Drum Iasi-Viena....sfaturi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Drum Iasi-Viena....sfaturi?

    Salut tuturor
    Pe la sfarsitul lunii ( sper sa se mai incalzesca) planuiesc un drum pana la Viena. E primul meu drum afara cu masina, asa ca as aprecia orice sfat, parere, idee, etc ( gen: traseu , acte necesare,de unde sa alimentez , texe drum /vignete, etc)

  • #2
    Referitor la traseu ... o sa faci mai mult timp pana la vama decat din nadlac in viena) ai 2 autostrazi una pana in budapesta a doua direct viena !!! in 4 ore de la vama esti in oras (viena) ! Drum bun si distractie placuta ca ai ce vedea ;) !

    Comment


    • #3
      ia de pe net route 66 si calculezi ruta si vezi si pe unde sa mergi este un program gen GPSbafta
      MY CLA

      Comment


      • #4
        Asta e varianta cea mai buna (in cazul in care traversezi Ungaria ziua).
        Daca alegi sa o traversezi noaptea poti urca pe la Debrecen (drumul de la vama Bors la Debrecen este destul de ingust si denivelat), autostrada insa este buna si lipsita de trafic noaptea dar te lasa in Budapesta (motiv pentru care nu o recomand ca varianta pe timp de zi cand poti fi prins in aglomeratia din capitala). Pe varianta care ti-am sugerat-o vei ocoli Budapesta, intrand pe autostrada dupa Albertisa, pana acolo ai drum bun dar ai sa intalnesti destul de mult trafic.

        Comment


        • #5
          Inainte sa intri in Ungaria fa-ti vigneta de la noi(sunt casutele care fac asigurari inainte de vama)pentru ca ungurii sunt banditi si te jumulesc la conversia euro-forint.
          Cu alimentatul,alimentezi la ultimul peco din oradea si treci Ungaria fara sa alimentezi pt ca e scumpa benzina la ei.
          In Austria sa-ti faci vigneta la primul peco dupa vama ca amenzile sunt mari si verificarea se face electronic(e obligatoriu sa o lipesti in geam ca pe autostrada au camere cu scanner)

          Last edited by CataLOL; 6 February 2012, 16:52. Reason: Automerged Doublepost
          1.6 16V

          Comment


          • #6
            Cam cat are sa ma ajunga vigneta?
            Inca o intrebare ( poate stupida) : e valabil RCA-ul de la noi un UE? sau trebuie sa imi fac alta asigurare?

            Comment


            • #7
              Poti folosi fara probleme RCA-ul tau, important e sa fie cu carte verde si majoritatea asa sunt. Casco e valabil afara doar daca ai si RCA la aceeasi companie. Asfalt uscat!

              Comment


              • #8
                Originally posted by DragosP View Post
                Cam cat are sa ma ajunga vigneta?
                Ungaria - https://www.virpay.hu/en/autopalya-m...n=MTU3MjUzNg==

                Austria - 8 Euro, tot 10 zile.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Lascarica View Post
                  Asta e varianta cea mai buna (in cazul in care traversezi Ungaria ziua).
                  Daca alegi sa o traversezi noaptea poti urca pe la Debrecen (drumul de la vama Bors la Debrecen este destul de ingust si denivelat), autostrada insa este buna si lipsita de trafic noaptea dar te lasa in Budapesta (motiv pentru care nu o recomand ca varianta pe timp de zi cand poti fi prins in aglomeratia din capitala). Pe varianta care ti-am sugerat-o vei ocoli Budapesta, intrand pe autostrada dupa Albertisa, pana acolo ai drum bun dar ai sa intalnesti destul de mult trafic.
                  Exista centura Budapestei(max 80 km /h) ,indicativ de drumuri M1-M0-M5 ,doar atat trebuie sa urmaresti.Dupa ce scapi de centura ai semne mari cu Wiena.
                  Mare atentie la unguri si austrieci cu farurile de ceata ! Daca le aprinzi aiurea iti iei amenda faina !Si sa ai cauciucuri identice pe masina in Austria ! Daca ai diferite pe fata iar iei amenda !

                  Drum bun !
                  Last edited by ROY; 9 February 2012, 23:18.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by ROY View Post
                    Si sa ai cauciucuri identice pe masina in Austria ! Daca ai diferite pe fata iar iei amenda !
                    Adica trebuie sa fie aceeasi marca si model pe toate 4 roti?

                    Comment


                    • #11
                      salutare

                      Are voie cu statie emisie receptie sau cu detecteor de radar in afara tarii?
                      ym! dorinu2005@yahoo.com
                      BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

                      Comment


                      • #12
                        Cu statie este voie dar cu antiradar nu.
                        Daca te prinde cu antiradar iei amenda si ati confisca aparatul.
                        La unguri este obligatorie centura si pe locurile din spate
                        1.6 16V

                        Comment


                        • #13
                          Pana acum pare in regula: detector sau statie oricum nu folosesc, merg doar eu si sotia , deci in spate nu stanimeni, faruri de ceata oricum nu am. Totul e sa se opreasca ninsoarea...

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by DragosP View Post
                            Adica trebuie sa fie aceeasi marca si model pe toate 4 roti?
                            Un prieten cu un Sprinter mixt a luat amenda 160 euro in Austria ca avea cauciucuri diferite pe fata .Si totusi are tractiunea pe spate ..E posibil sa ceara austriacul ori toate identice ,ori identice pe axe.

                            Comment


                            • #15
                              salutare

                              DragosP ma gandeam ca folosesti una ditre ele detector sau statie eu le folosesc pe amandoua si voiam sa ma informez si pentru mine ca urmeaza sa fac si eu un drum iasi - italia in vara
                              ym! dorinu2005@yahoo.com
                              BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google