Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [QUOTE=Silviu;1761087]Formula asta doar spune ca un corp aflat in miscare genereaza energie cinetica aflata in raport direct cu masa lui si viteza de deplasare. (asta asa pe scurt ...)
    Din cauza vitezei de rotatie. Daca un glont nu ar avea miscare de rotatie pur si simplu s-ar aplatiza la contactul cu blindajul.


    Silviule , lasa fizica deoparte . Miscarea de rotatie imprimata proiectilului de catre ghinturile tevii (de pusca ,tun , etc) are drept rol de a opri miscarea de rostogolire a acestuia si al mentine pe traiectorie . De asta s-a imbunatatit precizia tragerii din momentul din care s-a trecut la teava lisa la cea ghintuita . Dar nu despre asta vorbeam eu .
    Last edited by georgstelsib; 14 May 2017, 18:31.

    Comment


    • Cand spui ca totul este relativ trebuie sa spui si la ce te raportezi altfel afirmatia este nula (adica nu mai exista componentat relativa si devine absoluta).
      Cam asa ceva, nu?
      Tot asa, in mod relativ, Logan e o masina ieftina fata de altele, in mod absolut, e o masina scumpa pentru valoarea intrinseca.

      Iar Easy-R, e fix tichia de margaritar.
      @... si ce conteaza cum `tine` ambreiajul in stationare? Cat timp este apasat nu se intampla nimic nici cu discul nici cu placa. Momentul actionarii (frecarii discului) creeaza uzura.
      Ia tine tu apasata pedala de ambreiaj tot timpul, la semafoare, la stationari in trafic bara la bara, sa vedem cat timp tine placa de presiune.
      Uitasem, tu ai tentativa de cutie minune.
      Cum ai sub 1000 de km probabil, iti acordam un ragaz pana vii cu vesti noi.
      Last edited by mr.K; 14 May 2017, 19:39.

      Comment


      • Originally posted by Discutii View Post
        Ai dreptate. Atunci uita-te aici:
        videoclip, distribuire, telefon cu cameră, videotelefon, gratuit, încarcă

        Ambreiaj terminat la 84.000 km. 1.5 dCi.
        Si asta e din Brazilia unde Easy-R este de ceva vreme.
        La minutul 3:10 chiar spune despre trepidatiile enervante ce provin de la sistemul asta si se rasfrang asupra ambreiajului.
        E din ciclul "batem câmpii", în Brazilia nu există diesel pe mașini mici, e doar pe camioane.

        Iar la ei era K7M+JS3 și K4M+DP2 mai nou au H4M+JS3
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Autoreglajul punctului de contact (acel punct in care ambreiajul incepe sa transmita cuplu) in functie de uzura, se poate sa fie " buba" mai ales daca nu se mecanic, ci electric, prin masurarea curentului consumat de motorul care actioneaza ambreiajul (mai ales la TCE care e pe cablu deci nu hidraulic) fara senzor. Daca e asa, proiectantii de la Renault/ZF au dat cu batul in balta... daca nu l-au facut sa se "autoregleze" singur in functie de uzura. Daca mai intra si mizerie pe camasa cablului, e clara problema .

          Comment


          • Din ciclul " Hai sa ne bagam in seama"

            Originally posted by t0rquemada View Post
            E din ciclul "batem câmpii", în Brazilia nu există diesel pe mașini mici, e doar pe camioane.

            Iar la ei era K7M+JS3 și K4M+DP2 mai nou au H4M+JS3
            Iar ai dat cu mucii-n fasole torquemadule.
            ia de aici link cu un site de vanzari masini din BRAZILIA!


            Ce vei vedea tu acolo micutule, sunt cele 8455 de masini DIESEL de vanzare si daca te mai tine vederea ai sa vezi ca toate camioanele tale s-au micsorat intr-un mod magic, ajungand la dimensiunea masinilor mici sau medii.
            Asa ca inainte de a scrie ineptii pe forum si de a te lua constant de altii cu minunatele tale date tehnice, mai baga un ochi la sursa ca nu strica. O seara minunata sa ai! Pa pa!
            Last edited by Discutii; 14 May 2017, 20:27.

            Comment


            • Eu n-am reusit sa gasesc diesel pe site-ul ala. Adevarat...am cautat la renault. In schimb vad 1L 16V? huh?

              Comment


              • E grele...

                Originally posted by bolovan View Post
                Eu n-am reusit sa gasesc diesel pe site-ul ala. Adevarat...am cautat la renault. In schimb vad 1L 16V? huh?
                Sper ca acum informatia sa fie mai vizibila.
                Attached Files
                Last edited by Discutii; 14 May 2017, 20:45.

                Comment


                • Da, scuze, acum am vazut cele 12 sedan-uri cu motor diesel

                  Comment


                  • Originally posted by Discutii View Post
                    Ai dreptate. Atunci uita-te aici:
                    videoclip, distribuire, telefon cu cameră, videotelefon, gratuit, încarcă

                    Ambreiaj terminat la 84.000 km. 1.5 dCi.
                    Si asta e din Brazilia unde Easy-R este de ceva vreme.
                    Poate ne spui si de unde esti atat de sigur ca e vorba de 1.5 dci!

                    Originally posted by bolovan View Post
                    In schimb vad 1L 16V? huh?
                    In Brazilia Reanult are un 1.0 in patru cilindri.
                    Last edited by DannyMC; 14 May 2017, 21:34.

                    Comment


                    • Sursa oficială e asta, vorbim de mașini noi nu SH din restul americii de sud (aceeași poveste cu din Rusia cu mașini SH cu volan pe dreapta importate din China și japonia )

                      Renault. Uma montadora completa com carros que vão te surpreender. Carros 0Km, Utilitários e SUVs.

                      unde o să vezi mai nou numai SCe-uri la X52, înlocuind vechile K7M, K4M și D4D(1,0 4 cilindri) în versiuni flex(etanol)
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Și surse oficiale (fișe tehnice 2015)
                        Attached Files
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Hmmm...Mda. Chestiile astea sunt interminabile. Se pare ca timpul meu acordat acestui subiect tocmai a ajuns la final. Vorbarie placuta va doresc si discutii la greu pana in 2076. Ma retrag naiba cat inca mai sunt cu toate tiglele pe casa si imi vad de masina din viata reala. Cand se strica o repar, cand merge, merge. O las de tot cu schemele, tehnicalitatile,motorizari,coduri,izii aruri, cilindree, diaree. Serus!

                          Comment


                          • N-are voie un brazilian sa detina un 1.5 dci la care Easy R sa nu mai functioneze?
                            Dupa cum bat unii campii pe aici, e interzis sa ai in Brazilia 1.5 dci.
                            Se vede din clip e bine merge cutia.
                            Daca tine 80k, e cam de unica folosinta.

                            Comment


                            • Pentru unii TS4(TL4 robotizat) e același cu JS3(JH3 robotizat).

                              TL4 (Duster) a fost ferită de probleme. JR5-ul de pe dCi are probleme cu ambreiajul încă din fabrică(sunt colegi cu problema asta) iar piesa problemă e prezentă pe vreo 5 modele de renault + cele de la dacia.


                              Ce am scris:
                              https://www.renault.com.br/
                              unde o să vezi mai nou numai SCe-uri la X52, înlocuind vechile K7M, K4M și D4D(1,0 4 cilindri) în versiuni flex(etanol)


                              rămâne valabil
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • Ca e TS4, ca e JS3, vad ca functioneaza perfect ambele.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google