toate astea...actiunile staliniste sunt facute de PSD (te uita la actiunea lor...si vezi cum actiona PCR-ul)
Bun, zici ca exista si oameni in PSD care nu sunt parte din propaganda stalinist-comunista...cine-i ala?
Vechi 3 Zile in Urma   #1270
mr.K
Loganist de 5 stele

mr.K's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

@Fanez, demoazela a facut facultatea in Romania, a studiat si in USA, stie mai multa carte decat tot pezedeu' la un loc, absolventi de spiru, kogalniceanu si ecologica.
Porcul ala pe care il admiri tu a facut scoala de soferi pentru infractori pezedisti, de la un asemenea infractor a invatat si meserie. Sper sa ajunga si Nicolae unde a ajuns si ala pe care-l ducea cu masina.

Citat:
Metoda gasita de PSD, dupa blocada Opozitiei la Statutul magistratilor: Amendamentele respinse nu se mai supun votului
Cred ca am subestimat cat poate fura pezedeu'.
Acum fura si regulamentele, ca sa poata fura cu ele la legi si apoi la bani ...

Daca nu se mai supun la vot amendamentele, atunci cum se legifereaza? Se face proiectul de lege la partid, se trece printr-o comisie infiintata de majoritatea parlamentara, se face pishu cu bolta pe comisia de specialiitate, neconsultand-o, chiar daca, atentie!!!!!, avizul aceste comisii este necesar, apoi se voteaza cate 12458 de articole de lege in cateva ore, pai asa nici nu mai are rost parlamentul.

Cred ca opozitia ar trebui sa faca orice pentru declansarea legerilor anticipate.
Asta, daca le pasa intr-adevar de tara, desi ma indoiesc.

Oricum pnl+usr ar castiga alegerile.

Last edited by mr.K; 3 Zile in Urma at 20:51. Motiv: Automerged Doublepost
Vechi 3 Zile in Urma   #1271
Fanez
Loganist de 5 stele

Fanez's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
@Fanez, demoazela a facut facultatea in Romania, a studiat si in USA, stie mai multa carte decat tot pezedeu' la un loc...
A pus caramida cu caramida la facerea facultatii. (care?)
Stie, stie.... se aude dupa cum vorbeste si ce flatulente scoate pe gura.
Citat:
@Fanez si cu toate astea...actiunile staliniste sunt facute de PSD...

Citat:
Original a fost postat de Silviu Vezi Post
@Fanez, poti detalia? La ce te referi mai exact cu “halul in care vorbeste ...”?
E suficient s-o asculti vorbind. Mai luam in calcul si bunul simt elementar? Mai e si "demnitar" care suge tone de bani din buget. Sau a facut vreo lege, a avut vreo initiativa legislativa? Din plictis filmeaza diversi psd-isti. Asta e munca ei? Pentru asta are salariul si indemnizatia blamata de ea si colegii ei? Pentru asta e platita cu tonele de bani despre care zicea microfonista de la iRealitateaTv ca sunt luati degeaba? Microfonista zicea ca "demnitarii ies milionare facand ce? nimic!" Demoazela o fi printre ei?
Vechi 3 Zile in Urma   #1272
mr.K
Loganist de 5 stele

mr.K's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Intre timp, pezedistii angajeaza "PROFESIONISTI".

Citat:
Fostul sot al Olgutei Vasilescu reorganizeaza ASF. Fina lui Victor Ponta, angajata cu un salariu de 30.000 de lei pe luna

Citat:
Prim-vicepresedintelui ASF, Ovidiu Wlassopol, fostul sot al Liei Olguta Vasilescu, aduce forte proaspete in cadrul Autoritatii de Supraveghere Financiara, oameni fara experienta in domeniul asigurarilor. Printre noii angajati se regasesc fina lui Victor Ponta, Ioana Cazacu, doctor in filosofie la Baia Mare, sotia ministrului Ionut Misa si un fost angajat DIPI.
De-acu' sa vezi filozofie la ASF!
Si pe bani frumosi, 7000 de euro pe luna nu-s mizilic nici in strainatate.

Si nu stiu cum, dar toti astia de au legatura cu Potache, sunt dottore.

http://www.ziare.com/victor-ponta/st...e-luna-1492254

Destul cu fostul premier. Sa revenim la actualul.
Citat:
Premierul Tudose si-a numit finul prefect de Braila
Coincidenta probabil baiatul cred ca e o valoare certa, premierul nici nu stia cava fi numit.

