Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mumus View Post
    Sa sape o groapa si el...
    Are oameni platiti sa faca asta.
    Dar daca oamenii stau pe facebook in timp ce sapa groapa, pe langa ca se expun pericolului de a fi ingropati de vii, sunt si ineficienti.

    Ori, tu cand nu ai chef de munca il suni pe sef-tu si ii zici: "bah, ia pune mana de mai fa si tu ceva, ca tot tie iti revin cei mai multi bani!"?
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • Eu sunt platit pe merit, nu pe ora

      Vede sefa ca sunt harnic si zice: ia mai stai ma si tu pe forum un pic, descreteste-ti fruntea un pic, urmareste ce a mai postat posesoru de morminte.

      Dupa carea apuc mai muncesc un pic cu si mai mare drag si spor.
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Doar daca sefa ti-e nevasta ori amanta, iti face asemenea recomandari.
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • Pauzele de la munca sunt un lucru benefic. Au constatat cercetatorii.
          Un ping pong de relaxare, un biliard, o discutie de socializare la o cafea...apoi muncesti mai cu spor.
          Altfel, oricum salariatii o ard pe feisbuc inutil, mai bine da-le tu o pauza.

          Comment


          • Eu nu folosesc la munca fasbuk, doar voi mi-ati creat dependenta.
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Pauzele de la munca sunt un lucru benefic. Au constatat cercetatorii.
              Un ping pong de relaxare, un biliard, o discutie de socializare la o cafea...apoi muncesti mai cu spor.
              Altfel, oricum salariatii o ard pe feisbuc inutil, mai bine da-le tu o pauza.
              Correct. La mine exista pauza de 1h:30. Te destinzi, fumezi, ai cafele si apa din partea mea. Poti sa stai si mai mult de 1h:30 ca nu-ti freaca nimeni ridichea. Doar sa faci ceea ce trebuie.

              @mumus: eu vorbeam de mentalitate. Daca esti platit la performanta, este excelent. Sa inteleg ca ai un contract de colaborare? Pe PFA? Sau SRL? Sau esti angajat? Ca din ce imi spui tu, "sefa" si nu "seful" chiar exista (daca nu exista, ii spuneai contextul "seful")! Si tot din ce relatezi, esti angajat! Ca altfel spuneai "clientul"
              Asadar, vezi ca FURI! (asta daca nu esti in pauza de masa).
              Apoi sa nu te plangi ca statul pune taxe! Si sa nu te mai plangi ca se fura si mai sus, ca tot din aceeasi gloata de furaciosi sunt si aia ce te impoziteaza.
              Acelasi tip de mentalitate, acelasi model de furt, doar ca la alt nivel.
              Homo sapiens furaciosus! Si de ce? "Pt ca si aialanti fura domne''. Deci, eu am voie". Alt motiv: "N-am!" Alt motiv: "Mi se cuvine, ca eu sunt destept si muncitor, chiar daca n-am demonstrat nimic pana acum."

              Comment


              • Din intamplare mai am 2 surse de venit, ca nu imi ajunge cat iau de la sefa

                Nu fur, iau dea gata, si am un loc de munca atat de ok, ca chiar in aceste momente, cand tastez, eu de fapt lucrez. Toata lumea multumita, mai putin eu, ca tre sa am 2-3 joburi...
                Dar tu sigur furi...
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Ori 2, ori 3 joburi. Hotaraste-te!
                  Atunci e "ca chiar" foarte misto sa tastezi pe forum si sa iei bani. Spune-ne si noua cheia succesului, ca de cheia sol am mai auzit noi. Aia pe care o pui pe-un portativ dupa care incepi sa fluieri a succes. O stii tu bine
                  Eu fur? Ha ha ha.
                  Imi sustii teza in asa hal, incat nici nu-ti dai seama. "lasa domne' ca fur si eu, pt ca si altii fura". "Mai am nevoie de 2 surse de venit, ca sefa ma fura" - nu, tu furi cand tastezi pe forum in timpul serviciului, cand ai bani pentru ORE de lucru, nu pt rezultate, ca nu esti PFA ori SRL!
                  de aceea zic ca ESTI HOT!
                  LA fel de hot ca aia care fura milioane din visteria statului! Nicio diferenta! Aceeasi tipologie! E, uite de aceea ai salariu de rahat, si de aceea sunt taxele mari! Pt ca nu se munceste. Singurii care o sug, sunt aia care-si vad de treaba lor, suportand din taxe, lipsa ta de productivitate, pt ca tu butonezi forumurile. Singura chestie foarte nasoala este ca nu o nu vezi ca fiind o problema, si astepti ca din senin cineva sa-ti dea!
                  Poate doar sanatate, ca altceva sigur nu vezi!

