Evaluare Autoturism Logan

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Punctuletele acelea te deranjeaza asa de mult?
    Unde-s loviturile de grindina?

    Comment


    • #17
      Le-a lasat in garaj. E posibil sa se vada in poze numai din anumite unghiuri, mai conteaza si cum bate lumina.

      Comment


      • #18
        Pe capota motor sunt cele mai multe dar probabil ca trebuia fotografiat dintr-un anumit unghi ca sa iasa in evidenta.
        Nu iti imagina "ca este ciuruita" cum zicea colegul mr.K, mai sus.
        Oricum in vara asta ii mai arat Grecia inca o data si dupa aceea ma decid.

        Comment


        • #19
          Nu ciuruita in sensul ca e gaurita tabla sau punct langa punct, ci ca are lovituri peste tot.

          Eu raman la parerea ca merita sa o tii pentru tine.
          Daca o vinzi, trebuie sa gasesti omul caruia sa nu-i pese de partea estetica. Ori sa o retusezi inainte de a o vinde.

          Comment


          • #20
            Cred ca este o idee foarte buna asta cu pastratul mai ales ca:
            - distributia am facut-o la 50.000 km
            - tamburii spate au fost igienizati si verificati - mai merg 40-50.000
            - am igienizat instalatia AC
            - are baterie noua 62 A din decembrie 2015
            - cel mai important este ca merg foarte ieftin datorita instalatiei GPL ( 8,5-9 am consumul mixt X 2,5 lei = aprox. 22 lei/100 km.

            Comment


            • #21
              Nici eu nu cred ca merita sa o vinzi pe 2500-3000 de euro.

              Birjareste-o cat o mai tin tablele ca sa mai amortirez, prin prisma gpl-ului, din pretul platit pe agregat.

              Comment


              • #22
                Alege oferta de 2500 de euro de la dealer si ia-ti o masina noua. Peste doi ani singura destinatie a masinii actuale va fi programul rabla, plus ca in acest interval va trebui sa schimbi inca o distributie+pompa de apa, amortizoare, pivoti/bucse/bielete/placute de frana/discuri etc.

                Comment


                • #23
                  Deci cu 500 de euro o sa ai masina buna cu care sa circuli.

                  Comment


                  • #24
                    Arata bine masina, are GPL, o ai de noua......
                    Merita sa o vinzi doar daca iei una noua, altfel eu te sfătuiesc sa o păstrezi.....mai este si 1.6 16v si se misca decent.....
                    Ca idee, a mea nu arata asa bine si este tot din 2009 si tot fără taxa am cumparat-o si am dat 3000 pe ea...(avea 39.000 km), in schimb multe interventii la caroserie.....(praf soferul...) si 1.4.....daca nu iti iei 3500 pe ea.....mai bine o păstrezi....

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Fanez View Post
                      Mergi la dealer, ia aia 2500 pe care ii dai avans pentru o masina noua...
                      Originally posted by danrogo2001 View Post
                      Cred ca este o idee foarte buna asta cu pastratul ....
                      Originally posted by liviunvl View Post
                      Alege oferta de 2500 de euro de la dealer si ia-ti o masina noua...
                      Daca ti s-a pus pata sa scapi de ea, mai bine iti iei o masina noua, cum s-a scris mai sus. Stai relaxat din mai multe puncte de vedere. Daca nu, ai putea sa faci reparatiile la caroserie care te deranjeaza si s-o mai tii. Depinde si de bugetul de care dispui. Eu personal as vinde-o pe a mea sau as da-o avans pentru alta noua daca as avea diferenta. 2500 oferiti de dealer inseamna mai mult decat voucherul de la rabla. Peste 2 ani o sa se devalorizeze si mai mult, singura optiune convenabila fiind "rabla" daca se va mai face. Acum castigi mai mult decat vei castiga la anu' sau peste 2 ani. Nu te grabi, gandeste-te bine si alege, ori o dai ori nu

                      Comment


                      • #26
                        Calcule:

                        Cu 500 de euro investiti pe viitor, ai masina ok inca 5 ani minimum.
                        La o masina noua cumparata acum pierzi cel putin tot atat in 5 ani (2500 euro +500 euro). Plus efortul de a completa suma pana la pretul masinii noi (cash sau credit, plus CASCO mare)

                        Sa spunem ca e senzatia ai masina noua, in garantie, dar si asta, la 70k, nu poti spune ca e prea uzata.

                        Estetic, cu putina grija, tabla aia nu se va gauri in 5 ani incat sa cazi din masina.

                        Daca iti permiti o masina noua mai buna decat Dacia, zic sa o dai pe asta.
                        Daca tot Dacia cumperi, motorizarile sunt cum sunt, garantia e cum e, nu vad un castig prea mare cu masina noua fata de asta, poate doar estetic.

                        Comment


                        • #27
                          Estetic si psihic. Daca iti permiti cheltuielile... Cel mai economic ar fi sa remediezi la asta ce te deranjeaza si sa te mai gandesti peste 5 ani daca o mai dai sau nu.

                          Comment


                          • #28
                            Foarte pertinente si argumentate punctele voastre de vedere.
                            Cred ca au dreptate si cei care sustin vanzarea cat si cei care zic sa o pastrez.
                            Desi este a 3-a Dacie, parca m-as orienta catre altceva cu garantie ceva mai mare la coroziune. In speta un Hyundai i20, varianta Comfort cu motorasul de 1,25 si 84 cp si un pret de 8400 euro, garantie 6 ani si 12 ani la tabla.
                            Stiu ca este mai mica pe interior decat Loganul, insa copii au crescut, in curand isi iau zborul, deci nu va mai fi nevoie de foarte mult spatiu mai ales pentru locurile din spate.
                            Of, grea decizie.

                            Comment


                            • #29
                              Depinde si la ce sau cum vrei sa folosesti masina. Parerea mea este ca merita sa iei o masina noua daca-ti permiti pretul de achizitie si costurile de intretinere (la unele masini sunt foarte mici, mai mici decat la logan). Daca te avantajeaza Hyundai ala, baga-te. Tu stii mai bine ce te avantajeaza mai mult. Repet, eu as opta pentru masina noua.
                              L.E. Uita-te pe hyundai club sau alte saituri si vezi ce bube au, costuri de reparatii, preturi piese, consumabile etc si vezi daca-ti convine.
                              Last edited by Fanez; 1 June 2016, 10:45.

                              Comment


                              • #30
                                Pai va fi folosita la mers la serviciu, la un supermarket pentru aprovizionare, si 1-2 concedii pe an.
                                Maine ma duc la Focsani la un drive test. Astia in Galati au vandut masinile de drive test, da cica sa-i cred pe cuvant, ca merg bine masinile.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google