Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Faci confuzie intre neglijenta în serviciu (sancțiuni în civil și financiare la locul de munca) și abuz în serviciu în forma continuata sancționat de CP.

    Comment


    • Originally posted by aris86 View Post
      Faci confuzie intre neglijenta în serviciu si abuz în serviciu în forma continuata.
      Neglijenta este cand nu-ti faci treaba cum trebuie, iar abuzul este cand iti faci treaba cum vrei tu, dupa interesul propriu, folosindu-te de functie ca sa fii peste reguli si legi sau iti "indeplinesti atributiile in mod defectuos", asta insemnand orice vrea un procuror sau judecator.
      Una e sa nu depui un raport la timp ca te-a durut la basca si ai intarziat programul (neglijenta) si alta e sa nu-i dai unui om dreptul lui pentru ca nu vrei si poti sa-l amani ca sa te simti "mai sef". (abuz)
      Una e sa nu urmaresti/verifici lucrarea pe care o fac muncitorii la renovarea primariei (neglijenta) si alta e sa iei muncitorii sa renoveze la tine acasa (abuz).
      Sa-mi explici in schimb cum vine aia cu "in forma continuata".

      A spus foarte clar nenea Iancu:
      Originally posted by IancuMIC View Post
      Prevederile alea din codul penal, sunt ca o secure deasupra capului oricarui functionar public. Faptul ca abuzul in serviciu, nu este delimitat sau mai clar precizat, nimeni nu poate fi scutit de actiunea codului penal. Nu intelegi ca e o arma in mana procurorilor?...
      Omul ala care era trimis la plimbare de o secretara parvenita, invoca faptul ca daca nu-mi dati certificat de producator sa-mi vand rosiile, ardeii si vinetele , n-am bani de impozit.
      De asemenea, poate sa o acuze de abuz in serviciu prin care i-a cauzat o paguba de xx sute de mii, impiedicandu-l sa-si vanda marfa care s-a stricat.
      Last edited by Fanez; 12 February 2017, 02:37. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • De unde ati scos-o pe aia ca multinationalele nu platesc aici impozite?
        Din propaganda pesede, probabil.
        Orice firma, cu capital strain sau privat, plateste impozit in Romania.
        Repatrierea profiturilor e ceva normal, si capitalul investit tot din afara a venit.

        Cand veti munci si voi in strainatate, sa nu aduceti banii ce va raman in Romania, sa-i tineti in banca acolo in strainatate.

        Nu mai gasesc postul in care va prezentam un exemplar fara minte din pesede, asta cu

        Aș fi vrut să mă asigur că toți cei care au făcut acest gest, și-au folosit și telefonul și abonamentul din fonduri proprii, nu pe banii Parlamentului. Mulțumesc”, a declarant senatorul.


        Va pun linkul catre cv-ul lui, scris la complexitatea clasei a 4-a, atat il duce intelectul.


        Omul e o valoare a devenit consilier preziadentia al lui Iliescu la putini ani dupa terminarea facultatii, apoi numit de Nasty ministru in relatia cu parlamentul, iar acum este intr-o functie de importanta majora, președintele Comisiei Juridice din Senatul României.
        Stie tot atat drept cat stim si noi, la nivel de hobby.

        Trebuie s aintelegeti ca acest baiat si-a inceput cariera ca orice bun pesedist de jos. A fost soferul lui Catalin Voicu, ala condamnat.
        De secretare si soferi e plin pesedeul, intelectuali mai putini, sia ai facut la facultati gen aprozar.

        Daca ma apuc de facultatea de drept acum, ma insciru in pesede si sunt sofer pe acolo, in 3 ani va salut de la Cotroceni, ca si consilier a lui draknea. Apoi parlamentul...
        Cred ca voi fi cel mai bun prieten a lui Fanez.

        Toti handicapatii, marginitii, incultii, semi-analfabetii, e si-au cumparat patalamale de juristi si de alte profesii de la universitati fantoma, profesii pe care nu ar fi in stare sa le practice nici la cel mai de jos nivel intr-o firma mica, ne dau acum explicatii de sus, din parlament si alte institutii.

