Diverse: Casco , rate , evaluari , cu leasing sau cu credit...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Diverse: Casco , rate , evaluari , cu leasing sau cu credit...

    si eu am full casco la omniasig prin leasing...este o poveste asemanatoare cu cea de la CARPATICA, prezentata de un coleg pe forum. deci daca ai reusi sa obti de la ei ceva care e in afara contractului si sa ai la mana o hartie ceva, te duci frumos la CSA si le bagi o reclamatie frumoasa. adica eu platesc casco doar pentru prima reparatie, dupa care restul mi le platesc singur, eu continuand sa platesc casco, dar sunt obligat sa semnez o foaie prin care spun ca nu mai merg a doua oara la despagubiril e inacceptabil!
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

  • #2
    sunt nesimtiti!

    CARPATICA, UNITA si OMNIASIG (mai nou) sunt firme nesimtite. mi-a spus asta un agent de asigurari care imi e ruda. cea mai sigura firma de RCA/CASCO este doar Generlai in acest moment.

    uite aici un topic despre OMNIASIG.

    CSA si OPC pe ei! sa se invete minte! abia astept eu sa ajung la ei sa vezi acolo circ. ca eu sunt mai rau de gura...
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

    Comment


    • #3
      asiban...alti hoti
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        repet...singura firma de asigurari la momentul asta care NU are probleme cu lichiditatile este Generali si ATAT! in rest toate firmele se confrunta cu niste probleme financiare, un factor important fiind ofertele de la rca si casco, care micsorandu-le au mai putini bani, si de aceea unii recurg la 'nesimtiri' pentru a scapa de plata despagubirilor. nu trebuie iertati!
        Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

        Comment


        • #5
          cunosc pe cineva care a lucrat la omniasig. in momentul in care se angajase erau peste 400 de dosare neplatite. dupa 6 luni mai erau 8. conteaza foart mult cine este in spatele biroului.
          sigpic

          Comment


          • #6
            si el, la fel ca si cei cu leasing au contract pe toata perioada creditului/leasingului. de ce sa ma duc in alta parte, cand eu am contract pe toata perioada creditului? eu nu am semnat degeaba acel contract, asa ca nu renunt. simplu. nu trebuie nimeni sa treaca la alta firma, ca asta da dovada de lasitate
            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

            Comment


            • #7
              eu cred ca scandalul asta cu omniasig nu se stie cand (si daca) se va termina, e ca criza... cat tine criza atata o tine si omniasig cu stransul degetelor la usa. Sa speram ca trece si criza asta falsa la care ne-am abonat....
              Toate cele bune...
              PS: si contrar tuturor asteptarilor, ieri mi-am facut RCA-ul la Omniasig. De ce? Nu, nu-s orb, am vazut ce se discuta aici. Pentru ca la ei am casco si le dau bani ca sa nu fie "nevoiti" sa-mi ceara fransiza. Intelegeti?
              Last edited by beso; 24 May 2009, 11:07.
              Dacia Logan Prestige, 1.6 16V, gri comet...

              Comment


              • #8
                NU, nu inteleg. Ce legatura are CASCO cu RCA-ul? Ti-au spus ca daca faci RCA-ul tot la ei n-o sa mai existe probleme cu introducerea fransizei la CASCO? La urma urmei tu ai un contract care se reziliaza doar in anumite conditii.Din punctul tau de vedere atata timp cat iti platesti ratele la timp NU AU CE SA-TI FACA.

                Comment


                • #9
                  @cromatic: incearca sa privesti mai departe... daca omniasigul are bani si o duce bine, nu va fi "tentat" sa apeleze la astfel de smecherii ca sa-ti bage fransiza. Si atunci eu mi-am facut RCA-ul la ei, ca sa aibe bani. Stiu ca este o picatura mica intr-un ocean mare, dar ce lucru s-a facut pe lumea asta dintr-o data?... Trebuie sa intelegi "the big picture"
                  Toate cele bune...
                  Dacia Logan Prestige, 1.6 16V, gri comet...

                  Comment


                  • #10
                    Sunt in galeata si din cauza tarifelor mari practicate la RCA si CASCO , anul trecut RCA-ul pe 6 luni era de 165 lei la 1.4 litri , aberant de mare . Normal ca oamenii se duc in alta parte cand vad asemenea tarife , au ajuns sa se creada marca de top si sa le platim si numele.

