"eleroane" stergatoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    noyz, uiti ca acel "eleron" nu sta la orizontala pe toata cursa stergatorului ce zici tu se intampla in prima jumatate a cursei, atat la dus cat si la revenire. spre capat, cu cat stergatorul se apropie de verticala, efectul tinde spre zero
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #17
      "Aripioarele" alea sunt cam taranesti, plus ca nu ajuta la nimic.
      De exemplu stergatoarele Bosch cu o "aripioara" discreta, neagra si pusa in coprul stergatorului, la alea chiar se simte o diferenta la viteze de peste 100 km/h sa zicem.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #18
        Originally posted by KeanuRev View Post
        BIne ma Seby le dau jos) daca nu itzi plac
        Lasa ca o sa stau in spate cand mai vin cu tine cu masina) acolo nu ma deranjeaza mai ales daca am si o bere in mana

        Comment


        • #19
          bun, deci mai bine schibat stergatoare decat pus aripioare. capisci
          If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

          Comment


          • #20
            Originally posted by csebalyn View Post
            noyz, uiti ca acel "eleron" nu sta la orizontala pe toata cursa stergatorului ce zici tu se intampla in prima jumatate a cursei, atat la dus cat si la revenire. spre capat, cu cat stergatorul se apropie de verticala, efectul tinde spre zero
            dar daca te gandesti dupa aia cand ajunge la 90 grade eleronu necontand de directia lui aer in el tot vine cu putere si il apasa pe geam. apoi cand incepe sa coboare intra aer si sub stergator sa se adune.. ma rog nam vrut sa povestesc ca la copii mici ca am vazut ca multi au peste 18 ani
            PS: am explicat exact ce ai zis tu mai pe larg
            turbo makes torque and torque makes fun

            LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

            Comment


            • #21
              intre doua plane paralele (dosul eleronului si parbrizul)viteza aerului e aceeasi, de aia am zis ca n-are rol functional cand e vertical. doar la orizontala acea aripioara oblica din coada "eleronului" e eficienta. asta pt ca aer ai tot timpul si peste si sub eleron...hai sa nu mai divagam, ok? uite ce zic eu: efectul exista, dar prea putin semnificativ, in plus, ca aspect, mie mi se pare viol la adresa retinei ...pare mai degraba kitch, decat tuning...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #22
                ok csebalyn. eu oricum sunt pt tuningul la partea mecanica intai si cum inca nu am facut nimic pe masina, d-aia am intrebat daca are si rol functional asa ceva. ca n-o s-l pun pentru aspect
                If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

                Comment


                • #23
                  Originally posted by csebalyn View Post
                  exact, d-fens, estetice...nu neaparat si utile
                  Eu zic ca sunt mai utile decat alte talciocarii de tip "Type R" in "n" culori
                  Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                  Comment


                  • #24
                    Mai bine dai banii pe niste stergatoare bune decat prostiile alea.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #25
                      da unele liniuta[sunt la nivelul parbrizului, au doar o tabla la mijloc indoita sa se tina pe parbriz nu 100 mii da sisteme mecanice sa il tina acolo] cum le numesc eu pentru logan de 22" sunt 16ron bucata in real cora.. si unde mai gasiti voi.
                      turbo makes torque and torque makes fun

                      LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by andrushk_mib View Post
                        nu stiu daca s-a mai discutat pe tema asta, dar eu nu am vazut. vroiam sa va intreb daca acele "eleroane" (altfel nu stiu cum sa le spun) pe care le-am vazut pe unele masini au si rolul (in afara de cel estetic) de a apasa stergatoarele pe parbriz la viteze mari? si daca da, cat de bine isi fac treaba?
                        da la viteza se simte sterge mai bine chiar daca ploua cu galeata
                        Attached Files

                        Comment


                        • #27
                          mie stergatoarele alea "air" imi sterg suficient de bine, fara sa para masina pom de craciun...stergatoare cu eleron=placebo, parerea mea. am mers cu masini cu c**** de-ala si in afara de faptul ca deranjeaza campul vizual, n-am observat sa stearga mai bine pe ploaie. apropo, nu vb de masina mea aici. by the way, pe antena nu monteaza nime eleroane, ca sa nu mai fluiere in bataia vantului?
                          Last edited by crististreulea; 28 March 2008, 15:00.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #28
                            cine tea suparat in halul asta (eu sunt multumit de cacaturile alea)

                            Comment


                            • #29
                              si eu am cacaturi de alea - rugam un moderator sa lase niste hartie igienica pe aici

                              http://www.loganclub.ro/forum/showth...highlight=focu

                              Comment


                              • #30
                                acu nu vreau sa se certe lumea pe faza asta. ma intereseaza niste pareri de la posesori sau de la cei care au mers cu asa ceva
                                If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google