Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Mi se pare ca intra 4.5 l, si istetii or fi pus 5l, ca nu mi-au mai dat vre-un bidon de ulei cu juma de litru in el. Oricum, si din fabrica vine cu nivelul uleiului peste maxim. Asa a fost la mine, si am mai auzit si la altii de pe forum ca au avut la fel. Dar parca acu as scoate un pic din el, m-am saturat sa tot merg cu el peste maxim.

    Comment


    • #62
      Am si eu o interbare incap cauciucuri de 205/60 pe jentile de 15 stock?

      Comment


      • #63
        Da, incap dar o sa stea pe janta ca si cum ai avea tu 42 la picior si te-ai incalta cu 46. Si la fel de stabila o sa fie masina, ca si tine cu incaltarile alea. Pe janta stock merge 185 si maxim 195. Vrei gume mai late, ia-ti jante de 6.5" sau chiar 7" latime. Stock are 6".
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #64
          Ok multumesc frumos
          Dar pt o aderenta mai buna ai putea sa mi recomanzi niste cauciucuri sau sa mi iau tot michelin energy?

          nu mai posta consecutiv. ai 10 minute activ butonul "edit" sa-ti modifici propiul post
          Last edited by Seba; 11 September 2008, 16:52.

          Comment


          • #65
            Pt aderenta mai buna, toyo proxes, daca esti fan condus sportiv. Bf goodrich, kumho...Continental-urile mi s-au parut ceva nai aderente ca michelin-urile. Acum unii ar zice ca din cauza ca lucrat la conti, eu zic ca din cauza ca o curba luata cu 80 pe gume conti n-o luam la fel cu michelin-urile noi...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #66
              Originally posted by margelatu View Post
              Sonykel!Fi antena baiatu !Si eu am avut o buba cu antigelu care scadea si nu stiam de ce.Am descoperit ca de vina era o garnitura de la cutia termostat care am schimbat-o la 6000km dar era mai de mult problem.Am 16v ca si tine.La mine curgea doar cand depaseam 4000rot si mirosea a antigel iar cand opream nu se vedea curs nimic deoarece motorul fiind cald ducea la evaporarea antigelului.Incearca si asta.
              Salut, legat de problema asta cu antigelu', am si eu 1.6 16V am vreo 40000km si abia acum a ajuns nivelul la minim. Nu stiu din ce cauza, am si eu momente in care simt miros de antigel inauntru ('oua clocite') si in special cand o 'forjez' la peste 4000 de ture. Sa fie problema aceeasi garnitura?

              Comment


              • #67
                Pune si tu pe unu sa o accelereze si tu uitete pe la motor si sigur o sa se vada ceva ca la mine asa au facut si a sarit jetu in fata la mecanic.
                Welcome to the Club, We Have Jackets !

                Comment


                • #68
                  Originally posted by abonatuconnex View Post
                  A avut cineva probleme cu pierderea de lichid de racire? Adica sa inceapa sa picure sub masina...
                  si dupa ce ai observat ca picura ai verificat nivelul lichidului......Poate sa fie si de la AC cum ti s-a mai spus! Daca ai urme de picaturi sub masina si nivelul lichidului din vas nu scade inseamna ca nu ai scurgeri......Provin din alta parte! Bafta

                  Originally posted by ailemac_61 View Post
                  Cine cunoaste un service auto bun autorizat pentru Dacia Logan !? Se apropie de 15000km si trebuie sa o duc la revizie. Am un pic de indoiala in ceea ce priveste aceste locatii. Se aud multe lucruri care te dezgusta ...Inlocuitul de cauciucuri sau chiar roti cu totul atunci cand nu este cazul, plata unor servicii care de fapt nu sunt efectuate, etc...
                  Eu am un MCV Laureate 1.6 16 valve de 105CP. Este o masina buna care ma ajuta f mult. Nu am avut probleme cu ea si nu vreau sa mi-o descompuna astia de la service de piesele bune ca sa mi le inlocuiasca cu niste vechituri mai ales ca masina este in leasing. Sunt femeie si nu ma prea pricep sa vad daca isi fac treaba corect sau nu. Ca sa fiu sigura de asta ar trebui sa asist la revizie sau sa am posibilitataea sa urmaresc acest lucru.
                  te hotarasti frumos unde vrei sa faci revizia....Si tot in acelasi loc te duci la mecanic sub pretextul ca vrei sa ii faci o preverificare tot la ei ca sa nu fie ceva cu care sa te respinga la revizie...Dupa ce ai facut revizia si acel macanic constata ca masina e ok deci nu trebuie sa schimbi nimic altceva decat din ceea ce ar trebui sa schimbi in mod normal la o revizie, intrii cu ea la revizia propriuzisa....Daca apar smecherii care constata ei ca trebuie schimbate aiurea si fara motiv ceva componente le dai in nas ca ai facut o verificare tot la ei si nu e nevoie....Cel putin eu asa cred ca poti evita sa arunci niste bani in plus.....Bafta si sa ne ti la curent cu ce ai facut la revizie si cat te-a costat.

