Discutii Generale LoganClub Botosani

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    hehe, cum l are ionel acolo asa l-am pus si noi ;)) :P si cred ca si tu il ai asa
    My Ride - Prestige 1.6 16v

    Comment


    • #32
      Dragi colegi, va rog sa va inscrieti pe lista de cazare pentru INTALNIREA NATIONALA DE LA SIBIU cei care doriti pana cel tarziu31.05.2009!
      Sau pe lista de Duminica!
      Multe surprize placute! Foarte multe...........
      Ca idee...o tombola.........cu premii dragute si interesante...!

      Va multumesc si va asteptam!
      aham......Restul e LOGAN


      http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

      Comment


      • #33
        link-ul pus de sibianul nu functioneaza.
        nu va mai obositi sa dati click.
        Computer, did we bring batteries?... Computer?...

        Comment


        • #34
          am observit ;))!
          My Ride - Prestige 1.6 16v

          Comment


          • #35
            Salut tuturor ! Vreau sa bag mașina pe GPL. Fac cam 2000 de km pe luna și la prețul benzinei care e în creștere libera și a salariului care e în cădere libera cred ca se merita. Voi ce ziceți? In Botoșani unde se montează GPL pe mașină?

            Comment


            • #36
              eu zic ca nu se merita! trebuie foarte atent gandita problema! si din prisma consumului care va fi mai mare, si a faptului ca masina va fi mai lenesa, si a costului instalatiei, si a uzurii masinii etc!!! eu zic ca... NU SE MERITA!!!
              sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

              Comment


              • #37
                Ionele am gasit ceva pt. tine - http://www.gazautointernational.ro/index.html

                http://img82.imageshack.us/img82/67/4744hy3.gif

                Comment


                • #38
                  nici eu nu as pune. ce castigi la pretul gazului vei pierde la uzura motorului, plus puterea scade groaznic.

                  Comment


                  • #39
                    Si asa motorul de 1.4 e cam lenes...daca ii mai pui si gaz o sa te rogi de masina sa mearga la un deal sau sa faci o depasire mai rapida....
                    In ce priveste uzura motorului, gazul iti garanteaza o uzura foarte rapida...
                    Mai gandeste-te cu trecerea pe gaz, e mai ieftin gazul dar arderea e foarte rapida si uscata... intai mai documenteaza-te despre ce implica sau intreaba pe cei care au deja pe logan GPL.
                    Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari

                    Comment


                    • #40
                      Am vorbit cu tipul de la ACR care pune pe logan. Nu modifica cu nimic puterea masinii, consumul pe gaz e mai mare cu 10-15% in functie de cum conduci, mai sportiv sau mai lejer. Uzura motorului este mai mica iar iintretinerea consta in schimbarea unor filtre la 30000 de km care ccu tot cu manopera cista 100 lei. La motoarele pe carburator de la daciile vechi uzura era mai mare si puterea mai mica. La cele pe injectie nu se mai pune problema.

                      O sa ma interesez si la cei care detin masini logan pe GPL. Am sa merg si la reprezentanta sa vad ce caracteristici tehnice au motoarele pe GPL.
                      Multumesc tifosibt76 pentru adresa de site.
                      Last edited by xwwbotosani; 4 June 2009, 09:32. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #41
                        si tu chiar crezi ce ti-a zis ala? ce avea sa iti spuna daca el vrea sa isi vanda marfa??? tu faci cum vrei! dar zic din nou ca nu se merita...
                        sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by xwwbotosani View Post
                          Salut tuturor ! Vreau sa bag mașina pe GPL. Fac cam 2000 de km pe luna și la prețul benzinei care e în creștere libera și a salariului care e în cădere libera cred ca se merita. Voi ce ziceți? In Botoșani unde se montează GPL pe mașină?
                          Se merita daca mergi suficient cat sa amortizezi costul instalatiei. Masina va consuma 1-2 litri de GPL mai mult iar puterea ei nu va scadea semnificativ. Stiu ce vorbesc, crede-ma. Toate bune!

                          Apeleaza la o unitate autorizata pentru un montaj profesionist

                          Uzura este, totusi, mai mare decat in cazul benzinei, este adevarat. Depinde cati ani vrei sa tii masina.
                          Last edited by Ernest; 4 June 2009, 17:00. Reason: Automerged Doublepost
                          Logan 1.5 dci Ambition

                          Comment


                          • #43
                            Daca zici ca faci 2000 km / luna, in cat timp iti amortizezi investitia? Care ar fi diferenta intre benzina si gaz la km parcursi / luna? Cam cat de mare ar fi uzura pe gpl? Adica ce si la cati km ar trebui schimbat?
                            Raspunde la aceste intrebari si vei afla daca se merita sau nu.
                            Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                            Comment


                            • #44
                              Consum in jur de 140 litri de benzina x 37.500 egal 5.250.000 lei vechi (7% consum mixt).
                              Consum in jur de 180 litri gpl x 18.000 egal 3.240.000 lei vechi (9% consum mixt desi e mai mic).
                              Economie 2.010.000 lei vechi.
                              Montaj GPL cu manopera cel mai scump 25.000.000 lei vechi, dar e si la 21.000.000 lei vechi (difera doar capacitatea rezervorului).
                              Amortizare investitie un an sau mai putin avand in vedere ca pretul benzinei este in crestere.
                              Uzura este intalnita la masini cu carburator care li s-a pus GPL. La cele MPI nu ai uzura mai mare decat cea pe benzina.
                              Se schimba niste filtre si se curata instalatia, la 30.000 km. Ambele operatiuni costa in jur de 1.500.000 asta dupa spusele celor de la ACR Botosani care fac si montajul instalatiei. Deci se schimba o data la un an si cateva luni.
                              Last edited by xwwbotosani; 4 June 2009, 23:27.

                              Comment


                              • #45
                                Ionel, pune-ti GPL, merita. Nu vei observa diferenta de putere. De pret, da.
                                Toate bune!
                                Logan 1.5 dci Ambition

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google