        Cica si coafeza lui Firea a ajuns consiliera pe la primarie.

        Astia sunt oamenii pe care-i apreciezi, Fane?

        Ma sunt si obraznici dupa ce ii prinzi cu furatul. E unul Marius Dunca- ministru si el la ceva, zice despre OUG 13: "Totul a fost legal. Legile nu le facem in strada."
        Corect, nu le facem in strada, le facem in biroul lui dragnea,

        Alooooo, pesedeul si toti sustinatorii lui, de aici si de oriunde, se aude?

        Ungaria va construi intr-un an 8 penitenciare. La noi autoritatile au spus ca dureaza 5 ani sa faca unul
        Opt noi penitenciare la standarde europene vor fi construite in Ungaria pana in vara anului 2018, a dat asigurari Tamas Toth, seful Serviciului Penitenciare din Ungaria. In Romania, autoritatile spun ca nu pot face o noua inchisoare decat in 5 ani.
        Opt noi penitenciare la standarde europene vor fi construite in Ungaria pana in vara anului 2018, a dat asigurari Tamas Toth, seful Serviciului Penitenciare din Ungaria. In Romania, autoritatile spun ca nu pot face o noua inchisoare decat in 5 ani.


        Astia ii inchid pe hoti, nu le dau drumul.

        Bine, in orice tara civilizata, un partid ca psd nu ar exista, membrii sai ar fi la puscarie.
        Last edited by mr.K; 12 February 2017, 09:31. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • UE ne-a spus ca ne dau fonduri sa construim pușcării, noi nu și nu, mai bine gratiem și apoi cea mai mare parte se întorc înapoi, ca acasă e greu sa câștigi o pâine cinstit ca sa te intretii.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            ...
            1.Cred ca voi fi cel mai bun prieten a lui Fanez....
            2.Astia sunt oamenii pe care-i apreciezi, Fane?...
            1. Doar in situatia aia putem deveni prieteni? (ori nu vad legatura, ori n-am inteles ce ai vrut sa spui).
            2. Nu. De ce vrei sa stii? Pe cine mai banuiesti ca as aprecia?

            Originally posted by mr.K View Post
            De unde ati scos-o pe aia ca multinationalele nu platesc aici impozite?.
            De la antena3.
            Last edited by Fanez; 12 February 2017, 13:41. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Originally posted by aris86 View Post
              .
              @Fanez, Iancu voi ați fost condamnați de CP pentru neglijenta în munca, sau abuz cum susțineți voi pe aici? Nu ați greșit niciodată neintentionat?
              Dacă ar fi fost condamnați toți funcționarii publici la linie după CP, tara s-ar fi curățat deja de șpăgari și poate am fi avansat mai mult. Sa nu confundam totuși luarea/darea de mita cu neglijenta/nestiinta, sunt doua lucruri total diferite.
              Da cine vorbeste despre darea de mita? Eu am tot vorbit despre art.297 CP, unde nu se vorbeste despre mita; le incurci.
              Neglijenta in serviciu este incriminata de art. 249 CP si se refera la incalcarea indatoririlor de serviciu din culpa; adica din neatentie, imprudenta, nebagare de seama. Pai cum mama ciorii sa condamni pentru astfel de fapte un functionar care indeplineste defectuos o sarcina de serviciu? Vezi cazul/ cazurile expuse de mine, prin care una nu vrea sa-ti elibereze un act, sau unu se duce cu masina primariei la parinti la Frumusita. Ti se pare ca-i vorba de neatentie, aici, ca sa se incadreze la neglijenta, aka art 249? Intreb.
              Eu cred ca tu ori nu poti ori nu vrei sa intelegi, cum stau lucrurile.
              Originally posted by mr.K View Post
              De unde ati scos-o pe aia ca multinationalele nu platesc aici impozite?
              Din propaganda pesede, probabil.
              Orice firma, cu capital strain sau privat, plateste impozit in Romania.
              Repatrierea profiturilor e ceva normal, si capitalul investit tot din afara a venit.
              Cine a spus ca multinationalele nu platesc impozit? Citeaza postul sa ne dumirim.
              Se vorbea despre impozitarea profiturilor; uite ce spune omul asta, ca sa te luminezi despre ce era vorba defapt. Adica fix ce stie toata lumea, mai putin d.ta.
              Guvernatorul BNR făcea referire practica prin care unele multinaționale practică transferul profitului și sustragerea acestuia de la impozitare din România.
              Mecanismul prin care se face această evaziune se produce fie prin realizarea unor importuri scumpe de materii prime de la o societate din grup, fie prin vânzarea, la prețuri scăzute, tot către o firmă din același grup.[...]
              În acest context, Curtea de Conturi evaluează că valoarea profiturilor transferate în afara României de multinaționale se situează între 7 și 10 miliarde de euro, sumă care, dacă ar fi impozitată, ar aduce la buget între 1 și 1,5 miliarde de euro - aproximativ 3% din bugetul consolidat și 0,9% din PIB pe anul 2016



