Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oti ma scuzi ca-ti spun. Dar esti utopic. O lege mai buna in loc? Da...care sa modifice din 3-7 ani nu in 1-3 ani...ci in 7-15 ani. Dar nu or sa-si puna in pericol astia libertate...ei vor sa o asigure

    Fanez deja suntem un forum intreg care te catalogheaza gresit

    mr.K esti ok? Nu de alta...dar ai perfecta dreptate...si chiar pertinent. Bine, adevarul este...tot suntem prost informati, prosti si inculti...doar doamna Liviu Dragnea si boierii lui au dreptate...parca mai era unul in RO asa...bine, adevarul este...clinic vorbind...asta-i boala
    Cand ma refer putin violent...nu ma refer la palatul victoria...ma refer la 80% din sediile PSD demolate, marii conducatiori (aka Dragnea etc) linsati. Nu razboi civil...ci o revolta violenta. Atunci se rezolva. Ah...si pentru asta avem nevoie si de aproape 1 mil oameni in strada (ca sa fie extrem de legitima...nimeni sa nu poata spune ca "un grup de scandalagii")

    Mos fanez...cam astai sunt neinformatii, inclutii si prostii care au iesit in strada:
    Last edited by bolovan; 4 February 2017, 10:39. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • "Decat userist, mai bine pesedist."
      Tu esti singurul pe aici care stie ca oug-urile sunt un lucru bun...
      Gresit. Cred ca sunt bune, mai ales partea care limiteaza abuzurile procurorilor.
      In fine. Daca vrei sa afli parerea mea despre Dragnea iti spun ca a scazut si a pierdut in ochii mei de cand a zis "daca refuza, ne vedem in alta parte", pentru ca sa se suceasca imediat cu prima ocazie. O data ce zici una si faci alta, increderea mea in tine e cam pa. A avut destule motive sa declanseze suspendarea presedinteluu si a pozat de fiecare data in pacifistul vietii. A fost rugat frumos chiar de suspendabil si a refuzat de fiecare data. Prin urmare, Dragnea nu esti si nici n-a fost un model de politician care sa-mi satisfaca pretentiile. Recunosc ca am avut alte pretentii de la el si am recunoscut ca a facut greseli. Din pacate destul de mari.
      Last edited by Fanez; 4 February 2017, 10:49.

      Comment


      • Eu cred ca trebuie inceput cu limitarea abuzului din partea guvernului...nu cu dezincirminarea lui. Ba....ai dreptate...limiteaza abuzuriile procurororiilor...cum isi permit ei sa-i aresteze cand fura? Nesimtitii.
        Eu zic prima data sa limiteze abuzul guvernantiilor...asa te asiguri ca limitariile puse justitiei sunt corecte.

        P.S. De fapt...incep sa cred ca Fanez este in spatele mainfesatiilor...si aici este doar de fatada...si doar ca sa intarate lumea...

        Comment


        • Strada cere abrogarea, daca se abroga, dispar toate reglementarile, tot ce are legatura cu abuzul..adica liber la furat, in adevaratul inteles al cuvantului. Nu poti sa abrogi o lege fara sa pui ceva in loc. Asta am inteles eu din ce a spus Nicolicea. Infractorii nu o sa puna nimic in loc , o sa abroge legea si pa.....hai liberare!
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • Oti ordonanta asta limita legea. Schimba o serie de reglementari. Nu se abroga legea penala. Daca se abroga OUG-ul...legea veche ramane in picioare. Adica nu se schimba nimic (adevarat...este un lucru rau...dar si mai rau este faptul ca daca OUG-ul ramane in picioare...se schimba dar in rau)

            Comment


            • Originally posted by bolovan View Post
              Fanez deja suntem un forum intreg care te catalogheaza gresit
              Am observat.
              Mai ales astia care considera ca "la puscarie!" e solutia pentru orice problema.

              Comment


              • Fanez...n-am spus ca puscaria-i soltuie pt orice...doar pentru infractori (adica persoane gen dragnea etc)
                Nu cred ca puscaria poate sa-mi rezolve ratelor la banca (ma rog...nu intr-un mod placut)

                Comment


                • Originally posted by bolovan View Post
                  ...
                  Cand ma refer putin violent...nu ma refer la palatul victoria...ma refer la 80% din sediile PSD demolate, marii conducatiori (aka Dragnea etc) linsati. Nu razboi civil...ci o revolta violenta. Atunci se rezolva. Ah...si pentru asta avem nevoie si de aproape 1 mil oameni in strada (ca sa fie extrem de legitima...nimeni sa nu poata spune ca "un grup de scandalagii")
                  ...
                  Asa au preluat puterea comunistii. Comunistule!
                  .cum isi permit ei sa-i aresteze cand fura?
                  Adica pentru tine furt = coruptie. Daca bagi in buzunaru' mecanicului 20 de lei ca sa "fie mai atent" cand iti face revizia e "dare de mita" adica furt. deci tu cand dai mita inseamna ca furi. Coruptia = furt, nu e asa? Poti sa-mi explici, ca eu n-am inteles ce legatura are furtul aici.
                  In legatura cu abuzul in serviciu. Daca un primar nu face cum vrea un "baiat destept", il reclama pentru abuz in serviciu si il trimite la puscarie. O sa zici: "pai daca a furat...". Daca un director cumpara de la o firma si nu cumpara de la "firma lu' ", abuz in serviciu, la puscarie. Daca mie nu-mi place de seful meu ca nu vrea sa-mi dea un liber cand vreau eu, il reclam pentru abuz in serviciu - la puscarie.
                  Last edited by Fanez; 4 February 2017, 11:47.

