distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Conform carnetului de intretinere, kitul de accesorii are aceleasi intervale de schimbare ca si kitul de distributie, dar nu e asimilat cu distributia masinii. Asa ca, dupa Dacia, nu poate face parte din promotia DISTRIBUTIE.

    Comment


    • Cu tot respectul pentru colegul ...97NDL: poti citi restul de 200 de pagini anterioare referitoare la "distributie logan" pentru a afla raspunsuri (sau pareri) referitoare la ce inseamna o schimbare distributie. Intrebarile dumnevoastra "daca se schimba in acelasi timp cu accesoriile si/sau pompa de apa"....sunt deja dezbatute si rasdezbatute...
      Haideti sa nu mai facem inca 200 de pagini...cu aceleasi raspunsuri...la aceleasi intrebari!!!!!

      Comment


      • Astazi am fost si eu la dacoserv militari sa-mi fac o programare pentru schimb de distributie la prezenta oferta. Masina are mai bine de 5 ani si 81 000 km. Pompa de apa nu am schimbat-o niciodata. A fost schimbata doar cureaua de distributie pe la 20 000 km in garantie caci aveam pierderi de ulei la motor. Dilema mea este urmatoarea: sa schimb sau nu pompa de apa? Rezista aceasta pana la urmatoarea distributie, adica 140 000 km? La dacoserv pompa este 320 ron fara manopera. Mai am varianta sa cumpar eu piesele si sa le schimbe ei. Au zis ca accepta. Am gasit pe okazii kit distributie cu 160 ron si pompa apa cu 220 ron si garantie 18 luni. Vanzatorul se jura ca sunt ”de origine dacia”. Deci ce ma sfatuiti sa fac? Bani nu sunt prea multi momentan, dar nevoia ma impinge de la spate!

        Comment


        • variantele sigure ar fi:2 useri de incredere planetara,evali_daniel, sau de pe site www.piesenet.ro
          ​​​​​​

          Comment


          • NU te baga sa iei de pe okazii, in conditiile in care sunt destule magazine de incredere care vand piese de origine la preturi mult mai bune decat in reprezentante (cam la juma de pret)...dar mai mari decat pe okazii, insa cu riscu' de rigoare.

            Piese de origine io iau de ceva timp de aici:

            Comment


            • Cred ca o sa cumpar pachetul acesta http://www.piesenet.ro/Pachet-Distri...-Logan-Benzina
              O sa aman putin schimbatul kitului de accesorii. Mai trebuie vreun surub ceva?
              Multumesc tuturor pentru sfaturi. Stima!

              Comment


              • E suficient ce e in pachetu' ala, daca nu schimbi si kitu' de accesorii.

                Mai exista niste sruburi (2, mai exact) care au legatura directa cu circuitu' de ungere.
                Se scot la demontare si se re-etanseaza filetele cu pasta Loctite...(nu stiu nr.), nu se schimba.

                Comment


                • alea 2 suruburi ce au contact cu uleiul prin blocu motor, dar vezi ca nu le au aia la dacoserv militari, desi pe mine m-au mintit ca le au in stoc cu o zi inainte sa se apuce de lucrare.
                  As recomanda Serus de pe bd Timisoara, ca si-a facut altcineva,tot dupa forum si au avut aia suruburile.
                  Mie mi-a pus dacoservu pe suruburi ceva loctite rosu si n-am avut probleme cu etansarile.
                  ​​​​​​

                  Comment


                  • Pot fi refolosite fara probleme si cele existente, cu, conditia specificata mai sus.

                    Comment


                    • Surubul fuliei de la volant se schimba la demontare. Si nu pentru ca etanseaza, ci pentru ca se intinde la strangere.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • am efectuat si eu operatiune de schimbare a distributiei in regie proprie. Ca si concluzii: la 60 300 km in bord si 6 ani de la ultima schimbare, cureaua de distributie veche este impecabila(4 08 08ds) ar mai fi mers inca 3 ani si 60000 de km. parerea mea ca schimbarea la termenele puse de fabrica atunci cand folosesti piese originale este doar o chestiune de marketing!cureaua nu era din fabrica ci a fost inlocuita la meridian militari din cauza unor scurgeri de ulei, cand masina avea 3200 km, in aprilie 2008. rola koyo la fel fara jocuri sau uzura mai mergea inca pe atat. la cureaua de accesorii se observau unele microfisuri dar acestea erau prezente de circa 2-3 ani si sigur mai mergea inca 60000km.operatiunea a durat circa 3 ore din cauya faptului ca nu am avut cheile potrivite, m-am chinuit ceva la suruburile capacului de plastic de protectie distributie! referitor la intinderea curelei, parerea mea ca se da o prea mare importanta, am facut-o la mana, dupa ce am vazut clipul din Rusia in care chiar cei din service fac acest lucru,undeva la 70 gr. ciudat e ca daca in portiunea pinion axa- pompa de apa era cureaua intinsa, pe partea pinion axa-pinion vibrochen era mai slaba! fara inca o persoana e putin cam greu la pozitionat curelele mai ales la cea de accesorii! costuri: curea continental-33 lei -onauto, rola ina 135 lei-autokarma, curea accesorii gates 36 lei- onauto,loctite 243- 30 lei! logan 1.6 mpi 8 v! Va doresc succes celor care au curajul sa faca operatiunea, nu e mare lucru, si multumesc celor care au postat felul in care au facut-o ei.!

                        Comment


                        • nu e mare lucru. mare lucru e sa tina...

                          Comment


                          • traim si vedem! momentan in 60 km alergata la 140 km/h si turata pe la 5000 rot/ min nu da vreun semn dubios! timpul va arata daca e bine sau nu!

                            Comment


                            • La accesorii nu prea e indicata cureaua Gates (daca ai AC) deoarece e "lisa" pe partea opusa celei cu_canale, nici fabrica nu monteaza curea Gates la accesorii - zic si eu acelasi lucru care mi l-a spus mecanicul la care merg de obicei.

                              Comment


                              • deci asta e prima data cand faci asa ceva ? si te-ai incumetat sa testezi pe a ta ? nu zic ca n-o fi bine, dar pentru veo 200 de lei as prefera sa mi-o faca vreun meserias.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google