Diverse: Casco , rate , evaluari , cu leasing sau cu credit...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    @patriotu - ca sa fiu patriot nu vreau sa mai aud in viata mea de austrieci, deci cade si BCR Asigurari

    acum trecand de gluma - BCR Asigurari v-om vedea in timp cat de sustenabili sunt si ei, pentru ca in momentul de fata practica preturi destul de mici, mie personal nu imi convine sa plec de la Omniasig, pentru ca... am fost incepator masina nu am busit-o Slava Domnului! insa zgarieturi am cam facut prin parcari si voiam sa le rezolv pe toate in timp gradual, acum... eu as pleca si maine la alt asigurator dar sa imi rezolve toate problemele astea si apoi plec, caci daca ma duc in alta parte oricum fac poze la masina si nu le vor lua in considerare (si e firesc)
    Last edited by crististreulea; 26 May 2009, 15:36.
    Logan ABS plus 1.4

    Comment


    • #17
      si la leasing cum faci?
      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

      Comment


      • #18
        La leasing nu trebe sa faci contract casco din an in an (reinoire)cum este la credit el este pe toata durata contractului de leasing!

        Comment


        • #19
          stiu ca e pe toata perioada leasing-ului...dar mie imi baga fransiza sau imi reziliaza contractul? eu nu am ales firma asta cum a fost la creditele de la banca
          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

          Comment


          • #20
            Cand ma duc sa schimb parbrizul o sa vad cum stau si eu cu firma mea Unita!

            Comment


            • #21
              nasol moment... astept si pe cineva care are casco la omniasig si are leasing la masina. sunt tare curios cum e ..
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • #22
                Uite aici cum e. Si in cazul acesta e chiar mai rau pentru ca persoana respectiva a platit si in avans. Deci se practica si la leasing.
                Last edited by Cromatic; 29 May 2009, 01:34.

                Comment


                • #23
                  la asiban brd are oferta si cu fransiza si fara.am intrebat eu.
                  voi sunteti mici pe langa ce am patit eu.
                  Am dauna ma duc la ei,deschid dosar acept fransiza,duc masina la service,se repara si...astept confirmare plata.Sun la service de 2-3 ori pe zi si trece o saptamana.Sun la Omniasig si respectiva doamna i-mi spune ca atrimis polita la verificat la slobozia(acolo am inchieat-o eu) si ca a-r fi o problema cu asigurarea.I-mi da numarul de acolo,sun si doamna respectiva i-mi spune ca la dansii nu apare rata platita la casco in iunie 2008 si i-mi cere sa ma duc la banca sa le trimit extras de cont.Ma duc la brd le spun care e problema ,i-mi dau ce le cerle transmit prin fax celor de la Slobozia si intradevarpe luna iunie nu apare plata.Plec la Slobozia(stau la65 de km in jud C-ta) si cand ajung acolo i-mi spune doamna respectiva ca fiind plata facuta in termen de mai mult de 15 zile de la data scadentei de pe contract nu poate sa-mi dea despagubire.Ointreb de ce a mai incasat banii in continuare si nu a denuntat polita.Rasp. Suntem putini si nu avem timp sa le verificam pe toate.Plec la banca sa ma cert si acolo.Acolo mi se spune ca contractul e perfect valabilsi polita e activa si nu e nici o intarziere pt ca nu trecusera 30 de zile de la data scadenta.I-mi da alt fel de desfasurator in care se vede tot ce sa-ntamplat in contul meu de la 01-01-2008 pana in prezent si i-lduc la Omniasig.acolo ,se uita pe el si-mi spun "banca e de vina ca a-ti avut bani incont dar nu vi ia virat.Chiar daca nu aveati toata suma trebuia sa vireze cat au si se considera plata pe luna respectiva." Plec la banca inapoi unde mi se spune ca terminalul nu vireaza bani daca lipseste si un ban,dar nu e problema contractul e valabil.Pun sa-mi verifice daca am restanta ctre Omniasig si Surpriza sun cu o luna in urma(aprox) dar nu e o problema.Achit si respectiv a suma.de ce restant?pt ca a crescut dobanda si nu am fost anuntat ptr ca banca nu e obligata sa ma anunte.Dar mi-au repetat ca nu nici o problema cu polita si ma pun sa fac o cerere catre directorul bancii prin care sa-mi elibereze un act ca sa-l duc la Omniasig si sa astept 0zi doua pana vine raspunsul.Am plecat acasa.A doua zi ma suna doamna de la Omniasig si-mi spune ca trebuie sa ma duc unde sfasurator de la banca cu toate trenzactiile pe care le-am avut de la inceputul contractului si pana in prezent ca "a gasit ea o cale prein care sa ma ajute!!"Azi ma-m dus sa -i duc desfasuratorul la sediu si a zis ca-ltrimite la BVucuresti si o sa am un raspuns pe Luni crede.Si acum astept.....
                  Vreo doua nopti n-am dormit cu gandul la asta.
                  Interesant nu?
                  CT-97-VIPsigpic

                  Comment


                  • #24
                    foarte... dar si tu ai credit. astept pe cineva cu leasing sa vad ce s-a intamplat. sunt tare curios..
                    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                    Comment


                    • #25
                      @santo, faza asta e prea tare cu banca, ma mir cum de nu ai aflat pana acuma, banuiesc ca ai dobanda variabila, care creste la maxim odata la 3 luni, daca nu la 2 luni, asa ca, de fiecare data cand platesti ratele intreaba daca ti s-a modificat rata (si eu am patito... in 15 luni am ajuns sa dau 1 mil in plus pe luna, fata de prima rata achitata)

                      Comment


                      • #26
                        deci nu pot sa cred... se poate asa ceva? si apoi sa nu-i strangi de gat pe toti? vaaaai... io nu stiu cum mai poti fi asa calm...
                        Sa ne spui tot ce s-antamplat. Dar dubios este ca unul zice 15 zile altul zice 30 de zile. Unul din ei se simte cu ceva vinovat. Si cred ca-i banca. Ia reciteste obligatiile bancii conform contractului de creditare, s-ar putea sa zica ceva acolo si apoi le-o poti baga sub nas. Sa vezi atuncia cum da banca telefon la omniasig si se rezolva in 5 minute toata treaba...
                        Iti doresc bafta, si
                        Toate cele bune...
                        Dacia Logan Prestige, 1.6 16V, gri comet...

                        Comment


                        • #27
                          aceasta posibilitate trebuie sa ti-o dea cand te duci sa faci creditul, nu dupa ce l-ai facut deja. eu sper ca nu mai comunica cu omniasigul la noile credite care le incheie acum.

                          NIMENI cu casco la omniasig si masina in leasing?
                          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                          Comment


                          • #28
                            Nu exista papagali , doar bufnite cu mult tupeu

                            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                            Comment


                            • #29
                              cam asa se uita la mine
                              dar gata cu offtopicul ca va trebui sami sterg singur postul...
                              alin tu cu leasingu te aigiti degeaba e vorba doar de contractele cu credit auto brd
                              intre martie 2007 si nu stiu cat 2008

                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Nu se agita degeaba.OMNIASIG modifica (,) contractele si la leasing. Nu am auzit inca la RCI dar la UNICREDIT exista caz concret. Problema e ca, instiintarea este facuta de firma de leasing si nu de OMNIASIG. Nu stiu cum poti sa intervii la un contract de asigurare atata timp cat masina este "inchiriata".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google