distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by teodormircea View Post
    Depinde de an: Am avut si cand am facut 30k, dar si cand nu stiu daca am facut 10-12k km, cum a fost anul trecut.

    Daca te gandesti ca in urmatoarele 12 luni o sa fac putin km si garantia la distributie nu este asa de relevanta, este si acesta un punct de vedere, nu zic nu....
    daca se intampla doamne fereste, sa se rupa distributia peste 13 luni si ai 10-13k de km .ce o sa faci ai aruncat 1500 ron pt un an .
    nu cred ca se merita sa arunci cel putin 600 ron pt garantia de 12 luni.
    dar asta e asa ofera reprezentantele autorizate asa se copiaza si la alti.

    Comment


    • si ce "se merita" ? sa ia piese carora nu le cunoaste provenienta ?
      chair daca iei de pe piesenet si ar fi ok (a zicem), tot iti trebuie un mecanic care sa fi schimbat zeci, sute de distributii, ca sa nu strici piesele buna din cauza unei manopere defectuoase. prefer sa astept o oferta la reprezentanta, sau chiar daca dau 500-600 in plus (desi nu e asa) o fac o data la 4-5 ani.
      eu zic ca merita.

      Comment


      • NDL-ule, se pot lua piese de distributie si de la Unix Trade sau de la Soran, si ai garantie la piese
        ptr 3 luni manopera te duci unde vrei, si la reprezentanta e ok. Macar ai garantia unui lucru bine facut
        ​​​​​​

        Comment


        • Asta cu 600 Ron in plus chiar nu o inteleg. E adevarat ca am iesit mai scump decat la un mecanic priceput ce nu lucreaza in reprezentanta si asta nu neaparat din cauza manoperei, ci din cauza adaosului la piese.

          Totusi, acel adaos nu e chiar asa de mare. M-am uitat inainte pe piese net si kit distributie+pompa+kit accesorii e 855 Ron. Mai adaugam antigel 70Ron si capacele de la arborii cu came inca 50-70 Ron. Deja trec de 1000Ron doar piesele.

          Cum am spus mai devreme, la mine manopera a fost 240 Ron. S-a lucrat curat, cu substante de curatare, cu SDV-urile recomandate, fara ciocane, fara surubelnite sau burghie infipte, am stat langa masina. S-au inclocuit clipsurile de plastic de la carenaje. Sincer, sunt multumit. Chiar nu am ce reprosa...mi-a dat o impresie profesionala.

          In final am fost "pacalit", sa spunem, cu 200 Ron pe "ideea de garantie, de siguranta". Sper sa nu am nevoie de ea )

          Comment


          • Stie cineva din Iasi despre ce service este vorba in postul de mai jos?

            Originally posted by radutu View Post
            magazinul de la care am cumparat eu are si service (nu este service dacia), si au contract de exclusivitate cu cei de la continental (sediul din iasi) care produc curelele contitech...prin acest contract producatorul le ofera garantia de 4 ani sau 60.000 km...intr-adevar pe la alte service-uri ofereau garantie de 1 an la lucrare cu piesele tale, dar daca ti se rupea cureaua sau ceda rola si se constata ca nu e din vina lor ci din vina unui defect de productie al curelei atunci nu mai erai despagubit...inginerul de service mi-a spus ca daca se intampla sa se rupa cureaua voi fi despagubit de catre cei de la continental prin devizul de service (reparatia motorului si o noua distributie).
            Attached Files

            Comment


            • Cateva lamuriri ca nu ma pot abtine )

              1. Lucrez la Conti in Iasi si service-ul la care este practicata o reducere pentru angajati este Bras. Ai sa vezi cateva posturi mai sus ca este exact service-ul la care am schimbat eu distributia. Reducerea este de 15% la manopera. Eu nu am aplicat pentru ea (15% din 240Ron e prea putin pt prea multa hartogaraie de completat). Eu nu am primit o astfel de factura sau certificat de garantie.

              2. In Iasi la Continental nu se produce fizic nimic. Nu este fabrica, este centru R&D. Nici macar nu face parte din divizia "rubber", cea care produce anvelope si curele, ci este parte din divizia automotive (componente auto, dar nu "rubber").

              3. Nu am auzit sa existe vreun "contract de exclusivitate" cu un service. Daca (,) Continental are asa ceva, are cu un producator auto, nu cu un service dintr-un oras din zona "unde se indoaie harta".

              4. Nu va face nimeni de la Continental investigatii ca de ce s-a rupt cureaua lui nea Gica pentru a plati daunele produse la motor. Astfel de compensatii se platesc intre service autorizat/producator auto/furnizor piese auto, dar in nici un caz pe baza unei constatari facute cine stie pe unde. In cel mai fericit caz aici suporta service-ul.

              Comment


              • Pai foarte bine ca ai facut precizarile astea sa stim si noi despre ce-i vorba. Oricum hartia aia mai mult de-o semnatura pe ea nu vad nimic, nu stiu ce valoare juridica are in caz de...

                Comment


                • ....

                  Originally posted by B997NDL View Post
                  si ce "se merita" ? sa ia piese carora nu le cunoaste provenienta ?
                  chair daca iei de pe piesenet si ar fi ok (a zicem), tot iti trebuie un mecanic care sa fi schimbat zeci, sute de distributii, ca sa nu strici piesele buna din cauza unei manopere defectuoase. prefer sa astept o oferta la reprezentanta, sau chiar daca dau 500-600 in plus (desi nu e asa) o fac o data la 4-5 ani.
                  eu zic ca merita.
                  in speranta ca nu e vreun apropo.
                  iti dau un pm cu toate amanuntele.
                  si diferenta chiar este de 600 ron poate putin mai mare.

