distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by csebalyn View Post
    @quintrixman:numerele respective reprezinta frecventa de oscilatie a celor doua curele cand sunt corect intinse, dupa manualul de service. valorile (dupa varianta mea de manualul) pentru cureaua de distributie la benzinar sunt de 139-149 Hz pt motorul K7M si 157-167Hz pt motorul K7J 700 sau 701.
    pt cureaua de accesorii, avem mai multe cazuri: directie manuala si fara AC: 295-315Hz;directie manuala si AC caleasi valori; servodirectie fara AC:199-209Hz; pt motoarele K7M tip 710, distributia se intinde la 145-185Hz; la K7J 710 155-175Hz.
    man, e un aparatel mic si ciudat cu un ecran si un fir care arata valorile prezentate de mine mai sus...
    eu nu sunt de meserie si nici nu am consultat vreun manual...tot ce stiu stiu din ce am vorbit cu mecanicul care mi-a schimbat mie curelele
    poate difera valorile de la aparat la aparat...mai stii ?

    @petroman
    la 60.000 km in cartea de intretinere scrie "revizie generala" cu schimbare kit distributie si curea accesorii si galeti (pt logan cu AC si SERVO)
    daca nu ai AC si SERVO poti sa stai linistit ca nu o sa te coste prea mult...
    RECOMANDAREA MEA E SA NU MERGI LA DACIA SERVICE PENTRU ASTA...O SA ITI PARA RAU

    Comment


    • #32
      la asta ma gandeam si eu... ca nu prea merita sa faci schimbul asta la dacia :|
      galetii ce sunt? se cumpara impreuna cu cureaua, sau sunt separati, si cam la ce preturi se invart?
      Mersi
      Don't touch! Never ever steal
      Unless you're in for the kill

      Comment


      • #33
        Eu vreau sa bat recordul mondial!

        Acum vad si eu ca tre sa schimb cureaua si am 62700km.Are cineva idee uleiul din cutie la cat se schimba ?
        EX : + =

        Comment


        • #34
          Uleiul din cutie nu trebuie schimbat teoretic, dar practic, daca vrei e bine sa-l schimbi, cand vrei tu.
          Vezi ca la 60.000 km trebuie sa mai schimbi si cureaua de accesorii si filtrul extern de benzina (daca ai).
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #35
            Salutare !!! Am o nelamurire daca stie cineva -- pe la mijlocul lunii februarie 2008 , cei de la Dacia au anuntat marirea intervalului de revizie astfel : ptr benzina de la 15.000 km la 20.000 km si la diesel de la 10.000 la 15.000 km, tot atunci au anuntat si marirea intervalului de schimbare a distributiei de la 60.000 km la 90.000 km. Azi am sunat in Cj la cele 2 service-uri autorizate Dacia si ... SURPRIZA , acelasi raspuns de la amandoua : kitul si cureaua se schimba la 60.000 km. Ce sa inteleg , in februarie o fost tzeapa cu anuntul acela ??? Multumesc !!!!!

            Comment


            • #36
              E valabil pt masinile cumparate incepand cu februarie 2008. la cele luate inainte se pastreaza acelasi interval de revizii, aceleasi operatiuni...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #37
                Adica, mai clar, respecta ce scrie in carnetul de intretinere. Alea sunt datele bune.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #38
                  Kit distributie inseamna curea+galet si costa 160 ron nu se vand separat
                  eu am schimbat semeringul de la distributie 35 ron
                  curea accesorii 50 ron
                  fara manopera ca le-am schimbat singur este simplu dar trbuiesc chei unicate ex:11;14;16;18;+imbuse.
                  pompa de apa se schimba cand curge apa pe la ea sau are joc la rulmenti - urla singura
                  fara DACIA SERVICE CA TE SPARG LA MANOPERA

                  ,,DE_TOATE,,

                  Comment


                  • #39
                    Cum sa nu se vanda separat cureaua sau galetul intinzator?
                    Preturile alea nu sunt la piese originale, ca sunt prea mici...
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #40
                      La banii acestia mai cauti separat eu oricum nu am gasit separat
                      piese originale cica ai sa-ti spun eu despre piese originale
                      curea accesorii 50 ron - dacia
                      am mai luat una de rezerva din alt magazin 18 ron - renault
                      pivot inferior 60 ron - dacia
                      pivot inferior 14 ron am lut inca 2 pt rezerva
                      se merita sa dai 60 ron pe un pivot cand eu l-am schimbat la doar 5000km ?
                      se merita sa dai 50 ron pe o curea de accesorii pe care am schimbat-o la doar 15000km ?
                      se merta sa dai 35 ron pe un amarat de semering de distributie ca nici n-am facut 20000 km si a dat ulei ?
                      si altfel spus zici ca sunt ieftine

                      ,,DE_TOATE,,

                      Comment


                      • #41
                        75-80 neuton/metru este intinderea la curea.Distributia se schimba la nr.De km iar cureaua la max 4 ani(deci la 4 ani se poate schimba cureaua dar rola la 60.000 km)
                        rola este KOYO japan iar cureaua GATES fie ANGLIA fie franta.Galetii se dau jos si se curata in caz de uzura avansata se sch. Numai rola

                        Comment


                        • #42
                          Sa inteleg ca galet=rola intinzatoare la distributie?
                          Si apropo, piesele de mai sus-rola koyo si curea Gates sunt piesele originale de renault?
                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            Mai am inca o intrebare, daca se poate: Am facut rost de un kit de distributie nou nout si original, dar eu numai peste vreo 1 an jumate imi skimb kitul.Are ceva daca tin pana atunci kitul de distributie sau dupa un anumit timp cureaua isi pierde din proprietati.Mentionez ca kitul il tin in cutia lui originala si tinut la mine in camera.
                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              Nu stie nimeni nimic?
                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                Daca nu sunt temperaturi foarte mari, peste 40 grade Celsius sau umiditate excesiv de mare nu sunt probleme.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google