Facelift Logan 2 /2016

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cherubino View Post
    Este pentru prima oara in viata mea cand aflu ca motoarele sunt puse dupa masini, si nu in masini, cum aveam eu impresia. Si totusi ma intreb, cum stau ele dupa masini? Sunt prinse cumva de spatele acelelor masini, ca eu nu le-am vazut pana acum?

    SARACA LIMBA ROMANA!!

    Suna mai bine pentru tine "ca sa poti afirma ca motorul de 1.0 Sce in Logan este acelasi cu motorul de 1.0 in Spark?"

    Daca da.. ce sa zic.. tine-o tot asa.

    Cel mai corect poate era recunosc.. "de pe Logan"
    Last edited by plasStik3; 11 April 2017, 14:51.

    Comment


    • Nu e rau deloc

      Comment


      • La o medie de 56 km/h, si cu 1.4 scoti sub 5%.
        Daca toata lumea il lauda, cunoasteti macar o persoana care intentioneaza sa isi cumpere 1.0 sce in perioada imediat urmatoare (nu peste 2-3 ani)?

        Comment


        • Da, dar s-ar putea, ca dupa 2000km, asta sa consume mai putin. Intai sa se "aseze" un pic motorul, si dupa vedem consumul real. Evident, nu o sa scada consumul cu mai mult de 0.5%, dar totusi

          Comment


          • @mr.K scoti si mai bine daca cunosti terenul...cunosti foarte bine masina. Nu esti la prima strigare (aka primul drum etc). Am reusit cu 1.4 MPI la viteza asta medie sa scoti si eu 4.6%. Pe un drum pe care-l cunosc foarte foarte bine...si am mers extrem de atent si strategic (de exemplu, imi luam usor avant cand vena un deal...si lasam sa incetineasca destul de mult pana in varf...dupa care ma foloseam de gravitatie sa accelerez iar etc). Fara sa depasesc 90Km/h. Practic...a fost un job de 4.5 ore extrem de intens. Si asta in conditiile in care pe drumul ala, mers economic, scot 5% cu 1.4 mpi. Dar asta o poti face doar cunoscand masina foarte bine si terenul foarte bine. Nu in primii 500 km

            Comment


            • Si cam cati covrigi va cumparati cu economia de combustibil pe 100km?

              Comment


              • razvanCC 0.5L/100Km inseamna aprox 1500 euro pe durata de viata a masinii.. Covrigul este 1 leu...prin urmare, aprox 6500 covrigi

                Comment


                • @bolovan, daca te uiti la fiecare leut economisit, nu iti mai cumperi nimic in viata, totul costa......

                  Comment


                  • mr.K poate dacia ta...dar daca ai intretine un minim masina...
                    Pai el e un fel de clar vazator, sta la sute de km de mine, dar stie cum imi intretin masina.
                    Mi-as pune capul cu el sa-i explic ce si cum, dar vad ca el e cu economiile, eu sunt mana larga cu masina.
                    De aia, nu mai cumpar Dacia vreodata, o iei ieftin, tot asa te simti in ea ( nu in sensul in care se simt cocalarii, eu nu vreau aprecierea publicului). Simt ca viata mea valoreaza mai putin intr-o masina mai putin sigura decat altele.
                    Cat dai, atata face.
                    Last edited by mr.K; 12 April 2017, 09:45.

                    Comment


                    • @aris86 ba ma uit. Nu de alta, dar 1500 euro inseamna doua concedii, Un oscilioscop+un tv. Inseamna 3 TV-uri (unul pt tata, unul pt soacra si unul pt mine). Inseamna 8-10 iesiri de weekend.
                      Si da, ma uit la fiecare leu...pentru ca vreau cat mai mult din munca mea. Daca nu ma uit, si cu gaura in buzunar sunt...si nici nu raman cu nimic dupa munca mea.
                      P.S. Am 18000Km, teoretic, fata de 1.4 vechi am economisit in benzina: Adica iesirea mea din weekend la garana (mancat+cazare+benzina+cafele+sucuri+bere...si daca socotesc la sange...mi-au iesit gratis si bocancii noi)

                      @mr.K totusi, aici discutam despre Logan 2 Facelift ...nu despre parere ta si ce o sa-ti cumperi pe viitor. Poti deschide topic pe tema asta separat in cafenea.

                      Comment


                      • Originally posted by bolovan View Post
                        @aris86 ba ma uit. Nu de alta, dar 1500 euro inseamna doua concedii, Un oscilioscop+un tv. Inseamna 3 TV-uri (unul pt tata, unul pt soacra si unul pt mine). Inseamna 8-10 iesiri de weekend.
                        Si da, ma uit la fiecare leu...pentru ca vreau cat mai mult din munca mea. Daca nu ma uit, si cu gaura in buzunar sunt...si nici nu raman cu nimic dupa munca mea.
                        acei 1500 euro ii economisesti in 10 ani, sa zicem 150 euro pe care ii poti folosi cel mult la un drum intins (~2000 km).
                        Pentru astfel de economii minuscule uiti placerea condusului.

                        Comment


                        • Sincer, cand vorbim de Dacie, facelift sau nu, nu putem vorbi despre placerea condusului

                          Comment


                          • @m3dic911 hai ca nu-i groaznica. Este ok. Nu te da pe spate...dar nici rea nu este. Este decenta.
                            @aris86 placerea conduslui nu trebuie sa insemne sportiv (nici nu pot merge foarte, sotiei ii este rau in masina daca merg mai sportiv...si sincer...este mai placut sa ai liniste in masina...decat sa opresti din 5 in 5 min...). Dar...pt mine inseamna mult 150 euro/an+150 euro/an curent economisit+++++. Se strange. Si cu banii aia pot face altceva. Castig prea putin si vreau prea multe...

                            Comment


                            • Exact, decenta! Este o masina corecta, din punct de vedere pret vs asteptari.
                              Eram si eu un pic malitios....

                              Comment


                              • Originally posted by bolovan View Post
                                razvanCC 0.5L/100Km inseamna aprox 1500 euro pe durata de viata a masinii.. Covrigul este 1 leu...prin urmare, aprox 6500 covrigi
                                0.5l/100km inseamna economie de 2.255 ron ( conform petrom , benzina standard 95 , 4,51 lei per litru) , deci doi covrigi si niste marunt. Oau!!!
                                N-as merge pe suma socotita de tine pe durata de viata a masinii, as muri de batranete.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google