Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca suma nu depaseste 75.000 de euro, altfel trebuie lucitatie.
    Una e sa dai 1.6 mld pe 4 barci si alta e sa iei 50 de elicoptere.

    Comment


    • Dacă era atât de buna OUG13, nu o abrogă guvernul prin alta OUG14. Ce atâtea discuții, PSD a călcat pe bec, poporul i-a taxat și au dat inapoi.

      Comment


      • Nu insista degeaba psd cu OUG 13, atatea tertipuri ca sa fie activata indirect prin respingerea OUG 14, acum incearca tot felul de scheme care sa nu le impute lor ceva, sa scoata castanele din foc cu mana altora.
        Cam mare efortul pentru ceva ce psd spune ca nu prezinta asa mare interes pentru ei, ci pentru societate.
        Cand o sa faca psd ceva pentru societate, fara un interes pentru ei, sa va faceti provizii si sa plecati in munti, ca vine potopul in lume.
        Last edited by mr.K; 16 February 2017, 23:23.

        Comment


        • Pentru F-16, ne-am dus în Parlamentul României si am supus la vot, pentru catrebuia sa faci licitatie. Daca era dl Ciolos prim-ministru atunci, va garantez ca ar fi cumprat avioane europene. Eu m-am dus în Parlament, care a discutat, a dezbatut si a votat legea. Ce va vorbesc eu, corvete de la olandezi si transportoare de la nemti, sunt prin Hotrâre de Guvern, nu s-au dus în Parlament. Fara licitatie. Direct.” a spus Victor Ponta la*DCNews LIVE. Fostul premier a adugat: ”Este un tun incredibil”. ”La licitatie, firma cealalta din NATO a venit cu 950 de milioane, nu au cum s-o dea prin licitatie” a adaugat Victor Ponta
          Întrebat de Bogdan Chirieac daca suspecteaza ca e coruptie, prostie, interes privat sau ce este, fostul premier a raspuns: ”Nu suspectez, sunt convins ca pentru dl Ciolos pe primul loc e ce e bine pentru Bruxelles si pe locul doi ce e bine pentru România”. Si cele 2,4 miliarde pentru transportoare sunt date tot prin Hotarâre de Guvern. Victor Ponta a amintit ca din prima luna, Guvernul Ciolos a cumprat rachete din Germania, tot direct, fara licitatie. Fostul premier a mai spus ca: ”România trebuie sa fie una din tarile fraiere care doar cumpara armament”.
          https://www.dcnews.ro/mobile/victor-...ro_524557.html
          propaganda zicea ca
          România intenioneaza sa achizitioneze patru corvete noi pentru Forele Navale, pe care este dispus sa plateasca 3,6 miliarde de lei (aproximativ 800 de milioane de euro) în urmatorii patru ani, arata un proiect de hotarâre de Guvern lansat în dezbatere publica de Ministerul Apararii Nationale .
          http://m.gandul.info/stiri/romania-c...e-ele-15905826
          De la 800.000 la 1.6 mld......
          Last edited by Fanez; 16 February 2017, 23:33.

          Comment


          • Babaiatule, ia si citeste Legea 98/2016, mai lasa-ma cu declaratiile pesedistilor si a altor pupatori de buci pesediste.
            Ai sa vezi ca achizitiile in sectorul militar nu se supun acelorasi reguli ca atunci cand cumperi hartie si pixuri pentru ministere, sau seringi pentru spitale.
            Alegi ce ti se potriveste. Ciolos nu a decis el cand statea pe buda ca vrea acele corvete, ci impreuna cu ministerul apararii.
            psd moare ca nu au facut ei achizitia.
            M-am saturat de atatea intoxicari, ca vor altii sa ne destrame tara.
            Adica, hai mai bine sa ine lasati pe noi sa furam linisititi, ca ailalti vor impartirea Romaniei.
            Buna logica!
            De fapt, psd divizeaza tara, prin actiunile lor.
            Last edited by mr.K; 16 February 2017, 23:37.

