Display Negativ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • totusi eu cred ca problema mea provine din alta parte, si nume in spatele displayului este o bucata de plastic alb (ca o foaie) cu rol de uniformizare a luminii. displayul pozitiv are folia groasa in timp ce displayul negativ o are aprox jumatate. voi pune si ceva poze sa vedeti la ce ma refer. acum am led alb smd osram si o folie albastra in spatele ecranului pentru a da acea tenta albastra. pun deseara poze.

    Comment


    • Dar v-ati intrebat care este tensiunea de deschidere pentru ledurile de culori diferite?
      De exemplu:
      - rosu, galben, portocaliu: 1,8 - 2,4 V
      - verde, alb, albastru: 2,6 - 3,6V

      In plus, la tabloul de bord nu sunt doar ledurile legate la 12V in serie cu o rezistenta. E un curent de frecventa mare, cu un anumit factor de umplere. De fapt cand aprinzi pozitiile nu scade tensiunea de alimentare, se modifica factorul de umplere.
      Aceste lucruri s-au mai prezentat pe forum, in topicul de schimbat lumina la bord.
      Succes ....
      GL-22-TOF

      Comment


      • am inteles dar ce este de facut ca sa se vada bine si pe albastru sau alb??

        Comment


        • danielliviu din ce ne spui tu ar trebui sa schimbm rezistenta(rezistentele) de la smduri cu una mai mica pentru un curent de 2,6 - 3,6V
          daca sti astea cam ce rezistenta ar trebui sa punem de cat sa fie
          adraghici pt alb si albastru iti trebuie alta rezistenta mai mica pentru a avea un curent mai mare la smduri
          loganist fara permis

          Comment


          • din cate am inteles eu nu se poate schimba pur si simplu acele rezistente. oricum rezistentele acelea limiteaza un curent pe niste tranzistori.......e complicta treaba. si cu cat creste intensitatea incep sa se vada si ce nu trebuie, deci sincer nu cred ca acea e solutia dar daca cineva ne poate lamuri asteptam cu nerabdare

            Comment


            • un dimmer rezolva tot

              Comment


              • ce este si de unde putem cumpara

                Comment


                • de ce nu vreti sa intelegeti ca daca ledurile sunt bune se vede bine, mai uitati.va o data la postul asta
                  si in legatura cu dimerul, am vazut o chestie interesanta, reglarea intensitatii prin apasarea butonului din bord, cu 10 nivele de intensitate, toata treaba nu costa prea mult
                  sigpic

                  Comment


                  • revin cu cateva poze mai de calitate
                    binenteles, pe timp de zi (aproape)
                    Attached Files
                    sigpic

                    Comment


                    • displayul e cumparat sau facut k nu imi dau seama, din prima poza zic k asa e cumparat si din celelalte zic k e facut.
                      loganist fara permis

                      Comment


                      • daca pe mine ma intrebi, displayul e cumparat
                        ala facut nu are liniuta aia la jumatatea nivelului din rezervor si literele "KM" sunt scrise sub kilometraj
                        Last edited by nicu_rcn; 9 June 2011, 23:01.
                        sigpic

                        Comment


                        • oare km se vad in dreapta pt k e displayul cumparat sau asa arata bordurile de prestige???
                          cine are prestige sa ne arate si noua o poza unde cu km parcursi
                          loganist fara permis

                          Comment


                          • nicu_rcn de unde zici ca ai cumparat ledurile??? vreau si eu ma poti ajuta???

                            Comment


                            • displayul e de pe un bord de sandero, "km" scrie in dreapta doar la cele cu display negativ, la cele normale, chiar daca se intoarce folia, "km" va fi scris in josul kilometrajului
                              ledurile sunt de la zextar
                              sigpic

                              Comment


                              • revin cu poze, in prima poza e cel modificat, in a doua e cel original, iar in a treia sunt ambele (cel mai inchis la culoare e cel negativ original, iar celalalt e cel normal, stock, fara folie intoarsa)
                                Attached Files
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google