Last edited by mr.K; 3 Zile in Urma at 21:05.
Vechi 3 Zile in Urma   #1273
bolovan
Loganist de 5 stele

bolovan's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

@Fanez n-ai raspuns la intrebare...exista un lider PSD-ist care nu sustine comunismul? Nu promoveaza invataturile stalinist-comuniste? Iote provocare: numeste un lider PSD ce nu este nu promoveaza comunismul si ideologia lui
Vechi 3 Zile in Urma   #1274
Fanez
Loganist de 5 stele

Fanez's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
@Fanez n-ai raspuns la intrebare...exista un lider PSD-ist care nu sustine comunismul?
Nu stii ce este comunismul. Nu stii ce este stalinismul. Dupa ce te informenzi iti raspunzi singur.
P.S. Nici democratia nu stii ce este! Despre capitalism stii? Desigur, habar n-ai.
Si puie monta si guie muvernele psd (inclusiv suie morin) au luat cele "mai de dreapta" masuri dar nu-ti pica tie la zar si dai vina pe "comunisti" rumegand ce ti-a mai ramas dupa spalarea creierului.

Citat:
@Fanez,...
Porcul ala pe care il admiri tu...
Scuze am uitat sa raspund.
Ce porc admir? http://agrointel.ro/55533/top-5-rase...ctia-de-carne/
Sau mistret?

Last edited by Fanez; 3 Zile in Urma at 21:54. Motiv: Automerged Doublepost
Vechi 3 Zile in Urma   #1275
bolovan
Loganist de 5 stele

bolovan's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Am inteles...deci nu gasesti.
Atunci am sa-ti lansez alta provocare: exista in conducerea PSD un tip integru? Adica sa n-ai suspiciuni asupra faptului ca nu este corupt/manjit? Fara dosar penal/condamnare etc?
Vechi 3 Zile in Urma   #1276
mr.K
Loganist de 5 stele

mr.K's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
Scuze am uitat sa raspund.
Ce porc admir? http://agrointel.ro/55533/top-5-rase...ctia-de-carne/
Sau mistret?
Nu e in top, e mai la coada. E porc rasa sofer.

Vechi 3 Zile in Urma   #1277
gecmc94
Loganist de 5 stele

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
Ma deranjeaza apelativul atata timp cat n-ai argumente pentru el. Ma deranjeaza cand aduci acuze fara argumente. Eu tu-am adus n argumente asupra doctrinei voastre (este suficient sa cauti pe wikipedia daca nu ma crezi).
Axele politice ale discursului lui Băsescu, īn perioada de după alegerile 2004, s-au modificat după 2005. Inițial, a reprezentat o platformă anti-sistem "da-ți-mi Consiliul și fac minuni", "PSD fură alegerile din 2004, fac plāngere", "dragă Stolo, lacrimānd" (cu zvonuri lansate că Stolojan este victima sistemului, cānd știm acum că de fapt scăzuse īn sondaje și au făcut rocada).

Cam după 2006, Băsescu a cāntat pe aceste note:
- PSD (sau PUR) este soluția imorală, sunt comuniști, "mafia lui Năstase". Băsescu condamnă comunismul.
- Rusia este pericol iminent, "lacul rusesc", "axa București-Londra-Washington".
- Statul cu bugetarul gras s-a cocoțat pe umerii privatului slab.
- Curentul unionist cu Moldova.

Bolovan, am citit īn replicile tale anterioare opinii care sprijineau primele trei puncte. Că sunt și au fost mereu doar un teatru, a fost evident pentru orice om care știe niște lucruri. Mafia lui Băsescu a devenit la fel ca cea a lui Năstase, Băsescu nu este rusofob ci a īmbrățișat (a supt de la licurici) politica neoconservatoare care a dominat Casa Albă de la finalul lui Bush și īn perioada Obama. Altfel, īnainte de extinderea NATO, Băsescu a făcut o vizită la Moscova īn 2005 unde: "Īn cadrul īntālnirii care a avut loc īntre preşedintele Romāniei şi preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, la un moment dat, preşedintele Romāniei, fără să i se spună care sunt cutumele, foarte pozitiv, aparent, zice "Foarte bine că ne-am īntālnit! Ar fi cazul să schimbăm telefoanele īntre noi şi să nu mai depindem de tot felul de consilieri", lucru care a produs o uimire şi a īnchis această vizită protocolară"
http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1...ntru-putin.htm
Seful statului roman i-a transmis omologului sau rus ca doreste ca, in timpul mandatului sau la Cotroceni, sa fie “unul dintre prietenii europeni ai Federatiei Ruse, un presedinte care sa poata fi sunat si care sa sune oricind”.
Despre bugetarul gras nu mai vorbesc, Băsescu fiind cel care vota mărirea salariilor. Iar despre Republica Moldova, unirea este un rău pe care Romānia și-l face singură. Sunt subiecte despre care pot scrie pagini īntregi dacă există interes de discutat geopolitică.