            Comment


            • Originally posted by aris86 View Post
              Dac era atât de buna OUG13, nu o abrog guvernul prin alta OUG14. Ce atâtea discuii, PSD a clcat pe bec, poporul i-a taxat i au dat inapoi.
              Stai linistit. Tot ce prevedea oug13 va fi rezolvat prin lege, cum trebuia sa faca de la inceput. Oug13 era legala si constitutionala.

              Comment


              • Oug13 era legala si constitutionala.
                De aia au abrogat-o!
                Vezi ca CCR nu s-a pronuntat. Guvernul avea abilitatea de a emite acel oug, atat.
                Nu inseamna ca era constitutionala, ci ca era constitutional ca ei sa emita asa ceva.
                Daca facem referendum pentru scoaterea gratierii din Constitutie, cred ca trece referendumul. Dar nu risca hotii pesedisti asa ceva.
                Last edited by mr.K; 16 February 2017, 23:40.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  Babaiatule, ia si citeste Legea 98/2016, mai lasa-ma cu declaratiile pesedistilor...
                  Ai sa vezi ca achizitiile in sectorul militar nu se supun acelorasi reguli...
                  Inseamna ca astia bat campiile
                  În acelasi context al achizitiilor, în cadrul întâlnirii Organizatia Patronala Industria de Aparare a abordat problematica grava ce a explodat la începutul acestui an, când Ministerul Apararii Naionale prin Compania Nationala Romtehnica a anuntat ca a cumparat rachete antitanc si sisteme de lansare aferente în valoare de aproximativ 130 milioane euro (suma e fabuloasa!), prin atribuire directa, de la o companie din strainatate, asta în conditiile în care în programele strategice de înzestrare a armatei române pe perioada 2007-2025 nu era prevazuta achizitionarea acestor rachete.
                  http://www.industriadeaparare.ro/noutati/38
                  Da....

                  Originally posted by mr.K View Post
                  De aia au abrogat-o![emoji38]
                  Vezi ca CCR nu s-a pronuntat.
                  Pe ce sa se pronunte daca era abrogata adica nu exista.?
                  Last edited by Fanez; 17 February 2017, 00:15. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    In cazul asta, prefer sa fiu tampit ...
                    Pacat ca ai ales varianta asta, mai ales ca imi pari a fi o persoana inteligenta careia nu i se potriveste statutul de "tampit". Pacat insa ca unii refuza sa separe inteligenta de ura din mintea lor si se lasa orbiti de aceasta ura, in pofida evidentelor. Treaba lor, dar din asta niciodata nu va iesi nimic bun.
                    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                    Comment


                    • Asa crede psd, ca restul sunt niste tampiti, idoar ei detin adevarul absolut.
                      Eu cand trec pe langa sediul psd imi verific portofelul, sa nu dispara.
                      Pe ce sa se pronunte daca era abrogata adica nu exista.?
                      Pai atunci cum e constitutionala, musiu?
                      Du-te si citeste bilblia psd din nou si vino cu alta trasnaie de ne-o prezinta. De ce au retras OUG 13, daca era costitituionala? Deoarece pana si sclavul lor numit avocat al poporului (ce gluma sinistra ) le-a zis ca nu e ok, de aia.
                      Oricum, te-nvarti in cerc, fix ca tovarasul Livake in dialogul cu ziarista de la RRA.
                      Treci de lozincile de partid, cand dai raspunsuri. Stiu ca-ti cer cam mult, odata infectati cu virusul ciumei rosii, e greu sa te vindeci.
                      Last edited by mr.K; 17 February 2017, 09:26.

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        Asa crede psd, ca restul sunt niste tampiti, idoar ei detin adevarul absolut.
                        Daca ar fi fost adevarat ceea ce ai afirmat, PSD-ul ar fi putut sa organizeze si el demonstratii de strada majore, avand ca rezultat previzibil fracturarea completa si iremediabila a societatii.
                        Adevarul absolut nu-l detine nimeni, in niciun domeniu, iar PSD-ul a dovedit ca stie acest lucru, prin ponderatia cu care a gestionat aceasta criza. Din pacate, n-am observat aceeasi ponderatie si in echipa adversa care, in timp ce doarme pe capete in parlament si manipuleaza grosolan populatia credula din piete, se crede detinatoarea acestui adevar absolut.