                  Comment


                  • Fanez, sper ca realizezi ca Dragnea nu a vrut niciun moment sa-l suspende pe Johannis, deoarece ar fi pierdut timpul cu referendumul și nu ar mai fi putut sa se ocupe de OUG ca sa scape de pușcărie. Vroia guvern la sfârșitul anului sa anuleze supracciza, taxa pe stâlp și tva de la 1 ianuarie. Nu ii pasa de oameni și nici de membrii de partid, nici de fosta nevasta, doar de el însuși. EGO-ul e atât de mare, ca nu mai încape în propria piele. Are impresia ca Pământul se învârte în jurul lui, nu invers. Totul are o limita și la un moment dat, totul se va întoarce împotriva lui.

                    @Fanez ți se pare normal sa dai mita la mecanic? Eu nu încurajez astfel de fapte și pana la urma de aia e plătit, sa-si facă treaba.
                    Last edited by aris86; 4 February 2017, 11:49. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Are impresia ca Pământul se învârte în jurul lui, nu invers.
                      Adica Dragnea se invarte in jurul pamantului, nu pamantul in jurul lui.
                      Dragnea nu a vrut niciun moment sa-l suspende pe Johannis...
                      Nu stiu cum a calculat, dar asta e un motiv pentru care a scazut in ochii mei, am scris mai sus, a zis una si a facut altceva.

                      Comment


                      • Fanez aha...exact asa au facut comunistii...daca te referi la aia din 89 cand iesit in strada de au fost impuscati... Pe semne nu prea stii istorie cum au ajuns comunistii la putere.
                        Ah...ma scuzati. ...acum am inteles...furtul este ok sa fie pedepsit...este anormal sa fie pedepsita coruptia...acum am inteles. Fanz...eu cred ca ai inteles foarte...doar ca putin cam pe dos...

                        Comment


                        • N-ai înțeles metafora, Pământul se învârte în jurul Soarelui, nu mai ca el are impresia ca este Soarele.

                          Comment


                          • Originally posted by bolovan View Post
                            ...
                            Ah...ma scuzati. ...acum am inteles...furtul este ok sa fie pedepsit...este anormal sa fie pedepsita coruptia.....
                            Coruptia nu e dezincriminata. Legea gratierii nu se aplica pentru fapte de coruptie. Modificarea codului penal nu dezincrimineaza coruptia. Modul in care e folosita acuzarea de "abuz in serviciu" trebuie clarificata si asta nu inseamna ca este dezincriminat si nepedepsit "abuzul in serviciu". Trebuie clarificat ce anume se intelege prin "abuz in serviciu", ce inseamna asta, la ce se refera. Varianta initiala lasa loc sa interpreteze fiecare cum vrea si cum ii convine. Cand vrei sa faci un dosar penal cuiva si nu-l prinzi cu nimic, ca n-ai cu ce, il acuzi de abuz in serviciu pe principiul "ca stie el de ce". Apoi ala intra la pucarie ca e condamnat pe baza unui "denunt".
                            Arestarea pe baza unor denunturi, fara probe directe care sa sustina denunturile respective e normala? Daca eu te reclam ca ai furat, ca te-am vazut eu, e normal sa te duci la puscarie pentru furt doar asa, ca am zis eu?
                            Ca sa nu mai zic de situatia in care vin si te denunt pentru ceva ce ai fi facut prin 2005.
                            Abuz in serviciu nu este egal cu furt.
                            Darea/luarea de mita nu este egal furt.
                            O tot tineti cu furtul aiurea.
                            Last edited by Fanez; 4 February 2017, 12:22.

                            Comment


                            • aris86 nu a eplicat dragnea...deci nu.
                              Fanez ...era un termen general...intreaba-ti stapanul...poate-ti explica el.
                              Da...sunt deacord ca ca trebuie CLARIFICAT abuzul in serivciu...nu dezincriminat. Este o mica diferenta intre clarificre si dezincirminare

                              Comment


                              • Originally posted by bolovan View Post
                                ...
                                Da...sunt deacord ca ca trebuie CLARIFICAT abuzul in serivciu...nu dezincriminat. Este o mica diferenta intre clarificre si dezincirminare
                                Pai unde ai citit ca este dezincriminat?
                                Stapanul meu e presedintele tarii. N-a zis el ca "romanii mei"?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google