Distributie logan dci 85 cp

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    si eu am un logan 1,5 de 85 cai,deci si la mine in carte scrie la 60.000 km sau 4 ani,asa ca schimbal la 60.000 pentru siguranta ta.

    Comment


    • #17
      Atasez doua poze cu programul de intretinere la Dacia Logan diesel/benzina.

      Mentionez, cartea apartine unui Logan DCI 85 CP fabricat 2009 luna 12-a
      Attached Files
      sigpic

      Comment


      • #18
        da,la ph1 se schimba la 60.000km iar uleiul la 10.000km,probabil tu ai ph2 si se schimba 90.000km dupa cum vad si uleiul se schimba la 15.000km,bafta.

        Comment


        • #19
          Sunt si unele ph1 care au trecut in carte schimbul distributiei tot la 90.000km.

          Dar mentionez inca o data, distributia este aceasi atat la euro 3 cat si la euro 4.
          sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

          Comment


          • #20
            da si eu am PH1 scos pe poarta la 1.11.2008 si am de schimbat distributia la 90.000.
            dar masina face la toamna 4 ani asa ca o voi schimba atunci,oricum am 56.000 deci pe la 61/62.000 o voi schimba.bafta all.
            http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

            Comment


            • #21
              La toate masinile din gama Dacia fabricate din luna 2-a 2008, s a modificat cartea de intretinere, revizii, curele etc..

              In carte spune clar; daca auto se foloseste in regim taxi sau alte regimuri grele, atunci reviziile se fac mai des(citeste cartea)
              sigpic

              Comment


              • #22
                @florin tot o tii cu 60.000 ....si ce daca e aceeasi curea, sunt convins ca si a ta merge 90.000...au pus la 60k sa faca si ei bani mai repede si mai multi :P

                Comment


                • #23
                  eu am 16 valve sept 2008 si in carte scrie ca distributia se schimba la 90 000km,la fel scrie si la diesel

                  Comment


                  • #24
                    deci ma pot sta linistit vreo 10k ) fara grija distributiei! dar ma alearga varsta masini!
                    http://sincemylastcigarette.com/bann...EUR_3_dark.png

                    Comment


                    • #25
                      Salut .Va rog frumos poate cineva sa mi spuna si mie cati dinti sunt intre semnul de la vibroghen si arborele cotit?.Multumesc anticipat.Atasej si o poza.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #26
                        19 dinti.spor la munca
                        Last edited by 77sky; 2 October 2012, 20:52.

                        Comment


                        • #27
                          Multumesc.Dar nu prea cred.Daca A=19 dinti,B=?{sa zicem 8}C=? in total sunt 123.Doresc sa desfac cureaua sa anulez pompa de medie presiune,Monez pompa de presiune electrica care nu produce span.Multumesc anticipat.

                          Comment


                          • #28
                            Aasa sa fie?
                            Attached Files

                            Comment


                            • #29
                              Uite o poza executata in momentul operatiunii schimbarii distributiei la mine.
                              Sunt trei linii pe cureaua de distributie.
                              Sunt 3 marcaje pe cele trei roti dintate
                              Fiecare se impreuneaza, fiind in extremis (pinionul arborelul cotit fiind spre sol)

                              P.S. Corectie pinionul inferior are marcajul in sus, semnul curelei fiind in jos (la 180 de grade)
                              Am fost curios atunci, am citit in manualul de reparatie, asa este corect
                              P.S. 2 Mi-am amintit ca mai am cureaua originala. Voi numara dintii intre marcajele amintite si le voi posta maine seara. Sper as te ajute...
                              Attached Files
                              Last edited by 77sky; 2 October 2012, 21:07.
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment


                              • #30
                                Sal.Multumesc.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google