                        P.S. Nu stiu daca am mai scris pe-aici sau prin alte locuri, dar fac (din nou) precizarea ca nu sunt membru PSD (desi n-ar fi nicio problema daca as fi fost) si ca n-am votat niciodata cu PSD-ul (desi n-ar fi nicio problema daca as fi facut-o). Ca sa fie clar !!
                        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                        Comment


                        • Ponderatia la psd nu exista, nu au dat decat un pas inapoi, acum se pregatesc sa faca 2 pasi inainte in legiferarea faradelegilor.
                          Ca la brasoveanca. Curios, ca Livake e oltean.

                          Stiu, nimeni nu e pesedist, n-au votat niciodata partidul, ba chiar n-a votat deloc, voturile astora au cazut din neant.
                          Nu m arefer doar la colegii de le forum, ci la cetateni, in general.

                          Un primar deintr-o comuna din Iasi, fost cioban, e liderul celor care cere excluderea din partid a sefului filialei judetene. El nici nu stie sa scrie, dar a furat destui bani ca sa plateasca pe unul sa scrie.
                          Asta a ajuns partidul, care in anii '90 avea la conducere intelectuali. Fosti comunisti, dar intelectuali.
                          Acum sunt ciobanii la putere. Simple unelte ale celor de la centru, dar imi e rusine ca asemenea specimene reusesc sa iasa in fata.
                          Iasul nu e Teleorman, iar munciipiul Iasi nu e Alexandria. Noi avem cu cine, nu trebuie sa ne rezumam la secretare de scoala, soferi...

                          Numai pentru invartelile cu terenuri, 90% dintre primari, fosti si actuali, din 1990 incoace, ar trebui inchisi.
                          Last edited by mr.K; 17 February 2017, 09:41.

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            ...
                            Pai atunci cum e constitutionala, musiu?
                            . De ce au retras OUG 13, daca era costitituionala? .
                            Punea in acord cp cu constitutia si nu incalca nimic din constitutie.
                            Au retras-o ca sa vada toata lumea ca demonstratiile au avut ca scop schimbarea guvernului, iar oug a fost doar un pretext.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post

                              Stiu, nimeni nu e pesedist, n-au votat niciodata partidul, ba chiar n-a votat deloc, voturile astora au cazut din neant.
                              Nu m arefer doar la colegii de le forum...
                              Esti atat de orbit de ura, incat nici macar nu esti capabil sa intelegi faptul ca mai exista si oameni corecti, care chiar spun adevarul. Eu unul n-o sa mai intru in polemica cu tine pe subiecte politice, fiindca ma inspaimanta la propriu acest mod profund distorsionat in care functioneaza sinapsele tale, dar ceea ce ma inspaimanta cel mai tare este numarul imens al concetatenilor nostri care gandesc orbiti de ura si irational, asemeni tie.
                              Iti cer scuze daca te-am jignit cu ceva, fiindca n-am intentionat asta.

                              Fanez, regret ca te las sa "te lupti" aproape singur pe-aici, dar e o lupta cu morile de vant si chiar nu mai vreau sa-mi pierd timpul cu asa ceva.
                              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                              Comment


                              • Vorbesti de ura?
                                Pai psd ne uraste mult mai mult, uraste si tara asta si oamenii care muncesc.
                                Daca nu ai carnet de partid rosu, nu existi.

                                dar ceea ce ma inspaimanta cel mai tare este numarul imens al concetatenilor nostri care gandesc orbiti de ura si irational, asemeni tie.
                                Stiu, numai 18% dintre cetateni au gandit bine, restul de 82% sunt niste tampiti.
                                Nu ti-ai pus totusi intrebarea ca poate aia 82% gandesc mai corect?

                                Nu-l plange pe Fane, el e antrenat la scoala de partid. E de cursa lunga. Seful sindicatului de la ei era chiar senator, a avut de la cine invata meserie.
                                Last edited by mr.K; 17 February 2017, 10:06.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google