                  Comment


                  • Sunt mai nehotarat, cel mai des e doar unul, dar sunt cazuri in care sunt doua, rareori si 3 surse de venit. Exact cat e nevoie...

                    Mai bea o cana cu apa Cezarica ca iar te-ai infierbantat si dai copy-paste la texte...si 'vorbesti' asa, doar sa iti vezi gandurile tulburate asternute pe net.

                    Nu stiu de unde le scoti, da deja esti un fel de vadim pe aici...urli,urli,urli, fara sens, noroc ca esti amuzant macar


                    Spui chestii pe care nu mi le poti atribui, da na, daca tu zici, asa o fi, sunt suparat pe unele lucruri la care nici nu ma gandeam.

                    Patron cinstit ce ai vrea sa fi.
                    Last edited by mumus; 19 January 2015, 16:34.
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Sa fi, cu 2 i.
                      De aceea n-ai o slujba mai buna. Ca ti se pare ca nu furi, si ca nu stii minimum de gramatica a limbii romane (stiu, doar te-ai grabit cand ai scris. Cum doar n-ai facut nimic mai mult decat sa scrii pe forum. Dar ce domnule, ai omorat pe cineva?)
                      He he he :P

                      Comment


                      • Serios, chiar imi plang de mila ce slujba rea am...vai de mine )))

                        Ce rau o duc ma... vai de mineeee, mersi Cezar ca ai facut lumina la mine in mansarda ))

                        Daca tu ai plati impozite si taxe la fel de corect ca mine, nu cred ca ai avea cati bani ai acum, asta daca ai... Sau esti doar un parvenit?

                        Eu sa stii ca am o familie fericita, un acoperis destul de mare deasupra capului, un garaj incapator, o masina , o bicicleta, un caine,o pisica, o curte, nu pot spune ca imi fac foarte mari griji in legatura cu ziua de maine, asa ca nu imi plange tu de mila...

                        Iar daca nu imi convine pretul benzinei,sau alte taxe, este dreptul meu de cetatean corect, platitor de taxe, sa imi exprim ofurile.

                        Nu imi (ne)esti superior cu nimic, intradevar o mai comit la gramatica, dar na, nu este limba mea materna, probabil nu am suficienta materie cenusie ca sa scriu corect... Dar din fericire mai pot comunica destul de ok in inca vreo 3 limbi in afara de romana, poate nici in alea nu scriu corect, da reusesc totusi sa ma fac inteles

                        Imi asum raspunderea pentru greselile de ortografie sau gramatcale, desi tastand mult de pe telefon mai sunt si greseli facute din neatentie (nu toate), tu iti asumi raspunderea ptr greselile facute de tine? Nu ma refer la cele gramaticale, esti capabil sa iti cer public scuze ptr ele? Sau macar sa le constientizezi?
                        Last edited by mumus; 19 January 2015, 19:57. Reason: Automerged Doublepost
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • "Domnule politist, dar nu-i vedeti pe aia ce trec neregulamentar strada? Ce-aveti cu mine?"
                          "Pai ai trecut pe rosu si n-ai documentele la tine!"

                          Eu mi-am asumant mereu prostia, relax!

