Distanta franare 100-0 km/h Logan cu ABS ???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Distanta franare 100-0 km/h Logan cu ABS ???

    Am cautat cred suficient si nu am gasit ceva referitor la asta. Daca am ''scapat'' ceva, rog moderatorii sa-si intre in atributiuni.
    Deci, de ce nu gasim (cel putin eu nu am gasit nimic concret) nicaieri o distanta de franare masurata (oficial) 100-0 km/h , la un Logan cu ABS. In traficul de zi cu zi, nu cred ca e o informatie extraordinara, dar cred ca ar fi bine sa avem habar si de distanta asta de franare. Cum de nu o gasim nicaieri? E ceva asa de grav? ne poate speria distanta in comparatie cu alte masini?

  • #2
    Nu e grav si nu te sperie, se inscrie in limitele normale.
    numar secundele

    Comment


    • #3
      Distanta e in jur de 42 m la Loganul cu ABS, dar e destul de bine, un Mercedes franeaza la 37 m, Ferrari la fel.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        si varianta fara ABS in cati metri se opreste de la 100km/h?

        Comment


        • #5
          Ceva de 42 m (in prima faza am crezut 39)stiam si eu, dar se poate gasi undeva informatia asta? in cele din urma , trebuie sa ne luam dupa masuratori facute de mine sau de altii? Varianta fara ABS...mai, macar cea cu ABS sa avem ceva date reale, asta ma ''intriga''. Cum spunea Marius, nu e grav si nu tre' sa ma intrige, numai asa...un pic.
          Last edited by Octavian; 4 September 2007, 22:17.

          Comment


          • #6
            Adica frana brusca, pedala pana la fund...si merge 42m ?

            Comment


            • #7
              Originally posted by SUPERCAR
              si varianta fara ABS in cati metri se opreste de la 100km/h?
              Aproape 45 m.


              Originally posted by zenit
              Adica frana brusca, pedala pana la fund...si merge 42m ?
              Exact, masina se aduce la viteza de 100 km/h, si se franeaza cu pedala la fund.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                45 de metri fara ABS...o fi. Sa nu uitam ca asta e de la 100-0 km/h. Cu cat viteza creste, diferenta e mult mai mare.

                Comment


                • #9
                  Da, distanta in metri e direct proportionala cu viteza.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #10
                    Bun...sa spunem ca am ajuns la o concluzie: ~ 42 metri. Am uitat un amanunt, de la ''vocea clientului'' nu am primit un raspuns la treaba asta, citez: ''Am primit mesajul dumneavoastra si va multumim pentru increderea cu
                    care ati apelat la serviciile noastre.

                    Referitor la intrebarea dumneavoastra, va comunicam faptul ca nu
                    detinem informatia solicitata.

                    Ramanem deschisi in continuare ...''..bla bla
                    Cu stima,
                    Analist Servicii Client
                    Liliana ANGHEL

                    Comment


                    • #11
                      si sa nu uitam ca cauciucurile si starea drumului conteaza foooarte mult.
                      oricum banuiesc ca cei 42 de metri sunt in conditii normale asfalt uscat nu pietris sau nisip si cu cauciucurile standard cu care vine loganul...
                      oricum stiam ceva de genu daca 100-0e 40de metri
                      120-0e vreo 55metr
                      140-0 e vreo 75metri

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Din tot ce am citit in presa de specialitate ABS-ul este deosebit de util pe suprafete cu aderenta slaba(asfalt ud, polei, etc.). Pe asfalt normal distanta de franare nu scade foarte mult dar ai controlul directiei fata de non-ABS. Asta nu insemna ca pe polei o sa opresti instant. Si alte marci mai au o chestie numita franare de urgenta - EBS care mai reduce din distanta asa ca nu comparati decat cu cele ce au doar ABS si EBD.
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Octavian___28
                          Bun...sa spunem ca am ajuns la o concluzie: ~ 42 metri. Am uitat un amanunt, de la ''vocea clientului'' nu am primit un raspuns la treaba asta, citez: ''Am primit mesajul dumneavoastra si va multumim pentru increderea cu
                          care ati apelat la serviciile noastre.

                          Referitor la intrebarea dumneavoastra, va comunicam faptul ca nu
                          detinem informatia solicitata.

                          Ramanem deschisi in continuare ...''..bla bla
                          Cu stima,
                          Analist Servicii Client
                          Liliana ANGHEL
                          ce vrajala pe ei...cum sa nu stie de la ce distanta se opreste masina...da ce ei nu au facut teste ce vor sa zica,chiar asa fraieri ne cred

                          Comment


                          • #14
                            Sonikel, oricum Loganu' cu ABS vine dotat cu cauciucuri Continental sau Michelin. Michelinurile sunt cele mai bune. Conditiile de franare normal, sunt pe uscat.
                            SUPERCAR: da, au o vrajeala de doi bani in ei...probabil ca ei stiu dist. de franare, dar dat fiind faptu' ca asta trece de pragu' psihologic de 40 m, evita un raspuns clar. Am sa le mai dau un mail sa le spun ca raspunsul lor nu ma multumeste pe deplin. Doar este o intrebare simpla cu un rasp. la fel de simplu: X metri si gata.

                            Comment


                            • #15
                              Lasa ca le dau si eu un mail. Sa-i vad acum...
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google