                  Comment


                  • Originally posted by Kojak View Post
                    Confirm ce zice colegu' K, kitul de accesorii NU contine doar reperu' "curea striata".

                    Mai sunt si vreo 2 role p-acolo care se schimba, galeti (infasurator si intinzator) le zice generic.

                    Ia musai tot kitu' integral, nu doar cureaua...abia dupa asta poti sa-mi multumesti.
                    Ok, sunat la Dacia, intrebat. Ce am primit de la ei pe mail e asa (citez):

                    "La kit distributie aveti galeti + curea,la accesori avem doar curea .
                    Pompa apa Dacia + manopera 450 ron cu tva in plus fata de devizul trimis anterior". Deci ies la 1700+ RON daca e sa schimb si pompa de apa si kit-ul de accesorii cu totul. Nu mai e asa mare 'promotia'. Ce credeti?
                    Ce nu inteleg eu e in ce consta kit-ul de accesorii? De ce e asa complicat si iti da preturi separat in loc sa spuna pur si simplu "inlocuire kit accesorii X RON"?

                    Mersi inca o data!

                    Comment


                    • Pi tocmai aia e "combinatia", kit accesorii e mai scump decat kit distributie.
                      Doar cureaua de accesorii e "pepsi" la pret fata de cat costa cele 2 role (galeti). Astea scumpesc pretu' kitului.
                      Acu' ai inteles care era "oferta de nerefuzat"?

                      Si-ti mai zic o treaba. Sa zicem ca accepti "promotia" de care spuneai la inceput si te bucuri nespus de pret.
                      La fata locului ti se va spune franc ca nu beneficiezi de garantie la lucrare + piese decat daca schimbi integral kit accesorii + kit distributie...astea-s ofertele de rromanica.
                      Daca te hotarasti in final, incearca sa negociezi un discount de 10-15% ptr. manopera, poate si ptr. piese...da-o dracu de "oferta" ca e vrajala.

                      1700lei cu totu'...cam asta e pretu' din pacate la 16volti, la reprezentante. Io am dat anu' trecut putin peste 1500lei, la 1.4. Inclusiv cu pompa de apa.
                      Last edited by Kojak; 3 March 2014, 10:52.

                      Comment


                      • Asta e raspunsul ce-l asteptam Mersi!!!

                        Ca veni vorba, la service-ul unde mergeam de obicei (dupa ce am iesit din garantie), cu 1700 de ron am inclus si ITP-ul si pompa de apa HEPU, kit distributie contitech, kit accesorii SKF. Pana la urma marea "promotie" e mai scumpa, ca la cei 1700+ mai adaug si ITP-ul.

                        Comment


                        • Ce nu inteleg eu e in ce consta kit-ul de accesorii?
                          Curea+2 galeti (role).

                          De ce e asa complicat si iti da preturi separat in loc sa spuna pur si simplu "inlocuire kit accesorii X RON"?
                          Nu e complicat, doar ca nu vor sa te sperie cu preturile. Asa ca, iti schimba la minimum ceva.

                          Comment


                          • ITP-u' e in jur de 90-110lei.
                            Daca doar asta diferenta intre cele 2 service-uri, io unu' as merge la reprezentanta.
                            Daca vorbim de diferente de la 200-300lei in sus, as merge la celalalt.
                            Repet, e ceea ce as face eu.

                            Comment


                            • Ca sa fie mai clar, ca sigur v-am confuzat pe toti:

                              Service (preturi cu TVA inclus):

                              KIT DISTRIBUTIE CONTITECH 450 RON
                              POMPA APA HEPU 200 RON
                              KIT TRANSMISIE SKF 508 RON
                              MANOPERA SCHIMBARE DISTRIBUTIE 250 RON
                              ITP 95 RON
                              ULEI + FILTRE 190 RON

                              TOTAL: 1693 RON

                              Dacia (preturi cu TVA inclus):

                              ITP: 105 RON
                              INLOCUIRE DISTRIBUTIE (conform explicatiilor de mai sus, fara pompa de apa si doar cureaua de la kit-ul de accesorii) + ulei + filtre: 1315 RON
                              in urma clarificarilor ulterioare, daca schimb pompa de apa se mai adauga 450 RON

                              Deci total: 1870

                              Ok, diferenta de pret nu e mare, dar ce avantaje am in final de la Dacia? N-or fi mai bune piesele "de origine" decat contitech si skf? Intreb, ca nu prea inteleg :| Ofera la reprezentanta garantii mai serioase pt ca faci totul la ei? Zicea un coleg pe forum mai sus ca daca ai 12 luni garantie si ti se duce ceva la ziua 367 ai dat degeaba banii pe garantia aia. De aia zic... ca nu mi-i prea clar ce aduce valoare reprezentanta...
                              Mersi de explicatii tuturor!

                              Comment


                              • mama mia ce scoruri
                                decat combinatia aia de contitech+ hepu, mai bine mergi pe skf, iei kiturile complete de la magazinul Unix Trade, iesi si mult mai bine la bani cu aceasta ocazie
                                Nu mai luati aiurea piese de la service-uri ca va costa mai scump piesele, isi pun si ei adaosuri comerciale, etc
                                ​​​​​​

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google