Dopuri/capace Plastic Lipsa Sub Caroserie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dopuri/capace Plastic Lipsa Sub Caroserie

    Sub masina am observat ca exista mai multe "gauri" dreptunghiulare, dedesubt in spatele pragurilor. Se gasesc undeva de cumparat? Deoarece nu cred ca e bine sa intre apa la discretie pe acolo cand ploua. Probabil cele vechi au cazut.
    Am cautat pe internet, dar nu gasesc decat dopuri ptr praguri, si nu se potrivesc, la praguri gaura are alte dimensiuni. Un de as putea gasi sau cu ce as putea acoperi acolo?
    Se mai gasesc pe net dopuri rotunde, diverse marimi, dar astea sub masina sunt dreptunghiulare.

  • #2
    Poate pui o poza sa ne dam si noi seama despre ce dopuri este vorba.

    Comment


    • #3
      [IMG] image post[/IMG]

      Sunt de forma patrata gaurile, si nu dreptunghiulara cum am crezut initial.
      Primele doua poze sunt langa roata spate.
      Celelalte doua sunt langa roata fata.
      Ideea e ca pe acolo poate intra apa la greu cand mergi pe ploaie/dai prin balti, care sa favorizeze coroziunea.
      Ar trebui acoperite? Nu cred ca se gaseste in comert capac de marimea respectiva, dar as putea eu sa fac din plastic si sa lipesc cu silicon spre exemplu. Intrebarea e daca e indicat sau nu. Eventual sa las si niste orificii probabil.
      Last edited by anto84; 26 October 2016, 15:19.

      Comment


      • #4
        Poze facute cu camera web?

        Comment


        • #5
          Cred ca se vede clar despre ce e vorba. Poza e facuta cu telefonul pe bajbaite pe sub masina.
          Intrebarea e una singura:e mai bine sa le las asa sau sa le astup complet?

          Comment


          • #6
            daca tot sunt deschise acum, in sezonul ploios, eu zic sa le astupi in primavara, dupa ce da caldura si iese umezeala din table. nu cred sa rugineasca in 4-5 luni. sau incalzesti bine garajul (daca ai) peste noapte si bagi pliculete absorbante de umezeala in gauri, apoi lipesti cauciuc/plastic si vopsesti peste. cel putin pana gasesti dopurile pe undeva (apropo, daca nu gasesti in magazine, incearca la dezmembrari, poate ai noroc).
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google