              Alooooo, pesedeul si toti sustinatorii lui, de aici si de oriunde, se aude?
              Aveam senzatia ca vorbim intre oameni care au pareri diferite sau percetii diferite in legatura cu anumite probleme; ceea ce este foarte normal, de altfel.
              Faptul ajungem sa ne catalogam functie de optiunile care le avem la un moment dat, repet la un moment dat, in pesedisti, antenisti, useristi, penelisti, denota lipsa totala de intelegere si respect fata de cei cu care purtati aceste discutii. Politica vine, trece , oamenii raman.
              Continuati.
              Last edited by IancuMIC; 12 February 2017, 14:04.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Cel mai bine ar fi impozitul pe CA. Nu numai multinationalele fac "smecherii", intrati pe siteul ANAF si o sa va convingeti ca majoritatea firmelor au profitul 0 incepand cu magazinele de cartier si terminand cu cine vreti voi.

                Comment


                • Originally posted by IancuMIC View Post
                  Da cine vorbeste despre darea de mita?
                  ...se duce cu masina primariei la parinti etc.

                  Cine a spus ca multinationalele nu platesc impozit?
                  La unii darea/luarea de mita egal furt.
                  Din greseala a luat masina primariei, are aceeasi culoare cu masina personala "sa nu exageram cu aplicarea CP".
                  Mr.K stie foarte bine cum e cu multinationalele (doar isi plateste subalternii cu 1500 de euro) dar nu putea sa ne zica noua: "asa e babaieti, aveti dreptate", mai degraba ne-ar zice: "sa vad ce va faceti voi cand vor pleca multinationalele din tara", cum a mai zis cineva

                  Comment


                  • Voi ii mai ascultati inca pe aia de la BNR ce spun?

                    Sa fim seriosi, astia nu sunt in stare decat cel mult sa spuna cum a mers economia anul trecut.
                    In viata reala, Isarescu si sleahta de inbuibati de acolo, Vasilescu, Isar, Croitoru ar muri de foame, daca ar trebui sa lucreze la o multinationala. De ce? Pentru ca ei nu stiu sa faca nimic folositor.
                    Doar dau in bobi in ce priveste situatia economica, cursul.
                    V-as cauta acum un video in care Vasilescu se chinuie de 3 ori sa ne explice cum influenteaza cursul leu/$ exporturile. Nu i-a iesit niciodata.

                    Se vorbea despre impozitarea profiturilor; uite ce spune omul asta, ca sa te luminezi despre ce era vorba defapt. Adica fix ce stie toata lumea, mai putin d.ta.
                    Exact eu nu stiu nimic, toata lumea stie. Lasa sa fiu eu mai putin informat, sa fii d-ta informat.

                    Tin totusi sa te informez ca daca multinationalele nu ar plati impozit pe profit in Romania, bugetul de stat ar mai avea de impartit 2 paie la 3 magari.
                    Last edited by mr.K; 12 February 2017, 14:09.