                    Comment


                    • #11
                      @ beso,Trebuie sa-ti salut neaparat initiativa care dealtfel este una de laudat.
                      Daca toata lumea ar gandi ca tine nu s-ar fi ajuns la situatia de fata(la aceasta situatie a contribuit foarte mult si firma de asigurari).
                      Personal, consider ca aceasta fransiza pe care altii au introdus-o cu mult timp inainte, este de bun augur deoarece CASCO nu se face pentru zgaraieturi, oglinzi sparte si mai stiu eu ce nimicuri ci pentru lucruri mult mai grave(Doamne fereste), mai ales ca suma platita cu fransiza inclusa este mult mai o.k. .
                      Romanului nostru daca-i dai un deget e in stare sa-ti ia toata mana pentru ca el gandeste cam asa "Vezi Doamne am platit un amar de bani pe CASCO si nu schimb nimic la masina anul asta"? Aici ma refer si la oameni cu masini de 2-3 ori mai scumpe ca Loganul iar la nivel de tara se strang sume colosal de mari pentru achitarea despagubirilor iar CASCO intra pe pierdere.Consecinta: cand se intalnesc domnii asiguratori la conferinta lor FIAR in anul urmator, decid sa introduca fransiza si sa mareasca tarifele. Asta e motivul pentru care, in loc sa platesti 1000 RON pentru polita CASCO ajungi sa dai 1500 si sa mai ai si 150euro fransiza pe eveniment. Ca sa-l aduci inapoi cu picioarele pe Pamant pe un asemenea client trebuie sa "pedepsesti" toti clientii prin marirea costurilor de asigurare.
                      Se vorbeste tot mai mult de crearea unei baze de date comuna tuturor societatilor de asigurare si atunci daca domnul X care obisnuieste sa isi schimbe pe CASCO cate ceva in fiecare an dar bineinteles, schimband in fiecare an firma de asigurari, cand se duce in anul urmator la o alta firma, se va consulta baza de date a asiguratorilor si i se va cere un pret de-o sa-i sara palaria pana in tavan.Adica, ce ar plati omul de buna credinta cu 1000 de lei respectivul sa plateasca 3000 de lei si o fransiza de 250 de euro pe eveniment si sa i se mai si spuna zambind "D-le X, in ultimii ani ati solicitat de la alte firme de asigurari 17850lei drept pentru care aceasta este oferta pe care v-o putem prezenta dumneavoastra".
                      Cam asa ar trebui sa se procedeze pentru a putea proteja clientii corecti iar pierderile cauzate de astfel de oameni sa le suporte fiecare dupa cum merita.
                      Pana se va ajunge la asa ceva o sa fim ca la bloc, pierderile de pe retea tot oamenii corecti le vor suporta.

                      Dupa parerea mea OMNIASIG se va confrunta inca multa vreme cu aceasta problema deoarece a facut greseala ca politele CASCO pentru masinile achizitionate prin credit auto sa fie incheiate pe toata perioada acestuia si sunt multi care au si pe 10 ani credit.
                      Eu care sunt la leasing si nu mi s-a permis alegerea societatii de asigurari trebuie sa platesc acum peste 800 de lei RCA pentru ca domnul X si-a schimbat bara ca avea vreo 2 zgaraieturi sau parbrizul ca se cam matuise iar el intre timp si-a schimbat si firma de asigurari si isi continua practicele nestingherit.

                      Comment


                      • #12
                        sunt perfect de acord cu tine, din pacate asa este, si abia astept acea baza de date... cand ma gandesc ca de 11 ani platesc rca si habar n-am cum se procedeaza in caz de accident, fiindca n-am avut nici un incident auto. Si tocmai am platit 270 ron / 6 luni. Iti dai seama? 45 ron pe luna... si ii dau pur degeaba. Incep sa ma gandesc in spiritul turmei, sa fac si eu un accident ca sa stiu pe ce-am dat banii Glumesc, evident.
                        Toate cele bune...
                        Dacia Logan Prestige, 1.6 16V, gri comet...

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by beso View Post
                          daca omniasigul are bani si o duce bine, nu va fi "tentat" sa apeleze la astfel de smecherii ca sa-ti bage fransiza. Si atunci eu mi-am facut RCA-ul la ei, ca sa aibe bani.
                          Toate cele bune...
                          gresit. cu cat au bani mai multi cu atat vor sa stoarca mai multi. nu o sa dea nimeni nimanui din preaplinul lui.
                          vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                          Comment


                          • #14
                            Eu unul daca as fi pus in situatia asta, as lua frumusel contractul si as merge la un avocat sa vedem ce spune legea in asemenea cazuri.
                            Dupa cate stiu,atata timp cat am respectat termenii si conditiile unui contract certificat legal, acesta nu se mai poate modifica UNILATERAL iar daca nu exista nici o posibilitate de rezolvare a situatiei pe cale amiabila deci cu acordul ambelor parti, singura posibilitate ramane instanta de judecata unde, in conditiile de fata beneficiarul politei de asigurare va avea 100% sigur castig de cauza.Nu are nici un rost sa va certati si sa discutati in contradictoriu cu cei de la OMNIASIG pentru ca exista cai mult mai simple si mai usoare de urmat.

                            Comment


                            • #15
                              fratilor da de BCR Asigurari ati auzit?Eu sunt foarte multumit

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google