Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by GJ-85-SRY View Post
    Octavian___30

    octaviane nu stiu de ce sa zic aiurea,din ce am citi pe forum,ok la 16v nu poti sa scoti multi de 8 cai din remapare filtru si altele,dar la 1.4 cum zic frate unii ca au ajuns cu ele la 90,100 cp fara sa umble la interne?
    lamuriti-ma si pe mine?
    Un mos s-a dus la doctor sa se planga ca prietenul lui zice ca inca mai poate sa ..... iar el nu. Raspunsul doctorului a fost "zi si tu la fel".
    Sper sa se inteleaga ideea .
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • Fiind posesor de 16 valve consumul 110-120 km/h se situeaza intre 6,2-6,5 l extraurban ,acum depinde de regimul de turatie de "talpa" cat de greu este piciorul .
      Inainte de 16v am avut si inca mai am un dci 65 cp (2006) km parcursi in 2 ani 62000 km ,fara probleme decat 2 capete bara ,diferenta la consum intre dci si benzinar imensa dar senzatia ce o ai cu benzinarul nu o poate egala nici un dci ,sa ne raportam totusi la aceleasi marca de masina si nu la ce te miri ce A6 etc.

      Comment


      • moxu

        SALUT,are cineva idee cat costa prima revizie?

        si cam ce ar trebui sa-mi schimbe la prima revizie
        Last edited by MOXU; 31 March 2009, 12:43. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Depinde de fiecare service cat costa revizia dar ar trebui sa fie undeva intre 250 si 300 lei.
          Se schimba uleiul, filtrul de ulei si filtrul de aer. Daca mai apar si alte probleme se rezolva si alea( garantie sau contracost) dar in principiu doar uleiul si filtrele se schimba la prima revizie.
          fara linkuri externe

          Comment


          • eu intelesesem ceva si de placutele de frana si de asta am intrebat

            Comment


            • Nu se schimba placutele de frana la prima revizie. In plus fata de ce a spus shaloo mai se schimba o saiba la buson .
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • placutele le schimba daca ai facut raliu cu masina si le-ai tocit, altfel, in mod normal, la a doua revizie te poti astepta la un schimb de placute
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Moxu

                  i-a dat cineva mai mult de 185km/h la un 1,6 16v.eu i-am dat 185 si nu a mai putut,sa aiba cumva opritor sau atata duce

                  Comment


                  • Pe ceas se duce in 200 km/h. Daca i-ai dat 185 pe GPS e bine

                    Comment


                    • merge un pic mai mult de 200 pe ceas testat nu o data si nu doar eu
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Pai cam astea sunt valorile, are si logica: 1.6 16V poate cam 200-210 (cu vant din spate) , 1.6 mpi cam 185-190 si 1.4 mpi 170-175.

                        PS: la 1.6 16V daca ar mai avea o treapta probabil ca s-ar duce la 250-260 pe bord

                        Comment


                        • voi cand "testati" viteza sunteti singuri in masina?
                          http://forum-lines.ru/rez/ab95552.gif
                          жалюзи плиссе

                          Comment


                          • Pai asa ar fi cel mai indicat nu?

                            Comment


                            • @tavi: ref la PS-ul tau daca ar avea 6 viteze cred ca pe la 260 s-ar opri acul. iti dai seama cat merge daca-i pui cutie secventiala in 7 trepte scurte de pe clio s1600? 300km/h devine un prag tangibil pt logan. daca 1.4 poate 200 si mai nou am aflat ca 1.4empetrei accelereaza mai bine decat un leon cupra (initial am zis wtf!?!?!?!?!?!?!?!? cred ca nu vad bine....dar am re-citit si vedeam bine) nu m-as mira 16v sa ajunga la 400. de cmc, daca-i scoti 3 pistoane
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Singura sansa sa am cel mai tare Logan, este sa castig la Loto si ca sa-l schimb total, l-as pune ca sef ptr. acesta lucrare, pe d-nul Seba, cu acordul dânsului, bineinteles...)
                                Last edited by kenjiro_sanga; 13 April 2009, 19:18.
                                sigpic
                                Maică, ce mafioți de treabă !!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google