distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cromatic View Post
    Bai frate cata cacaiala, ba schimba doar cureaua, ba vin cu filtru de-acasa, ba nu stiu mai ce, o fi bine n-o fi bine - schimba domle tot, te costa 850 Ron piesele si vreo 3 sute manopera iar pana la 1300 faci si revizia.
    Prietene, pe banii tai faci ce vrei, nu?

    De ce nu pot sa fac si eu acelasi lucru? Daca tu iti permiti sa faci lucruri in necunostiinta de cauza cand e vorba de piese asa importante, sau sa arunci banii fara sa intelegi pe ce, ma bucur pentru tine. Pentru restul, exista Dacia/Logan club forum ca sa intrebe. La fel si cu piesele, daca am piesa noua si nu am mai dus pana acuma la nici un service piese de la mine, deci nu stiu care sunt reactiile, de ce nu pot sa intreb? Cu atitudinea care o sugerezi tu puteam la fel de bine sa zic "frate, ia-ti alta masina noua si nu trebe sa schimbi nimic", ce zici?

    Comment


    • Daca iau piesele originale de la piesenet.ro cu garantie 1an la fel ca in reprezentanta dar mult mai ieftin asta inseamna ca fac lucru in necunostinta de cauza si nu inteleg pe ce arunc banii? Tot o recomandare era si-a mea (doar spusa altfel), nu te-a obligat nimeni sa tii seama de ea, in final normal ca alegerea iti apartine.
      Last edited by Cromatic; 28 February 2014, 12:55.

      Comment


      • Tu vorbesti din perspectiva ta, uitand ca nu toti au aceeasi experienta si cunostiintele necesare. Iar cu 16v de 10k euro eu nu imi permit sa nu intreb inainte. Poate ca pare 'cacaiala' atitudinea mea, dar banuiesc ca am acest drept.

        Mersi oricum.








        Nu este nevoie sa citezi postul anterior. Se subintelege cui ii raspunzi.

        Ok, mersi.
        Recunosc ca nu ma pricep si ca mi-i un pic frica cu operatiile astea, ca...deh, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. Poate de aia pun unele intrebari care vi se par stupide sau mai stiu eu cum.
        In final, daca schimb tot, poate fi optiunea cea mai sigura.
        Mersi de sfaturi si idei.
        Last edited by cb10; 28 February 2014, 12:59. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Stai linistit ca la toti le e frica numai ca nu toti o recunosc. Toata lumea vrea si piese de origine si garantie cat mai mare si cat mai ieftin posibil - asa ceva nu se poate si normal ca atunci apar incertitudinile. Daca vrei sa stai 100% linistit 1 an mergi la reprezentanta si schimbi tot, dar se merita? - aici trebuie sa-ti dai tu raspunsul, in cazul distributiei si a accesoriilor n-o sa-ti poata spune nimeni cu certitudine sa schimbi doar anumite repere, acum poate-ntelegi de ce am spus sa schimbi tot in maniera cea mai avantajoasa.
          Last edited by Cromatic; 28 February 2014, 13:21.

          Comment


          • ......

            in 2006 am luat un logan 1,5 dci ambition si am dat 10.500 de euro pt ca erau alte vremuri ,in mod clar multi dintre noi in momentul de fata nu da nici 10.000 de euro ce sa mai zic de 12000 pe un logan.
            daca tot ati dat 10.00 de euro .si faceti distributia la 40.000sau 60.000 km si masina are 6-7 ani .dati un salariu sau alti chiar aproape doua si schimbati totul ca la carte , sa dormiti linistiti.
            pompa de apa ,distributie, kit de accesorii,simeringuri daca este cazul .

            Comment


            • Eu zic sa schimbati distributia o data cu uleiul chiar daca taiati masa de seara,dar macar dormiti linistiti,mai ales ca va incadrati si in perioada de garantie.Nu ai ce sa patesti ca esti asigurat.Apropos,firmele de asigurari nu fac o asigurare pentru ruperea curelei de distributie?E o nebunie cu distributia asta..

              Comment


              • Originally posted by sergiu2010 View Post
                E o nebunie cu distributia asta..
                folclor urban
                [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                Comment


                • Dupa cum am promis, revin cu impresii si poze de la schimbarea distributiei.

                  Astfel, cum am presupus, pompa de apa pierdea antigel. Si nu putin si culmea, nu pe la lagarul paletei, si pe la partea de jos a suprafetei plane de imbinare cu chiulasa (se vede in poze unde a inflorit antigelul uscat).

                  Cureaua de distributie era in stare foarte buna: fara urme de uzura majora, fara microfisuri, nimic). In schimb, cureaua de accesorii este varza. Este coapta rau si plina de fisuri.

                  Galetii si intinzatoarele (distributie si accesorii) nu erau chiar OK. Rulmentii aveau joc si scoteau zgomot la rotire, chiar si manuala.

                  Operatiunea a durat cam 5 ore din care 1 ora s-a chinuit mecanicul sa aeriseasca instalatia de racire. Ramasese un gol de aer si termostatul nu vroia sa deschida, chiar daca ajunsese apa la 6 liniute.

                  In rest, las pozele sa vorbeasca si nu recomand efectuarea acestei operatiuni, cel putin pt 16v, in spatele blocului sau fara SDV-urile necesare. Nu este usoara blocarea axelor cu came iar accesul este incredibil de greoi (spatiu mic).

                  Pretul total: 1511 Ron. Garantie: 12 luni la manopera si piese.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Originally posted by teodormircea View Post
                    Garantie: 12 luni la manopera si piese.
                    unde ai 12 luni la manopera garantia?
                    e dealer autorizat?
                    ​​​​​​

                    Comment


                    • Service-ul se numeste Bras, este dealer agreat Dacia in Iasi. In mod normal, este dealer autorizat pentru Renault.

                      In Iasi, dealer-ul "oficial" Dacia este Caremil, dar pentru mine este mai greu accesibil (aproape in afara orasului diametral opus).

                      Comment


                      • ....

                        teodomircea am o intrebare : cati km faci in 12 luni cu aceasta masina?

                        Comment


                        • Depinde de an: Am avut si cand am facut 30k, dar si cand nu stiu daca am facut 10-12k km, cum a fost anul trecut.

                          Daca te gandesti ca in urmatoarele 12 luni o sa fac putin km si garantia la distributie nu este asa de relevanta, este si acesta un punct de vedere, nu zic nu....

                          Comment


                          • Punctat distributie la al 2-lea gologan 1.5dci 85cp din familie . 1500ron cu tot cu revizie+manopera . Ulei castrol magnatec 5w40 diesel , filtru aer+ulei mann , filtru motorina delphi , distributie+pompa apa contitech si kit accesorii.

                            Comment


                            • la ce service?
                              sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                              Comment


                              • Este un service autorizat rar (are si itp) pe dn1 , zona ciolpani .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google