Despre comunism

M-ai trimis la Wikipedia să citesc.

"Teoretic, īn comunism toate bunurile aparţin societăţii ca īntreg, şi toţi membrii acesteia se bucură de acelaşi statut social şi economic. "
-- Fals īn Romānia de azi, niciun partid nu cere asta. Ar īnsemna să īși arunce privilegiile pe geam. Nu ar mai fi nimeni votat dacă ar cere cocalarului să renunțe la cazanul haudi. Trebuie respectată proprietatea privată.

"1. Exproprierea proprietăţii funciare şi īntrebuinţarea rentei funciare pentru acoperirea cheltuielilor de stat."
-- Fals, pămāntul este proprietate privată, ba chiar curānd va fi proprietate străină. Niciun partid nu vrea să schimbe asta, prin naționalizare.

"2. Impozit cu puternic caracter progresiv."
-- Cotă unică. PSD-ul (mai ales prin Voinea) a mai vehiculat impozitul progresiv. Dar cifrele menționate nu au "puternic" caracter progresiv. Asta este īn America unde impozitul ajunge la peste 40% la venituri foarte mari.
"Taxpayers fall into one of 7 brackets, depending on their taxable income: 10%, 15%, 25%, 28%, 33%, 35% or 39.6%. Because the U.S. tax system is a progressive one, as income rises, increasingly higher taxes are imposed."

"3. Desfiinţarea dreptului de moştenire.
4. Confiscarea proprietăţii tuturor emigranţilor şi rebelilor.
5. Centralizarea creditului īn mīinile statului cu ajutorul unei bănci naţionale cu capital de stat şi cu monopol exclusiv.
6. Centralizarea tuturor mijloacelor de transport īn mīinile statului.
7. Sporirea numărului fabricilor de stat, a uneltelor de producţie, desţelenirea şi ameliorarea pămīnturilor după un plan general.
8. Egală obligativitate a muncii pentru toţi, organizarea de armate industriale, īndeosebi pentru agricultură.
9. Īmbinarea muncii agricole cu cea industrială, măsuri avīnd ca scop īnlăturarea treptată a opoziţiei dintre sat şi oraş.
10. Īnvăţămīnt public gratuit pentru toţi copiii. Interzicerea muncii īn fabrici a copiilor, sub actuală ei formă. Īmbinarea educaţiei cu producţia materială etc., etc."

Singurul punct de pe Manifestul Comunist care a ajuns politică de stat peste tot īn lumea democratică este punctul 10. Nimic altceva nu se īntāmplă īn Romānia și niciun partid nu dorește asta. Asta īnseamnă comunism.
Vechi 3 Zile in Urma   #1278
Seba
sofer amator

Seba's Avatar

Data inscrierii: 24-05-2007
Motorizare : 1.6_16v/1.4mp3
Varsta: 39
Posturi: 13,314
Membru :
[sofer amator]
Implicit

