distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • da a fost facuta la reprezentanta dacia de origine

    Comment


    • si la fel faci si acum. nu recomand nicio economie la chestia asta.

      Comment


      • @kojak-imi pare rau,am postat rapid si nu am vazut postul dvs!manopera a costat 252lei la dacia nesty,piesele au fost luate de la un coleg de pe forum!180 pompa de apa,kitul de distributie140,curea accesotii cu servo fara ac45 lei,antigel si 3l de apa undeva 70lei.m-a intrebat mecanicul de unde a luat distributia ca nu ii se parea asa moale si flexibila.m-am dus de curiozitate sa vad la receptie o piesa de origine si intradevar era mai moale si rola nu era oxidata.a mea era foarte putin.ma pus putin pe ganduri treaba asta intervalul de timp in care o voi efectua ca fi umpic miscsorat!

        Comment


        • Originally posted by bogdan BOG View Post
          m-a intrebat mecanicul de unde a luat distributia ca nu ii se parea asa moale si flexibila.m-am dus de curiozitate sa vad la receptie o piesa de origine si intradevar era mai moale
          E discutabila treaba asta...la ei in magazin e ceva mai cald decat in hala de lucru. Cauciucu' are tendinta de rigidizare la temp. mai scazute. Tu poate ai venit cu piesele in portbagaj, acolo e destul de rece.
          Deci nu e asta musai un criteriu de diferentiere "de origine / fake" .Ala (mecanicu') daca era priceput trebuia sa se uite (si) dupa alte lucruri.

          Oricum, manopera a fost acceptabila ca pret.
          Apropos...nea Costel ce mai face, mai e pe la ei?

          Comment


          • @kojak-e discutabila,tocmai d-asta nici nu am dus in discutie originalitatea pieselor daca pot sa spun asa.dar piesele le-am avut in casa o luna pana sa le montez,si pana la service am facut 2 min ca stau aproape,deci nu prea cred ca e vorba de asta.cat despre baieti au fost ok,dar nu ii cunosc fiind prima revizie facuta la ei.

            Comment


            • Deci ai schimbat si intinzatorul distributiei si cei 2 galeti (role) intinzator si infasurator de la accesorii? Adica cele 2 kituri complete?

              Comment


              • @kojak-nu,kitul de distributie a fost complet si la kitul de accesorii doar cureaua.am versiunea preferance

                Comment


                • Ti-au dat garantie pentru manopera chiar daca au avut dubii in ce priveste calitatea pieselor?

                  Comment


                  • @sergiu2010-garantie ai 3luni de zile.piesele le-am aratat mecanicului nu la aia la receptie...

                    Comment


                    • Originally posted by bogdan BOG View Post
                      @sergiu2010-garantie ai 3luni de zile.piesele le-am aratat mecanicului nu la aia la receptie...
                      3 luni garantie este egal zero barat ca sa nu spun ca manopera nu a fost asa mica.Este adevarat ca este reprezentanta,dar asta nu inseamna ca tre sa mergem la ei daca ofera aceleasi conditii ca oricare alt service dar cu preturi mai mari la manopera.

                      Comment


                      • @sergiu2010-eu nu vreau sa influientez pe nimeni,fiecare e liber sa faca ce vrea si unde vrea cu masina lui.manopera doar pentru distributie si pompa de apa era de 180 lei iar pe la majoritatea serviceurilor era 150 lei.pentru mine a face reviziile la o reprezentanta dacia imi confera o mai mare incredere decat sa ma duc la toate serviceurile de cartier si de a intra in contact cu toti 'mesterii'.daca dvs considerati ca faceti o economie substantiala va invit sa o reparati la coltu blocului cu 100lei

                        Comment


                        • Si eu prefer sa platesc manopera pentru schimb distributie in reprezentanta unei marci, indiferent de unde cumpar piesele.
                          Nu-i vorba neaparat de garantie, ci de faptul ca iti monteaza distributie unul care a mai facut asta de cateva sute de ori. Nu orice mecanic e pus sa monteze distributii in reprezentante.

                          Comment


                          • Originally posted by bogdan BOG View Post
                            @sergiu2010-eu nu vreau sa influientez pe nimeni,fiecare e liber sa faca ce vrea si unde vrea cu masina lui.manopera doar pentru distributie si pompa de apa era de 180 lei iar pe la majoritatea serviceurilor era 150 lei.pentru mine a face reviziile la o reprezentanta dacia imi confera o mai mare incredere decat sa ma duc la toate serviceurile de cartier si de a intra in contact cu toti 'mesterii'.daca dvs considerati ca faceti o economie substantiala va invit sa o reparati la coltu blocului cu 100lei
                            Pai in postul anterior ai spus 250 nu 180,sau a fost cumva 70lei inlocuirea curelei de accesorii?Sau spaga la baietii care schimba sute de distributii?Sper ca nu au trecut spaga pe chitanta.Adevarul este ca-ti trebuie multe cunostinte si multe scule ca sa schimbi o distributie la logan.Daca te ardea sufletul asa de tare de masina ta cumparai Kit de distributie original nu din spatele blocului.Si te rog sa nu-i ironizezi pe mesterii din spatele blocului pentru ca multi activeaza pe forum si dau sfaturi si indicatii pretioase baietilor ca tine care cer ajutor,si nu cei de la reprezentanta carora le umfli buzunarele cu spagi.

                            Comment


                            • Eu nu inteleg ce ai tu cu omul. Schimba tu distributia pe genunchi, in spatele blocului. Poate el prefera tensionarea curelei ca la carte.
                              Si nu prea inteleg ce ai cu mine, cand te legi de mecanicii aia cu sute de distributii.
                              Si da, manopera la reprezentanta e doar cu cativa franci mai mult decat la nea Gigel in spatele blocului, pe canal, ca elevator nu are.
                              Cand am platit eu 185 de lei la reprezentanta, pe trotuar in spatele blocului se taxa cu 150 de lei. Mare avere, sa faci economie de 35 de lei, ce sa zic, dand bani unuia care nici TVA nu plateste, deci din start poate lasa la pret mai ieftin.
                              Last edited by mr.K; 9 February 2014, 19:06.

                              Comment


                              • Calm domnilor, calm.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google