Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Au scos functia de consum de moment pentru ca se ducea lumea la service si se plangea ca masina ii consum 30%. Si ca in cartea tehnica scrie sa zicem 10%. Si faceau astia plangere.
    1.5 dc

    Comment


    • #77
      Am si eu o intrebare.Am un logan 1.6.16v de 4 luni. Fiind incepator n-am mai condus altceva decat dacia de la scoala de soferi. Si m-am invatat sa conduc acest logan intr-un mod mai sportiv...Schimband vitezele la 4-5000. Nu tot timpul dar am momente.
      intrebarea mea e : poate afecta acest lucru masina mai tarziu ? Sau chiar si acuma ?

      Comment


      • #78
        Nu are nimic , numa ca iti papa multa benzina , si nu prea cred ca ii indicat sa schimbi la 4-5000 cand ii motoru rece
        Mereu superiori unui sat cu caini si oi

        Comment


        • #79
          Altceva in afara de benzina? Bineinteles ca nu ii dau asa cand e motoru rece. Dar altceva nu ar putea avea? Cum am mai auzit eu pe la altii ca sa cada cutia de viteze sau sa bubuie motoru ca e prea forjat sau alte chestii d'astea...?

          Comment


          • #80
            La cei care au avut probleme cu cutia sau cu motorul, toti au facut chip-tunning. Adica au marit puterea masinii si de asta au cedat piesele.
            Probleme sigur nu o sa apara prea curand oricat ai forja-o. Pe la 150-200.000 km poate atunci sa se vada diferenta intre un motor mers normal si altul omorat .
            Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

            Comment


            • #81
              @Florin daca nu faci chestiile alea la rece si ajungi la 4-5000 printr-o acceleratie uniforma nu brutal in genul calc-o la podea nu are nici pe dracu motorul(nici acum nici mai tarziu). Iar cutia nici atat. Cutia poate doar daca pleci brutal de pe loc sa pateasca ceva dar si asta doar daca ai tu ghinion cu carul.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • #82
                Intrebare ptr toti cei cu motor 16 16v.
                Cum reactionati cand vine unu cu o masina mai slaba si va face la o liniuta ceva???
                Eu am 1.4 si de cate ori vad logan dci 85 cai sau 1.6 16v vad rosu in fata ochilor si...Fac pe dracu in 4 sa depasesc.
                ma gandesc ca nu sunt singurul care face asta.(eu o fac mai muld din curiozitare sa vad ce poate masina opusa)
                Nasol e ca pana in prezent nici unul din sus numitii nu sau injosit la o liniuta ....Au mers un pic mai tare si cand au vazut ca o iau in serios mau lasat sa trec .
                De ce nu pot sa faca si ei un concurs mic sa vad si eu ce le poate utilaju?
                Ca eu ma bag cu oricare ma provoaca imi place
                singura chestie ca nu fortez in treapta 1 niciodata, imi este mila de ambreaj

                Comment


                • #83
                  Cum reactionez franez il las sa se duca si ii fac cu mana...
                  am observat ca mai ales cei cu 1.4 sau diselari au o boala sa ma depaseasca asta la categoria logan , ca la celelalte marci topu e:
                  opel
                  fiat
                  masini din bulgaria(deja e o marca ptr mine indiferent cai bmw , cai opel , cai ford la mine intra in aceasi categorie)
                  daewoo
                  chevrolet
                  gelly
                  dupa parerea mea cei care au comportamentu asta adica depasesti doar ca nu-ti palce tie marca masini , culoarea , motorizarea sunt niste frustrati psihic... dece nu vor sa se dea la o liniuta? ptr ca nu are rost paote cel cu 16v efectiv nu vrea sasi arda benzina danduse cu tine poate el sia luat 16v ptr a acelera de la 120 in sus(putin mai repede decat 1.4) sau a putea urca unele dealuri cu a5a... nu si-a luat 16v sa fie superiori 1.4istilor
                  Oricum ar fi nu vrea sa jignesc pe cei cu alte motorizari am in familie 2mcvuri 1.6 16v si daca ar scoate si van sau pickup cu 16v tot 16v mi-as lua...
                  asa cine stie poate pe van nu voi avea 16v
                  PS.Mie imi palce sa ma depaseasca soferitele , sa ma joc cu ele , am prins intr-o seara una mica dotat blonda creata cu golf 4 tdi uuuu ce ne-am mai alergat. oricum tot respectu conducea fff bine pot sa zic ca avea tupeu mai mare ca mine la depasiri , slalom etc...
                  Last edited by SoNyKeL; 27 November 2008, 00:12.

                  sigpic

                  Comment


                  • #84
                    Geely Sony? Ce tare esti. Eu nici macar nu am vazut una in trafic darmite sa mai ne si provocam..
                    Cel mai lent 1,6 8v

                    Comment


                    • #85
                      Aici in ct e full de gelly sunt cei mai aprigi raceri mai ales pe la mine prin zona ptr ca unu dintre actionari sta in cartier si toti angajatii lui si rude si chiar si el conduc trotinetele alea

                      sigpic

                      Comment


                      • #86
                        Exact ce zice sony de astia cu 1,4 si alte aspiratoare mama ce le mai dau talpa .Eu afara nu merg mai mult de 110km.Nu pre ai unde sa dai asa tare si e mai sigur .Era un mester de la dacia ca zicea ca alerga un 1,4 numa in 150-170 pana la bucuresti si inapoi la roman.Unde ma?Ca de la bacau catre bucuresti nu prea mergi nici cu 100 ca au pus astia la radare si camere ca daca faci un drum la bucuresti asa siguri aduni intr-o zi 15 puncte de penalizare si un salariu bun pe amenda.
                        Welcome to the Club, We Have Jackets !

                        Comment


                        • #87
                          Cum ma sony, si gelly are 16valve?

                          Comment


                          • #88
                            Nu mai comparati 1.4 16v cu 1.4....Pt ca nu aveti ce.
                            Unul are 105, altul 30 de cai? Ce e de dovedit la o liniuta? Ca unul are 30 de cai si altul nu?
                            Poate la consum sa se compare, insa si acolo raportul cp/consum e in favoarea motorului de 1.6 16v
                            Ca o concluzie 16v peste 1.4 la performante dinamice, in orice conditii.
                            @gyuriro inteles?
                            Cat despre gelly, care e invidios pe performantele unei biciclete cu motor...

                            Comment


                            • #89
                              Cine ma lamureste si pe mine?16 v ce fel de suspensie are?Pe gaz sau hidraulica?Vorbesc de stock.
                              Welcome to the Club, We Have Jackets !

                              Comment


                              • #90
                                E oki.. Cand veniti in bv va astept......
                                Last edited by Cezar; 28 November 2008, 04:01. Reason: sters din continut

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google