                          Chestia asta cu "nu ne esti cu nimic superior" - adica ce? Ti s-a parut ca ti-am zis: "Mars la colt, ca-ti tai salariu!" "Mars si cumpara-mi algocalmin!" "Mars si adu-o pe mama de acasa, ca aveam chef sa o vad!". Daca vrei sa ne-o masuram in orice, o facem. Insa tine minte ca invitatia vine din partea TA, nu a mea! Iar atitudinea mea de acum este raspuns la atitudinea ta, de victima colaterala!

                          Ti-am inteles complexul de inferioritate, insa nu-i cazul! Eu nu m-am luat decat de 2 atribute:
                          a. nu stii gramatica suficient de bine (dar mi-ai explicat ca ai alta nationalitate de fapt!)
                          b. ca furi - unde nu mi-ai explicat nici pana acum de ce. Si tot o dai cotita. Poate raspunzi? Ce zici? Nu asa face un barbat sigur pe el, de o nationalitate diferita ce are toate lucrurile puse la punct? Sau se comporta ca un copil de 4 ani si o da la intors?

                          Comment


                          • Fratilor, relax, ca nu scade benzina mult si urca iar RCAul . Degeaba ne dam noi mai catolici decat Papa, ca fiecare (si e normal) isi trage focul la oala lui. Cu parere de rau, da' s-au dus vremurile alea cu "ia sa platesc eu taxele, chiar daca vecinu nu si le plateste" . Pentru ca de ce? Pentru ca tot pe mine vin controale, tot eu primesc somatii si telefoane, tot eu, tot eu...Si "vecinu'" se lafaie in banii statului (pe care nu il doare nicaieri de faptul asta), in timp ce se uita la mine cum imi dramuiesc veniturile sa fiu la zi cu toate... Acu' , cu tot respectu', nea' Cezar, daca ne legam de-un I, (care oricum nu avea legatura cu subiectul), nu inseamna nimic. Ca deh, e oricum stiut ca nu suntem un popor de culti, nici prosti nu suntem, da' mai facem si greseli, fie ele si gramaticale...Cat despre atitudinea asta de lup moralist, acu' zic si eu moderatorilor, cand eu am pomenit preotimea tarii (Cezare, uite aici subiect, daca imi permiti, ca tot e obarsie cu domeniul tau de activitate), mi-am luat warn de 4 pct. Ori, exprimarile literare se permit in zilele impare? Hai ,sa ne fie cu folos, fara nervi , ca cica ar reduce durata de viata..

                            Si ca sa ascultam poruncile, nu omorati , nu furati, nu preacurviti....adica, sa curviti, da' cu masura!

                            Comment


                            • Aici putem discuta despre orice, eu doresc sa vorbesc aici despre complexe,dar nu ale mele, ca eu unul nu am complex de inferioritate, cel putin nu fata de Cezar ))

                              Nu fur, imi castig existenta cinstit, ceea ce Cezar nu poate spune!

                              Iar partea cu gramatica nu are legatura cu nationalitatea, de fapt oi fi chiulit eu prea mult de la orele de gramatica, sau am avut un profesor slab, sau ambele. )

                              Consolarea mea este ca scriu mult mai corect decat multi de pe aici... Si atata timp cat sunt si altii mai ... nu ma simt nicicum.

                              Cezar, tu ai limbarnita, hai sa continuam pe privat daca doresti, chiar daca putem discuta despre orice, nu are rost sa faci aici pe domnul stietot, ca nu este cazul, poate ca iti poti baga nasul in cateva discutii, dar asta nu inseamna ca te si pricepi.

                              Cat priveste ce a spus 30_vld, am un singur regret, ca nu am facut teologia...
                              Last edited by mumus; 19 January 2015, 22:48. Reason: Automerged Doublepost
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • Atata lume stresata ca in Romania nu vezi niciunde in Europa. Se cearta in trafic de la nimic, se cearta pe forumuri pentru nimic...
                                Last edited by mr.K; 19 January 2015, 23:06.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google