                    Comment


                    • Sa fim seriosi. Nu mai ascultam ce zice BNR, nu mai ascultam ce zice curtea de conturi, nu mai ascultam ce zice CCR, nu mai ascultam ce zice UE, nu mai ascultam ce zice CE nu mai ascultam ce zice CEDO, da-i la garla. Ascultam doar ce zice tapalaga, tolontan, realitateatv, digi24 si citim din hotnews. E suficient.

                      Comment


                      • Fane, ascultam ce zic draknea cu ai lui.
                        In 2017 o sa duduie economia, mai ceva ca pe vremea lui Taricel, in 2008.

                        Comment


                        • Bun, ce nu ne convine, bate campii sau mai stiu eu ce. Isarescu bate campii, curtea de conturi bate campii; sa te cred pe d.ta?
                          Tipic.
                          Nu ai pus postul ala in care se vorbea ca multinationalele nu platesc impozit. Bine nici n-ai sa-l pui, nu-mi fac sperante. Ai aruncat o fumigena, nu?
                          Stiti ce vad eu?
                          Cand se initiaza o anume discutie pe un caz concret, aka prevedrile acuale ale art.297, care vor trebui rescrise asa cum a cerut CCR, se vine cu o perdea de fum despre alt subiect. Hotii, hotii.
                          Am adresat cateva intrebari concrete anumitor persoane, sa lamurim anumite subiecte, aspecte.
                          Liniste.
                          Last edited by IancuMIC; 12 February 2017, 18:51. Reason: Automerged Doublepost
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            Voi ii mai ascultati inca pe aia de la BNR ce spun?

                            Sa fim seriosi, astia nu sunt in stare decat cel mult sa spuna cum a mers economia anul trecut...
                            pai asta au si spus.

                            Originally posted by mr.K View Post
                            Fane, ascultam ce zic draknea cu ai lui.
                            In 2017 o sa duduie economia, mai ceva ca pe vremea lui Taricel, in 2008.
                            Pai de ce sa duduie economia României cand trebuie sa duduie economia altor tari? Dragnea nu e bun ca vrea bani de la multinationale pentru economia romaniei. Sa-l bagam la puscarie ca e periculos. E periculos pentru interesele personale ale unora.
                            Last edited by Fanez; 12 February 2017, 14:30. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Reiau...ceia mai buni platnici sunt multinationalele...cel mai rau planici sunt firmele mici...si acolite.
                              Acum adevarat...tovarasul Dragnea, acel om bun si cinstit care se sacrifica pentru bunastarea poprului...nu gandeste asa...chiar daca cifrele il contrazic...ele mint
                              A vazut cineva o multinationala care plateste oamenii la negru? Sau macar on zona gri (aka jumate cash jumatate pe hartie)?
                              Tovarasul dragnea vrea bani de la firmele care platesc...nu de la aia care nu platesc...aia contribuie in alt cont

                              Nu sunt adeptul multinationalelor...le detest. Dar urasc chestia asta de limitat intelectual: sa dam cu biciul pe astia care muncesc...ca sa-i protejam pe astia care se ocupa doar cu susanele (vezo OUG 13/2017)

                              NeneaIancu...au spus corect (finally)
                              "Cand se initiaza o anume discutie pe un caz concret, aka prevedrile acuale ale art.297, care vor trebui rescrise asa cum a cerut CCR," Deci rescrise...nu dezinciriminate...Adica sa deosebim abuzul in serviciul.

                              P.S. Nokia a plecat, dacia a inceput sa produca in maroc (si se pare ca o sa produca din ce in ce mai mult)...da-i drecu...nu avem nevoie de ei...noi il avem pe farul calauzitor, Dragnea...acel om bun si cinstit.

                              Comment


                              • Din România luam paduri, resurse si sclavi. Cum sa se dezvolte? Cum sa aiba salarii care sa-i determine pe români sa munceasca la ei in tara? Pai ramanem fara sclavi. Sa vina sa-i slugarim noi, iar cu banii castigati la noi sa se duca la ei in tara lor de consum si sa cumpere produsele tot de la noi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google