                  aaaa si am uitat sa spun ceva.....legat de faptul ca tu ai vrea sa stai langa mecanicul care efectueaza revizia nu cred ca o sa ai succes....nici eu nu am avut si am insistat destul de mult....aproape ca m-am certat cu inginerul din atelier si pana la urma am mers in "loja" celor care asteapta sa li se faca revizia. mentionez ca revizia am facut-o la AMG Pantelimon!
                  Last edited by darksid3; 19 November 2008, 20:00. Reason: post consecutiv
                  "Only God can judge me"

                  Comment


                  • #69
                    Am si eu o intrebare,consum aratat la borb este 7,1 tot timpul fie ca merg in oras fie in afara,sa fie ceva defect la bord sau asa trebuie sa arate?

                    Comment


                    • #70
                      Pai reseteaza-l si tu in mers si vezi ce arata dupa asta. Daca nu l-ai resetat de mult timp si ai parcurs multi km , e posibil sa nu se mai modifice si asta sa fie media reala.Cu cat parcurgi mai multi km in conditii cat de cat identice , media tinde sa ramana aceeasi.

                      Comment


                      • #71
                        Mersi razvan am sa incerc sa resetez cum ai spus tu cu toate ca nu am decat 14000 de km,sa se fi stabilizat consumul asa repede

                        Comment


                        • #72
                          Stai putin, in 14000 de km nu ai resetat niciodata??? Pai 14 000 sunt arhisuficienti sa ai un consum mediu cat mai ...Cum sa spun ...Cat mai real. Vezi ca daca nu ai inteles cum se reseteaza, scrie in carte , acolo afli tot. Pai daca asae si de 14000 km nu ai resetat, pot sa iti spun ca daca consumul s-a stabilizat la 7.1, ala e consumul tau MEDIU in 14000. Cred ca poti sa iesi acum pe autostrada si sa ii dai 180 km/h constant 100 de km si tot consumul ala o sa il ai mediu. Cu cat ai parcurs o distanta mai mare si ai inegistrat un consum mediu pe acea distanta, cu atat mai greu vei reusi sa modifici consumul afisat. Ex. Daca mergi 1000 de km cu viteza constanta, sa zicem 90km/h o sa ai un consum de , sa zicem, 5.5 l/100. Iar daca mai mergi 10 km cu o viteza de , sa zicem 120km/h, sa nu te astepti sa se modifice consumul afisat de cb de 5.5, pt ca distanta parcursa cu un consum mai mare, este nesemnificativa in raport cu ce a cu un consum mai mic.( la fel si daca pui situatia invers )
                          In fine, ca o concluzie, daca in 14000 nu ai resetat niciodata, si acum iti arata 7.1 , Acest 7.1 e consumul tau mediu pe aceasta distanta de 14000 ( vezi ca e exact consumul pe care il da Dacia ca si consum mixt )
                          Si inca ceva, nu conteaza cat ai, consumul se stabilizeaza si in 5 km, daca mergi constant, asa ca intrebarea ta : 'nu am decat 14000 de km,sa se fi stabilizat consumul asa repede?' este un pic....nostima, da , s-a stabilizat la 7.1 dupa 14000km parcursi
                          Last edited by razvan_rm2003; 19 November 2008, 00:17.

                          Comment


                          • #73
                            Ce tare . Nu stiam ca sunt unii care nu stiu nici cum sa reseteze consumul mediu.
                            Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                            Comment


                            • #74
                              Nu toata lumea s-a nascut invatata bossake sa stii.
                              are cumva loganul consum instant si da da ce trebuie sa fac sa-l vad si eu
                              Last edited by darksid3; 19 November 2008, 20:01.

                              Comment


                              • #75
                                Tot ce e fabricat de la sfarsitul lui 2006 nu mai afiseaza consum instant!
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google