Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • in dreapta radiatorului de apa, in partea de jos in spre motor se afla o mufa, un contact, sau un senzor. inauntru se afla un arc legat la 2 fire si o rezistenta.
    la ce folosesc ? are care idee ?

    Comment


    • Rezistenta GMV....aia e,,daca se arde aia,,nu mai cupleaza Gmv-ul..parca asa stiam !

      Comment


      • dar de ce este pusa sa ia in plin fluxul de aer cald. cupleaza / decupleaza GMV ul dupa ea ? stiam ca pleaca dupa sonda de temperatura

        Comment


        • e o siguranta, daca nu ma insel, nu o un termistor, deci puteau s-o puna oriunde.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • maine desfac si va dau poze. are un arc acolo care este menit sa dilate sub influenta aerului cald ce iese din radiator

            Comment


            • bine, fie. si atunci care-i smecheria? probabail ca trebuie sa vada temperatura aerului de dupa radiator, sa stie daca sa comande tr2 la gmv
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • problema des intalnita la 16v pentru care nu am gasit inca rezolvare. deco am nevoie de ajutor si sfaturi

                pe la surubelul indicat in poza supureaza ulei. am incercat cu banda de teflon si cu o saiba de aluminiu. nici una din incercari nu a dat rezultate.
                Attached Files

                Comment


                • Mie mi se murdareste de ulei pe la suruburile de langa bobine, la primele 2 de la stanga la dreapta .
                  Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                  Comment


                  • si al meu are aceeasi problema.nu prea aveti ce face.lasatile asa ca nu pierd foarte mult.au fost unii care au dat jos ,au pus mastic la suruburi etc.dupa un timp a inceput sa curga, ba chiar mai rau decat inainte si au dat si o gasca de bani prin service.
                    Welcome to the Club, We Have Jackets !

                    Comment


                    • totusi nu este normal sa curga. va place sa vedeti motorul murdat de ulei ? turbez sa il vad asa

                      Comment


                      • pai supureaza un pic.ce mare branza?fa si tu abstractie de chestia aia.la cat curge ai nevoi de 234 de mii de ani sa ramai fara ulei sau ceva mai grav.voua va place ca motorul sa arate giugiuc .nu am nimic impotriva.fiecare face ce vrea cu masina lui.eu ridic capota cred ca odata la luna, sa mai curat frunzele care se depun pe la grila si sa mai completez apa la spalator.in rest apa, paie si bataie!eu nu am spalat si nici nu am de gand sa consum apa pe motorul ala.in general eu nu spal nici masinile.daca aveam Mert...
                        Welcome to the Club, We Have Jackets !

                        Comment


                        • La mine nu iese pe nicaieri ulei si nici eu nu cred ca ar fi normal asa ceva.
                          Ps..Alessandro,,ce baterie este aia frate ? Ce rol are ea acolo?

                          Comment


                          • o baterie. slim cu gel VRLA. http://en.wikipedia.org/wiki/VRLA_battery

                            deci nimeni cu o solutie pentru oprirea scurgerii de ulei.

                            Comment


                            • Incearca cu POXILINA,,cureti si degresezi bine pe acolo inainte de aplicare si gata treaba.
                              Eu am etansat coloana principala de apa rece la baie (( unde este presiune foarte mare )) si numai curge deloc apa pe acolo,,este foarte buna poxilina asta!

                              Comment


                              • e buna, dar in contact cu uleiul ...?cred ca ar merge niste saibe de cupru subtiri mai degraba.
                                Welcome to the Club, We Have Jackets !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google