Citat:
...Seba, timișorean ca voi...
Fals...
Citat:
...probabil amic de-o bere la īntālnirile voastre locale...
Fals...
Citat:
...a numărat exact ca un arbitru timișorean, īnchizānd ochii...
nu stiu la ce arbitru te referi...
Citat:
Original a fost postat de Fanez Vezi Post
... Era un joc cu care ne distram noi pe cand aveam vreo 10 ani. Se numea "ce fac eu sa faca toti"...
aia e maimutareala. sa urmezi un lider nu inseamna sa mergi ca oaia, incolonat dupa magar. e ceva mai subtil decat atat...principii, idealuri, chestii de-astea complicate
Citat:
...Oricum pnl+usr ar castiga alegerile.
ma indoiesc...pnl=psd=pcr, iar usr e o fantoma de partid. alde si pmp, niste scursuri in umbra psd...
Citat:
...uzurpatorul singurului liberal veritabil care mai era īn politica romānească, Crin Antonescu.
ai dreptate la alea de mai devreme, dar Crin Antonescu liberal veritabil e poate pt aia de la gradinita. un timp ce plecat din pnl, a trecut pe la doua partied ca apoi sa revina in pnl, a lucrat toata viata angajat la stat, vine si ne prezinta idealul liberal, capitalismul, initiativa private? mai mult, s-a aliat cu psd si ponta. asa ca, repet, cine crede asta cu Crin mare liberal? tu poti inghiti as aceva? pari un tip al dracu de cerebral. cam rau de gura, ce-i drept dar destept. eu unul nu te inteleg la faza cu Crin...

Last edited by Seba; 3 Zile in Urma at 23:46. Motiv: Automerged Doublepost
Seba e offline   Reply With Quote
Vechi 3 Zile in Urma   #1279
gecmc94
Loganist de 5 stele

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Este pesedistul Mihai Fifor inculpat? Nu. Dar despre ce vorbim dacă președintele țării este demonstrat de o instanță prin decizie definitivă că este escroc! Singurul motiv pentru care procuratura nu l-a urmărit penal este prin prescriere, după ce au plimbat dosarul cāțiva ani. RISE Project a scris pe larg despre asta.
Vechi 3 Zile in Urma   #1280
Seba
sofer amator

Seba's Avatar

Data inscrierii: 24-05-2007
Motorizare : 1.6_16v/1.4mp3
Varsta: 39
Posturi: 13,314
Membru :
[sofer amator]
Implicit

sincer, habar n-am cine-I vifor asta din pct meu de vedere, cazurile de coruptie ar trebui rezolvate cu rapiditate, cu aceeasi prioritate cu crimele. iar cine taragneaza, sa fie tras la raspundere. nu ma incanta ca intra dragnea sau altu' la puscarie, atata timp cat rahaturile deja facute se repara foarte greu, iar cele posibile a fi facute, nu mai au nimic de-a face cu bunul simt, dreptatea, etc. din partea mea, ii doresc lui prezidente incompetente sa imparta celula cu dragnea, ciclopul betiv cu soferul interlop, blonda suprema cu roscata agramata, etc. singurul lucru care ma face sa injur mai mult psd decat I-am injurat pe aia din pdl, e matematica: psd are mult mai multi hoti/incompetent/parveniti decat orice alt partid - si nu ma refer la numar in valoare absoluta, ci la procentaj. aici e problema mai mult, incep sa faca rahaturi pe care nici pdl nu cred c-ar fi indraznit sa le faca. pacat de ei, ca aveau sansa sa repare intr-adevar rahaturi facute de aia "de dinainte", pacat de noi, ca vom suferi in continuare, iar ei o vor duce si mai bine. ce-i mai rau, ca printr-o masina de manipulare mai bine pusa la punct decat cea a actualei opozitii (clar au si aia, dar nu asa eficienta) si prin tintirea, in general, a suportului din partea acelei parti a societatii usor de impresionat, neinformata, prin metode cam comuniste (nu ca "ceilalti" n-ar fi aplicat aceleasi metode, dar nu asa "pe fata"); greseala "alorlalti" a fost ca n-au vizat constant acelasi electorat (de aia au si disparut). eu nu contest unele idei bune din programul psd, ci rahaturile ascunse in intentii bune si prezentate ca fiind unica salvare. fazele cu multinationalele (carora le-au facut cadou fondul de salarii, ha, ha), cu Soros (care platea cainii alora de la demonstratii), cu polinomul, cu statul capra, aste-as, in mare parte, gargara. nu asa iti asiguri suportul populatiei, chit ca nu vorbesti mereu prostii. fii exemplu de decenta, sa vezi "follow de leader"-si nu la modul descries de Fane, ci la ala in care impartasim idealuri, puterea exemplului. adica mai si gandim, nu doar copiem ca maimuta. si papagalii vorbesc, dar nu inteleg ce spun.

Raspunde

Sari la Forum

Tags
amicale, despre, discutii, politica

Thread Tools

Reguli de Postare