distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cristi_DnM View Post
    un mecanic mai aiurit de pe acolo a incalecat pe mine ca eu n-am distributia facuta ca bla bla, ca trebuie sa ma grabesc sa-l contactez pe el ca ma rezolva. Eu am cumparat masina second la 72000 km si acum am 90000. Tipul de la care am cumparat-o mi-a garantat ca a facut-o la 62000 km pe garantie.
    Poate ai cureaua de la accesorii putin imbatranita si daca te-a vazut ceva mai influientabil si la patru ace, ti-a plasat pastila cu distributia dar fara sa desfaca capacul de protectie al distributiei, ma cam indoiesc sa fie el asa, "mama omida"!

    Parerea mea, sa nu te agiti, ca te duce, pana la 110.000 km. fara probleme!


    sigpic

    Comment


    • Acuma la masinile facute in 2009 la cati km scrie in carte ca se schimba distributia?

      Comment


      • @radu reviile tot la fel se fac...aceleasi motoare sunt....doar ala de 1.2 am inteles ca intervalu de revizii este la 40 de mii de km

        Comment


        • Originally posted by mumus
          Sa inteleg ca tu zici ca chiar daca nu a fost schimbata distributia la 60000 ea garantat nu se rupe pana la 110000 ?
          Pai colegul spunea ca a fost schimbata la 62.000 km si eu, la asta ma refeream...cum naiba tina atata o curea, pana la 110.000?
          Last edited by angel; 20 September 2009, 12:31.


          sigpic

          Comment


          • Originally posted by darksid3 View Post
            ...a iesit din garantie la mine asa ca nu mai dansez cum imi canta ei...nu ca as fi facut asta))
            Kit de distributie pt 1.4 la dealerul din Arad costa 253 lei (acum am dat telefon).

            PS: vreo 550 lei e manopera....

            Comment


            • Deci e mai scumpa manopera decat piesele ...
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Piesele nu sunt chiar asa de scumpe, dar la 60000 km (inclus ce mai verifica ei la masina) manopera se duce pe la ~600 lei....
                Ar fi cam asa: 253(kit distrib)+100 (ulei DaciaOil sa zicem...)+50(filtre)+80 (bujii)+600 (manopera) ar iesi cam ~1100 lei...pret care mi s-a spus si la telefon (la dealer).
                Nu mai luam in calcul daca trebe schimbate si placutele...

                Comment


                • Dar distributia in sine-adica pus curelele si pompa de apa-cat ar fi?fara bujii,ulei si restul?
                  sigpic

                  Comment


                  • Pompa de apa nu intra in kitu' de distributie (e rola si cureaua, atat).
                    Deci ar fi 253(kit) + ~500(manopera) rezulta ~750-800 lei.

                    PS: manopera pt schimbare ulei si fitru ulei e 25 lei.

                    Comment


                    • destui bani...cred ca nu ma mai duc la ei...am un mecanic priceput si vorbesc cu el.
                      sigpic

                      Comment


                      • Pt mine asta va fi un ultim efort, ultima data cand ma mai duc la ei, sa schimbe distributia si gata

                        Comment


                        • scuze baieti, am avut ceva treaba....mecanicul ala aiurit de la service nu a desfacut capacul de la distributie, nu s-a uitat nicaieri, doar mi-a zis ceva de rolele intinzatoare ca sunt uzate, ceea ce mie nu mi se parea si ca trebuie neaparat sa fac distributia. cam atat. o sa merg la un mester bun sa-mi zica el cum sta treaba... multumesc ptr raspunsuri ;) bafta all
                          SUCCES is MY only motherfucker option , failure's NOT!!!

                          Comment


                          • Laudabila revenirea ta, cu precizarea privind modul de diagnosticare al mecanicului si tin sa te felicit, ca nu te-ai indurat sa ne lasi in ceata!
                            Pariez ca te tine distributia pana la 110.000 km fara probleme, cum tot la fel pot paria ca dai un pumn de bani de pomana schimband-o acum, la jumatatea intervalului.
                            Daca te decizi totusi sa schimbi kit-ul, as fi curios ce parere are un meserias cinstit la vizualizarea starii de uzura a curelei si am rolelor distributiei si daca se impunea schimbarea...

                            Mult noroc si fara probleme!!!
                            Last edited by angel; 21 September 2009, 19:38.


                            sigpic

                            Comment


                            • Scuze moderatorilor de offtopic dar legat de ce a zis angel,eu am patit-o la prima revizie cand au zis ca tre sa schimb placutele de frana si aveam doar 20000 km.Din pacate nu am mai apucat sa vad placutele pe care le-au dat jos de pe masina.

                              Ontopic: Aveti mare grija ce vi-i se schimba si daca vi-i se schimba sa puteti vedea piesele schimbate.
                              :smokespliff:viata e frumoasa doar daca stii s-o traiesti:dirol:

                              Comment


                              • Eu am vazut curele mele de distributie, dupa ce au fost date jos. Aveau 57500 km si 4 ani si vo 8 luni. Cica mai mergeau 10-15.000 km fara probleme...dar dupa 15.000...deja se puteau rupe foarte usor.

                                P.S. Masina ii folosita mai mult in oras...deci probabil ca avea uzura ca una la 75.000 km.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google