Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Citez:
    Tocmai din pricina deciziei Curţii Europene de Justiţie, autorităţile caută acum soluţii pentru înlocuirea taxei. O parte din sumă s-ar putea regăsi în preţul combustibilului, iar o alta în impozitarea autovehicului în funcţie de norma de poluare. Eliminarea timbrului de mediu ar putea produce un gol în buget de 600 de milioane de lei.
    Pana la urma tot in instanta trebuie sa ajungi pentru recuperarea taxei.
    Cine o fi inventat taxa asta?

    Comment


    • Cel mai bine ar fi ca taxa asta de mediu sa fie bagata in impozitul anual, si aceasta sa creasca cu fiecare an al masinii. Asa nu mai are nimeni cum sa afirme ca este discriminare intre masinile din RO si cele straine. Ai masina inmatriculata in RO si are 10 ani, platesti de 10 ori mai mult ca unu cu o masina noua, ai masina de 20 de ani platesti de 20 de ori astfel incat sa te faca sa o schimbi tu singur si neobligat de nimeni

      Comment


      • Nu toti românii isi permit sa-si schimbe masina la 10 ani. Ce zici tu este un fel de taxa pe saracie.
        În primul rând sa nu se mai taie padurile daca tot ne pasa de mediu si apoi sa cautam alte solutii. Taxele pe poluare la autoturisme nu este decât o gaselnita sa-ti mai ia niste bani cu care nu fac nimic pentru mediu sau în folosul celor care platesc.
        Last edited by Fanez; 26 November 2016, 15:56.

        Comment


        • Taxa aia sa o bage numai dupa ce se invecheste si masina lui alinn.


          Pai ce se intampla cu alte criterii, gen norma de poluare, cilindree...?
          Last edited by mr.K; 26 November 2016, 16:50.

          Comment


          • Pai si taxa asta se poate recupera chiar daca intre timp am praduit sareta?
            Ca in schema cu mersu' la Anaf nu merge daca nu mai ai cotiga in proprietate.


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            Keep walking...

            Comment


            • A murit Fidel Castro.
              Dracu' stie cand, azi au anuntat. Eu banuiam ca e mort de acum cativa ani.

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Taxa aia sa o bage numai dupa ce se invecheste si masina lui alinn.


                Pai ce se intampla cu alte criterii, gen norma de poluare, cilindree...?

                Eu am dat doar o solutie ca sa nu se mai planga nimeni ca e discriminare intre o masina cumparata dupa ce a fost in prealabil inmatricutala in RO si una din afara.

                Taxa aia poate tine cont de ce spui tu mai sus daca nu chiar se intampla asta si in acest moment. Nu cred ca eu cu loganul platesc taxa anuala la taxe si impozite la fel ca cineva cu un motor de 2l.

                Comment


                • oricum un procent mare de autovehicule inmatriculate in ro nu mai sunt ale proprietarului din acte si deci acesta nu-si mai plateste impozitul. daca se face cum zice alin acest procent se va mari. eu pot circula cu masina oricui , de ce as plati impozit la ea ?
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Eu am dat doar o solutie ca sa nu se mai planga nimeni ca e discriminare
                    Eu de ce am platit mai mult de dublu fata de un 0,9, pentru 10g de poluare in plus? asta e discriminare!
                    oricum un procent mare de autovehicule inmatriculate in ro nu mai sunt ale proprietarului din acte si deci acesta nu-si mai plateste impozitul.
                    Ca si cele inmatriculate in BG. Or sa se gaseasca de metode sa nu se mai plateasca prostiile astea de taxe absurde. Foarte multi isi recupereaza taxa. E facuta doar asa sa produca brambureala.
                    Cozile din Pipera s-au creat pentru ca-ti trebuie 15 avize, taxe, hartii+ copiile aferente. Astia se gandesc cum sa mai denumeasca taxa, dar cum sa faciliteze inmatricularea "nu le conteaza".

                    Comment


                    • Taxa de mediu e ca si contributia la fondul de pensii, trebuie sa asigure platile lunare.
                      Odata se va sparge buba.

                      Comment


                      • Supravietuirea pe seama vecinilor, pare ca s-a sfarsit; facturile pe serviciile de utilitati publice devin executorii.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Astfel, persoanele care nu-și achită la timp facturile pentru aceste servicii vor putea fi executate silit fără să mai fie necesară acționarea lor în justiție.
                          Aici e vorba de persoanele fizice sau si juridice?
                          Sper ca da.

                          Comment


                          • Cine naiba primeste factura individuala de incalzire? Se factureaza pe asociatie de proprietari.
                            Adica va fi executata mai usor asociatia si vor ramane fara apa calda si caldura tot la gramada, toti.

                            Sa-si puna toti centrale si sa se termine odata cu hotia CET-urilor. Ca EON iti opreste rapid gazul daca nu achiti. Consumi cat iti permiti.

                            Cu factura de apa e aceeasi poveste, dar aici e cam greu sa se incheie conventii individuale, contoarele de apartament nu sunt agreate pentru facturare.

                            Restul utilitatilor nu inseamna sume importante, ca sa ajungi la executare.
                            Last edited by mr.K; 28 November 2016, 20:33.

                            Comment


                            • nu inseamna sume importante, ca sa ajungi la executare.
                              Te poti trezi "executat" si pentru 0,5 lei sau 2 eurocenti.

                              Comment


                              • Eu am avut curentul taiat pentru...2 lei si 30 bani.
                                Era o perioada cand nu-mi veneau facturiile (si nici online nu era pe atunci...da...stiu...sunt batran...am prins si perioada dial-up-ului...am nepot care-i la faculta...si este de o varsta cu permisul meu)...si am avut o intarziere de vo 2 zile la o factura...si au bagat penalitati...2 lei si 30 bani...iar proasta de caserita nu a stiut...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google