Eficienta Becuri P21/5W LED Pentru Pozitii Si Stop Frana Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cred ca ti-am explicat destul de clar ca lumineaza mai tare si mai difuz decat becurile, nu sa incalzesc, consuma putin. Acum poate vrei sa mai afli si alta parere dar se pare ca prea putini tin la masinile lor incat sa dea 90 ron pe un set de becuri cu led.

    Comment


    • #17
      Hai cu mai multe poze. Si-a mai montat cineva leduri pe pozitiile spate ?

      Originally posted by bubu_vasile View Post
      exemplu diferenta becuri leduri ... mai departe va explica miki.
      am mai facut si alte poze, dar cred ca asta e cea mai concludenta.
      Care e becul si care e ledul ?

      Nu e prea concludenta poza pentru ca o masina e mai aproape si una este mai departe. Poate gasim o poza mai concludenta.
      Last edited by stolniceanulucian; 8 February 2011, 12:44. Reason: Automerged Doublepost
      Logan GPL 1.4

      Comment


      • #18
        Cea din stanga, are led in stop.

        Daca nu ma insel, dsign are stopuri "full led".
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • #19
          Hai ca alti si-au dat seama care e becul care e ledul. Nu cumva ai vrea sa pun si un aparat de masura sa vezi si cat consuma becul in plus fata de led, eventual si un luxmetru sa vezi si diferenta de luminozitate?

          Comment


          • #20
            Un luxmetru este scump dar sa fii politicos e gratis

            Un luxmetru este scump dar sa fii politicos e gratis

            Hai sa auzim pareri si de la alti utilizatori.

            Cine si-a mai montat leduri pe pozitiile spate ?
            Logan GPL 1.4

            Comment


            • #21
              Salut
              Uite 2 poze care poate o sa te lamureasca. Le-am facut azi (mi-am cumparat 2 lampi led P21/5W de la Soran) dar promit sa revin pe seara cu poze de noapte inclusiv cu pozitiile.

              Daca nu iti dai seama, alea din stanga sunt led
              P.S.: Eu am PH2
              Attached Files

              Comment


              • #22
                Multumesc mult pentru poze

                Multumesc mult pentru poze.

                Asteptam cu interes si pozele pe timp de noapte.
                Logan GPL 1.4

                Comment


                • #23
                  Le-am pus aici inclusiv un filmuleţ

                  Am scris şi acolo că nu am avut timp să pun un bec normal şi unul cu led ca să se poată face comparaţie directă (era cam frig) dar am în plan un test mai riguros în curând (inclusiv faruri stock, osram coolblue şi nişte noname tot aşa „blue”)

                  Comment


                  • #24
                    Aveti idee de unde imi pot cumpara un set de becuri h11 galbene, gold, golden, yellow, eventual si un set h4 ?! Am sapat pe internet dar nu am gasit nimic concret.
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      vladk2k imi poti spune ce becuri ai pe far h4 am vazut ca ai ceva cu sticla albastra ce marca esti si au sau nu protectie uv... ms

                      *ce marca sunt

                      becuri pt proiectoare golden style am vazut eu cu 64 lei setul sunt marca MTEC h11
                      Last edited by PRESTIGE; 21 October 2011, 15:15. Reason: Automerged Doublepost
                      MY CLA

                      Comment


                      • #26
                        Toate becurile serioase au protectie UV. Daca sunt no-name-uri chinezesti sigur va scrie si pe ele ca au protectie UV insa cum e mai greu de verificat, timpul va spune adevarul.
                        Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                        Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                        Comment


                        • #27
                          foarte bune pozele puse de vladk2k
                          eram 50-50 sa cumpar sau nu leduri. tu m-ai facut sa ma hotarasc sa le cumpar ca se merita.
                          am sa revin si eu poze dupa montaj
                          My Ride ! B - 29 - TmT

                          Comment


                          • #28
                            am si eu o intrebare pentru forum-isti: se merita sa imi schimb becurile de la faruri cu asa ceva LED H4 102 SMD White Xenon? sau sa raman la halogen?(stok) Precizez ca m-i s-a ars faza scurta pe dreapta si intentionam sa imi pun leduri. As vrea sa stiu si parerea voastra.

                            Originally posted by maxpayne1981 View Post
                            am si eu o intrebare pentru forum-isti: se merita sa imi schimb becurile de la faruri cu asa ceva LED H4 102 SMD White Xenon? sau sa raman la halogen?(stok) Precizez ca m-i s-a ars faza scurta pe dreapta si intentionam sa imi pun leduri. As vrea sa stiu si parerea voastra.

                            Nu are nimeni nici o parere?
                            Last edited by maxpayne1981; 22 August 2012, 13:08. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #29
                              nu se merita deocamdata

                              Originally posted by maxpayne1981 View Post
                              am si eu o intrebare pentru forum-isti: se merita sa imi schimb becurile de la faruri cu asa ceva LED H4 102 SMD White Xenon? sau sa raman la halogen?(stok) Precizez ca m-i s-a ars faza scurta pe dreapta si intentionam sa imi pun leduri. As vrea sa stiu si parerea voastra.




                              Nu are nimeni nici o parere?
                              Nu se merita deocamdata pentru ca nu au suficienta putere.

                              Acele leduri smd ingramadite pe niste placute in incercarea de a obtine aceeasi forma cu un bec h4 nu au suficienta putere.

                              Niste leduri serioase pe care sa le poti folosi noaptea pe drum, trebuie sa aiba radiatoare. Soclul unui bec h4 nu asigura suficienta racire.

                              O alta problema este distributia luminii. Oglinzile farurilor sunt concepute pentru lumina emisa de un filament incandescent. Placutele acelea cu leduri smd nu reproduc forma luminoasa a filamentului si de aici rezulta o focalizare proasta la luminii pe drum.

                              O alta problema este ca nu produc suficienta caldura pentru a putea topi zapada de pe faruri iarna.

                              In concluzie becurile H4 cu led nu au ajuns inca la un nivel de calitate utilizabil.

                              Daca doresti sa imbunatatesti ceva la masina poti schimba becurile de semnalizare, de pozitie si de mers inapoi cu ''becuri'' pe baza de leduri smd.
                              Logan GPL 1.4

                              Comment


                              • #30
                                Multumesc foarte mult pentru raspuns. O sa raman in continuare pe becurile clasice. Sa traiesti luci!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google