Facelift Logan 2 /2016

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dar nici nu trebuie sa stie sa faca motoare dacia. le cumpara de la fratii renault

    daca tot ai adus vorba de structuri, intarituri si alte cele, am avut odata curiozitatea sa vad cum se fabrica noua lada vesta, loganul rusesc, si din pct meu de vedere sta mult mai bine pe parte de insonorizare +ranforsari caroserie in conditiile in care pretu e mai mic

    Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
    Last edited by cristi....; 29 November 2016, 17:25. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • da, stiu, tot ce altul e mai bun. tipic romanesc!
      daca n-are spatiu de depozitare, de ce nu-i pune? daca l-a pus, inseamna ca l-a futar de la altii!
      daca n-are claxonul pe volan, nu e masina europeana, de parca e mare inginerie sa apesi un buton in stanga volanului! acuma ca l-a pus, iar nu-i bun, ca ce daca-l lasau cum era, ca si asta e furat de nu stiu unde...
      cand a fost lansat motorul de 0.9 s-au apucat o serie de "cunoscatori" sa arunce cu pietre ca va crapa dupa cateva sute de km. ete ca n-a fost sa fie!
      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

      Comment


      • TopCat cunoscatorii nu sunt capabili sa plece cu un motor de 73 cp de pe loc fara sa le dea in nas. Crapa 0.9 TCe...doar ca nu ne dam noi seama...am vazut pe aici pe forum ca au mers si 150k cu el crapat...fara probleme.
        P.S. Deh...frustrari toti avem...dar acum depinde cum le manifestam. Unii arunca cu noroi...altii le trateaza...

        Comment


        • la cel de 150mii 0.9tce s-a dus lantul (ma rog, s-a slabit) care e garantat 'pe viata"

          legat de cutia automata si combinatia (catastrofala ) cu cc

          http://www.4 tuning.ro/accidente/un-britanic-si-a-pierdut-viata-dupa-ce-pilotul-automat-al-skodei-sale-octavia-s-a-blocat-pe-autostrada-33051.html

          deci, regula. daca ai cutie automata nu merge pe cc
          Last edited by cristi....; 29 November 2016, 19:59.

          Comment


          • Avem sau nu avem pachet sport pe Logan?
            Am fost astazi la Meridian sa vad faceliftul si cu ocazia asta am si intrebam cat costa pachetul sport, moment in care l-a bufnit rasul pe tipul de la vanzari.
            Pana nu i-am arata brosura nu m-a crezut.

            Stie cineva cat costa si ce cod are?

            Comment


            • More about this Dacia Sandero SCe 75, here http://throttlechannel.com/dacia-sandero-sce-75-2016Dacia Sandero SCe 75 is the replacement of Dacia Sandero 1.2 M...


              Dupa 90 incolo mi se pare mai fasneata decat 1.4.

              Comment


              • O fi si cutia aia scurta la ceva. Asta asa, ca multi o blameaza.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Originally posted by TopCat View Post
                  mie logan2 mi se pare mai stabila. cu logan1 cand treceam pe langa un tir din contrasens simteam curentul de aer. acum trec lejer.
                  Poate din cauza ca l2 are garda la sol cu aproximativ 1cm mai jos ? Asa am auzit.

                  Originally posted by cristi.... View Post
                  dacia ofera ce cere clientul. clientul a cerut briz brizuri si asta i s-a oferit

                  daca nu s-a plans nimeni de fiabilitate si de motoare, nici ca au umblat pe acolo, doar si-au bagat ei coada cu o alta ciudatenie mica, acel 1.0sce 3 cilindri

                  cereti motoare "mari" (vorba vine, nici renaultu nu prea are motoare mari ca cilindree, maxim 1600cmc ), ca au 200 de cai aia e altceva ) si poate tura viitoare dacia o sa le puna. au de unde, nu trebuie sa faca ei nimic special in sensu asta

                  din pct meu de vedere cel mai bine ar fi ca dacia sa devina un constructor de sine statator, autonom, independent, sa nu mai fie o subsidiara a Renault

                  cat timp vor fi cei de la renault la conducere dacia nu poate face nimic de capu ei, altii decid
                  Nu va inteleg. De unde scoateti voi ca asta a cerut clientul ? Pe cati dintre cei de pe acest forum a intrebat reprezentantii dacia ce anume v-ati dori la viitorul model, ce va place si ce nu va place ???
                  Toata lumea s-a plans ca a scos 1.6 16v, de ce nu au fost ascultati ???

                  Originally posted by igor06 View Post
                  Avem sau nu avem pachet sport pe Logan?
                  Am fost astazi la Meridian sa vad faceliftul si cu ocazia asta am si intrebam cat costa pachetul sport, moment in care l-a bufnit rasul pe tipul de la vanzari.
                  Pana nu i-am arata brosura nu m-a crezut.

                  Stie cineva cat costa si ce cod are?
                  Pachet sport ? Sa struneasca armasarii de pe 1.0sce

                  PS: A aparut la teste 1.0sce ?

