distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asta mai arata a pret normal. Vedem daca mai risca si anul asta cu ofertele.

    Comment


    • kit-ul original este garantat la 120 de mii kilometrii dar garantia serviceurilor din motive siguranta il shimba la jumatate adica 60000
      dci-ul meu trebuie facuta distributia a doua oara acum am 135000km si a-m facut un control vizual la cureaua de distributie si arata foarte ok

      Comment


      • kit-ul original este garantat la 120 de mii kilometrii
        De catre cine este garantat?

        Comment


        • Am citit pe forum si aici si la dacia ca de fapt la kilometrii astia nu e chiar necesar, desi am sase ani. Sa inteleg ca recomandarea de a o schimba e din motiv de vechime? Am 54200 km.
          Daca e sa o schimb...sa merg la reprezentanta? Ce marca ar fi de luat? Pot sa duc eu kit-ul cumparat de mine inainte si sa platesc doar manopera?

          Multumesc foarte mult.

          Comment


          • 60.000 sau/ori 4 ani...alegerea e a ta.

            Comment


            • cum s-a facut controlul ala vizual? ca nu poti vedea crapaturile interne... ce vezi pe deasupra e cam cu dus si intors...

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                De catre cine este garantat?
                poate la skode/vw
                la logan cam greu

                @ r o n u t u
                Originally posted by ronutu View Post
                kit-ul original este garantat la 120 de mii kilometrii dar garantia serviceurilor din motive siguranta il shimba la jumatate adica 60000
                dci-ul meu trebuie facuta distributia a doua oara acum am 135000km si a-m facut un control vizual la cureaua de distributie si arata foarte ok
                Last edited by Leo0608; 18 February 2014, 01:04. Reason: Automerged Doublepost
                ​​​​​​

                Comment


                • la logan trage motorul cu dintii de cureaua aia !!!
                  de producatorul de curele si/sau de kit-uri de distributie e garantata cureaua 120k km. si cel putin atat tine , desigur sa nu fie alte probleme. de aia grupul vag o inspecteaza (si e foarte normal)...
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • daca n-as lucra destul de mult cu masini ce utilizeaza curele, n-as scrie si pe aici:

                    problema majora la curelele "dintate" este ca se rup atunci cand imbatranesc. problema si mai mare este ca tendinta de rupere este mai mare la curelele folosite putin, dar mai batrane, lasate acolo pe principiul ca "aproape n-am folosit masina". Aviz celor care au deja 6 ani si 20-30.000km. Riscul e destul de mare, si nu merita pentru 200 de lei, cat costa o curea+rola.

                    Curelele tip "accesorii" tin mult si bine daca nu se gripeaza alternator/pompe servo, etc. E adevarat ca se largesc in timp, si ar fi util sa se verifice intinderea lor ( chiar si de mana) din cand in cand. Daca "miauna" dimineata la rece e bine sa mai fie intinse putin.

                    La loganul din poza am schimbat doar cureaua accesorii, care din amintiri a fost 50-60 de lei. kilometrii erau parca 50k, dar facusem 4 ani. Distributia s-a facut la 50k (cu pompa hepu, curea dayco, rola koyo), si am mai schimbat o data cureaua la 60k (cand am jumulit rampa culbutorilor), tot cu dayco. Uneori, avantajul produselor de marca mai "comuna" este ca nu se contrafac ;la fel de mult ca alea "faimoase", cum e cazul la conti, bosch, piesele "de origine" din mioveni..
                    Last edited by razvanamza; 18 February 2014, 08:44.

                    Comment


                    • O inspecteaza si iti zice ca e uzata la 90 000 km, nu la 120 000 KM cum sperai tu citind canetul de intretinere.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • Si aici e ca la placute? Mai merg 5000km sefu'!

                        Cum isi da seama ca e uzata? Se poate rupe si fara sa prezinte uzura?

                        Comment


                        • Conform versului "poti sa fii curat ca lacrima si sa mori de cancer", da, se poate rupe si fara sa prezinte uzura.
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • Eh, daca se rupe intre 90 000 si 120 000 ei nu platesc in garantie ca te-au avizat si tu n-ai vrut sa o schimbi. daca nu se rupe, norocul tau.
                            Asta o stiam de la un receptioner de la un service VW.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Buna ziua, am un logan 1,6 mpi din 2008 decembrie si ma apropii cu pasi repezi de 60000 km .Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa schimb la el la acesti km? tin sa precizez ca are si aer conditionat, trebuie schimbat ceva in plus? multumesc anticipat

                              Comment


                              • Teoretic, dupa carnetul de intretinere, trebuia sa schimbi la 4 ani distributia, adica in 2012.

                                Ai de schimbat:
                                -kit distributie: curea +rola
                                -kit accesorii: curea +2 role

                                Eventual, pompa de apa, daca prezinta scurgeri.

                                In rest, mai sunt cele de la o revizie normala, ulei, filtre, si ce se mai constata ca nu e in parametri: placute, discuri...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google