Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am ajuns din nou la discutia despre benzina. Sa va spun ce experiente am avut cu benzina: Rompetrol cu Efix 95 -am simtit motorul mult mai puturos si zgomotos; Petrom de 98 , alta viata, se cunoaste; -am ramas pe rosu, fortat de situatie am alimentat de la Lukoil de 95 pana acum vad ca nu face fite motorul, ba pot sa spun ca chiar merge bine. Daca nu ar fi asa scumpa cea de 98 eu unul numai de aceea as pune, insa mai bag si de 95. As vrea sa vad cu ce benzina hraniti voi motorasul asta scump si "plangacios".

    Comment


    • In 80% din cazuri bag de la Lukoil,ocazional celelalte benzinarii.Pana acum n-am avut probleme.
      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

      Comment


      • Am ajuns la 23000 km in 10 luni. Masina e foarte OK, motorul s-a cam așezat, iar consumul s-a stabilizat si e cam pe măsura stilului meu de condus.

        @ionutbsk: ai un topic mare și tare pentru intrebarea ta despre benzină, cu tot cu sondaj și o mulțime de opinii. Din când în când, mai dă-i și câte o forjă în turații și viteze mai mari. Vei vedea că se simte mai bine.
        The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

        Comment


        • cam asa e...sincer mai scutura din cand in cand mototul la turatii ionute
          a mea nu prea vede schimbat sub 3000+

          Comment


          • Scutură mai tare când e rece motorul şi/sau benzina proastă. Şi da, e mai pretenţios 16v-ul la benzină decât celelalte motoare, dar te şi ajută când ai nevoie (dacă nu conduci ca un kamikaze, numai cu acceleraţia la podea).
            The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

            Comment


            • masina are deja un pic peste 2000 de km.Sunt incintat benzina am pus numai efix 95 ma gindesc data viitoare cind fac plinul sa bag 98.Am turat masina si pina la 4mii in rodaj ,perioade foarte scurte in depasire asta dupa ce am intrebat un inginer din servis si omul a zis ca(daca depasirea turatie prescrise in carte se face pe perioada scurta si doar ocazional nu sunt probleme)In rest,sanatate si drumuri fara evenimente la toata lumea!

              Comment


              • eu am pus benzina in general de la petrom si nu am avut nici o problema in 35000.si numai de 95

                masina are viata fratilor,super multumit de ea
                Last edited by MOXU; 14 October 2009, 08:57. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • ...

                  fratilor as dori si eu sa imi trimiteti un mail cu sasiul unui logan...daca se poate.....adica o poza pe mail...vreau si eu sa inteleg cateva chestii....de exemplu....daca indoi putin un prag ce se intampla....mersi anticipat...

                  Comment


                  • la 400 de metri
                    POLI TM

                    Comment


                    • ce 400m cu sasiu deformat?
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Daca ma poate ajuta careva cu raspunsul la urmatoarele intrebari:
                        1. Cum (pe unde) se poate scoate lichidul de racire din motor? Este vreun surub pe undeva?
                        2. pe unde se face reumplerea? Dar aerisirea circuitului?
                        Multumesc anticipat!

                        Comment


                        • Salut, am si eu o itrebare: pe site-ul dacia.ro la "oferte destocaj vehicule de persoane" apare Logan Prestige 1.6 16V 110 CP - exista asa ceva sau e doar o greseala? Au pus motorul de pe Megane?

                          Comment


                          • O intrebare =>

                            La 3000 RPM FIX (TR5) am ~ 108 km/h, adica mai este cam o latime de ac (de la kilometraj) pana la 110 km/h.

                            Ce inseamna asta ? O uzura mica la ambreiaj sau ? Masina are 30 000 km si nu se practica "burnout-uri" cu ea sau alte chestii care cauzeaza o uzura prematura a ambreiajului dar el oricum se uzeaza usor usor si ma gandeam daca asta este un mic indiciu. Oricum cel putin inca 30 000 KM sigur il mai tin .
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • Mai vin si eu cu o intrebare: care este consumul de benzina la stationare, in l/h? Poate stie cineva care are comp. cu consum instantaneu.

                              Comment


                              • salut baieti posesor 1.6 16v km actuali 36.400 ,fabricatie 2008 de alimentat petrom de 95 doar ocazional de 98 s-au de 100 omw ,in rest trage bine (fiind resoftata) se simte diferenta fata de initial ,in linii mari ok in amanunt nu comentam

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google