                  Originally posted by vitriol View Post
                  O fi si cutia aia scurta la ceva. Asta asa, ca multi o blameaza.
                  Dada... sa mergi turat de iti sare motorul in brate cand mergi la drum lung.

                  Nu gasesc pachetul sport, cred ca e ceva greseala.

                  Are geamuri electrice pe spate cu, comenzi pe usi ?
                  Last edited by ManGreek; 29 November 2016, 21:14. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • au ascultat de doleantele romanilor

                    au zis rumanii ca vor claxon pe volan ca la orice masina normala de acu 30 de ani? au zis si au pus

                    au zis rumanii ca vor butoanele de la geamurile electrice pe portiera? au zis si au pus

                    au zis rumanii ca vor climatronic? au zis si au pus

                    au zis rumanii ca vor navigatie? au zis si au pus

                    dar nimeni n-a zis nimic ca vreo 2.0 16v, 1.6 sce, astea pe logan, sander. rumanii au zis ca vor doar consum mic. mno dracie ca le-a dat consum, teoretic mic, cu 1.0sce

                    n-are cum sa fie mai rapida dupa 90km/h cu 1.0sce decat 1.4 mpi ) e doar o impresie si il ajuta si cutia mult, dar pana la un punct. doar din cutie nu poti face minuni cu cei 97nm, nu poti sa-i faci sa se comporte ca 150-200nm oricat de scurte ai seta rapoartele

                    pt oras e ok, nu ai nevoie de mai mult

                    pt mers exterior in conditii civilizate si de siguranta...ramane de vazut la un test drive cum se descurca cu reprizele, daca poate depasi tiruri care merg cu 100, cat de mult influenteaza ac on resursele motorului etc samd

                    din pct meu de vedere, daca nu are o antifonare impecabila, mersul la viteza de autostrada nu va face placere nici urechilor nici buzunarului )

                    la 130km/h are 4 mii de ture. zici ca-I motor japonez/ coreean. doar alea mai aveau / au puterea maxima pe la 6500rpm si cuplu dupa 4 mii )

                    dar no, de aici ne dam seama de "capacitatile" motorului. daca era breaz si capabil nu avea nevoie de rapoarte super scurte. asa...viitorii posesori sa se pregateasca de amestecat intensiv in cutie

                    Campus TV Buzauhttps://www.campusbuzau.rohttps://live.campusbuzau.rohttps://facebook.com/campustvbuzauTel. redactie: 0238/720.026


                    Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


                    Testul nostru cu prima Dacia automată a vremurilor noastre: un Sandero diesel, de 90 CP în echipare "de lux" Prestige plus transmisia manual-robotizată cu șa...
                    Last edited by cristi....; 29 November 2016, 21:43. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • La ce diferență de turație între 2 trepte consecutive se consideră că (,) cutia este scurtă respectiv lungă?

                      Comment


                      • nu se ia in calcul nici o diferenta de turatie, ci pur si simplu turatia motorului la o anumita viteza, adica cat de mult efort trebuie sa depuna pt a sustine viteza aia

                        de ex, loganu / sander 1.0sce are nevoie de 3250ture pt 100km/h. asta e o cutie foarte scurta

                        alte masini la100km/h stau sub 1500 de ture. la 160 de abia trec de 2 mii, 2100 aprox ca sa fiu mai precis. astea sunt cutii cu rapoarte lungi, pt ca motorul dezvolta suficient de mult cuplu si la turatii scazute, au de ex cuplu maxim de 600nm de la 1200rpm, practic la turatie de relantii ai 600nm.. e ceva, mergi relaxat si la 200km/h fara sa sari in turatii prea tare

                        Visit my blog: http://guitigefilmpjes.blogspot.comDoing a fuel consumption run in a 2012 BMW 530d xDrive (F10) with an 8-speed automatic transmission.


                        asta e o masina cu rapoarte foarte lungi
                        Last edited by cristi....; 29 November 2016, 22:14.

                        Comment


                        • Originally posted by cristi.... View Post
                          alte masini la100km/h stau sub 1500 de ture. la 160 de abia trec de 2 mii, 2100 aprox ca sa fiu mai precis. astea sunt cutii cu rapoarte lungi
                          Pai da, ca au de la 6 viteze in sus. BMW-ul acela pus de tine e diesel.

                          Daca vrei sa compari treptele de viteza ale noului motor 1.0, fa comparatie cu motoare apropiate ca cilindree si pe benzina produse de alte marci si care au 5 viteze.

                          Comment


                          • Originally posted by cristi.... View Post
                            atii prea tare

                            Visit my blog: http://guitigefilmpjes.blogspot.comDoing a fuel consumption run in a 2012 BMW 530d xDrive (F10) with an 8-speed automatic transmission.


                            asta e o masina cu rapoarte foarte lungi

                            Bine ca n-ai gasit ceva si mai mare
                            Bestia aia face sce-ul doar daca o turezi pana in 1500rpm

                            Comment


                            • Naspa masina. Consuma 20l/100km si mai e si diesel.

                              Comment


                              • Originally posted by cristi.... View Post
                                au ascultat de doleantele romanilor
                                adică asta(RES pe Duster ph2):
                                Attached Files
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google