Doar 2 linii pe indicatorul de temperatura lichid de racire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dieselul are alt regim de lucru fata de otto. Daca motorul nu ajunge la temeratura lui optima de functionare atunci consumul creste si daca sonda de temperatura nu functioneaza in parametrii, da informatii eronate la ecu.

    Sent from my PMP3370B using Forum Runner

    Comment


    • Am 1,4 MPI si pana acum 2-3 luni nu am avut problema mai sus mentionata.
      Dupa o perioada de functionare urca la 4 linii si acolo ramanea.
      Daca termostatul deschide prea devreme, nu sunt probleme cu consumul?
      "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

      Comment


      • Teoretic, da.
        Ti-a crescut?

        Comment


        • consumul e mai mare daca termostatul deschide prea devreme. consumul e mai mare si daca sonda e defecta

          Comment


          • Daca termostatul deschide prea devreme, nu sunt probleme cu consumul?
            Nesemnificativ; daca nu inchide e...deranj.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • consumul e mai mare daca termostatul deschide prea devreme. consumul e mai mare si daca sonda e defecta
              Te-ntreb si pe tine, ti-a crescut consumul, efectiv?

              Comment


              • Oricum, saptamana viitoare ma duc la service, le spun sa-mi arate la cat deschide termostatul si le spun si de "liniute".
                "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

                Comment


                • Cine e doritor sa afle, am rezolvat problema cu doua liniute in bord.Duminica am inlocuit termostatul.Le-am testat pe amandoua in ibric alaturi de un termometru si astea sunt rezultatele:
                  Thomson(de pe masina) deschidere 89 c -inchidere completa 68 c
                  Calorstat (nou original) deschidere 89 c - inchidere completa 85 c
                  Acum merge perfect si imi da caldura si mai multa,azi dimineata de ex in nici primul km(treapta a doua) a inceput sa bage caldura(nu afisase 2 linii),dupa 2 km(60 km/h trapta 4) creste apa in doua linii si dupa 4-5 km a crecut la 4 linii si acolo a ramas.

                  Multi fac greseala si spun : "imi deschide prea devreme termostatul" cand ar trebui sa spuna ca inchide prea tarziu.
                  Last edited by john Q; 9 December 2013, 10:06. Reason: Automerged Doublepost
                  "light up the darkness" Bob Marley

                  Comment


                  • la mine consuma mai mult. in conditii in care as fi avut 8.5-9% aveam undeva aproape de 10, adica 9,7-9,9%...

                    Comment


                    • Consum de 6,6 Fierbinti- Balotesti.
                      "light up the darkness" Bob Marley

                      Comment


                      • Salut,
                        Am schimbat si eu, acum o luna, termostatul. Calorstat am pus. A mers o vreme ok, dar acum iar a inceput sa scada de la 4 liniute la 2. Nu stiu ce sa ma cred.
                        Sa se fi dus termostatul asa de repede?

                        Comment


                        • Eu cred ca nu functioneaza cum trebuie din constructie, Calorstatul. Mai ales cand e frig afara, primavara-toamna e ok.

                          Comment


                          • Originally posted by snaky_2004 View Post
                            Salut,
                            Am schimbat si eu, acum o luna, termostatul. Calorstat am pus. A mers o vreme ok, dar acum iar a inceput sa scada de la 4 liniute la 2. Nu stiu ce sa ma cred.
                            Sa se fi dus termostatul asa de repede?
                            E posibil sa fie sonda de temperatura.

                            Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                            Comment


                            • E cineva care are Calorstat de minim un an si ii functioneaza in continuare?
                              Mie unul mi-a picat dupa cateva luni.

                              Comment


                              • I-au laptopul, in seara asta si il conectez la calculatorul masinii sa vad la ce temperatura imi indica 2 linii si la ce temperatura imi indica 4. Revin cu detalii...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google