Facelift Logan 2 /2016

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Silviu View Post
    Doar la Dacia sau in general? La diferenta ma refer.

    Nu de alta dar proportiile sunt similare si la celalalte marci din aceeasi clasa cu Dacia (chiar mai mari ca ai mai multe optionale disponibile).
    Pai nu stiu daca mai este vreo masina unde 3 optionale + un motor diesel costa cat o cea mai slaba motorizare cu echipare basic.

    P.S. Acum nah, nu vreau sa crezi ca te cert. Sunt banii tai si a fost alegerea ta, dar nu ma certa tu pe mine pentru ca nu-ti impartasesc convingerile.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Da...dar macar masina are un grad de predictibilitate...si daca repari ceva la ea...poti sa o folosesti iar si iar si iar...pe cand femeia...daca repari ceva la ea...
      Plus ca masina o poti casa la 8 ani

      Comment


      • Si cu asta am terminat pe acest subiect.

        Originally posted by mr.K View Post
        In rest, m-am convins cat de subiectiv vezi totul.
        Unii inteleg invers ce inseamna subiectiv si obiectiv. Probabil esti in aceasta categorie.

        Originally posted by mr.K
        Daca pe tine te coafeaza Dacia, ar trebui ca toti sa-ti impartaseasca ideea, este?
        Nu lucrez la Dacia.

        Pana acum doar noi doi dezbatem. Cum ziceam imi plac discutiile argumentate. Nu-mi place parerologia ...

        Originally posted by mr.K
        Ce ai prevazut tu la Dacia, si pe cat timp?
        Esti Nostradamus? Stii ca nu te vor lasa injectoarele si turbina?
        Si vorbesti de subiectivism. E simplu sa faci niste calcule estimative, trebuie doar sa vrei.

        Originally posted by mr.K
        In afara de pretul unor revizii+intretinere periodica, n-ai ce sa prevezi. Nici macar nu poti miza 100% pe garantie, vezi cazul celor cu robotizata care fac acusi hernie cervicala de la cat ii zgaltaie masina.
        celor cati? Din cate cutii vandute? Vezi, habar nu ai cum se lucreaza cu calculul statistic dar iti dai cu parerea ca pe baza unui esantion mic problema este generala defapt.

        Originally posted by vitriol View Post
        Pai nu stiu daca mai este vreo masina unde 3 optionale + un motor diesel costa cat o cea mai slaba motorizare cu echipare basic.

        P.S. Acum nah, nu vreau sa crezi ca te cert. Sunt banii tai si a fost alegerea ta, dar nu ma certa tu pe mine pentru ca nu-ti impartasesc convingerile.
        De departe ideea ca vrei sa ma certi. Dar nu vad argumentatia.

        Oricum nu sunt doar 2-3 optionale totusi (intre Ambiance si Prestige sunt mai multe diferente si doar la nivel de `optionale` de catalog).

        Dar din nou, putem continua discutia asta la infinit atata timp cat nu stim exact ce diferente sunt. Asa simplist evaluat pot sa-ti dau dreptate dar ar insemna sa fiu subiectiv.

        Ideea mea era ca ar trebuie sa nu mai vedem Dacia din anul 2004 pentru ca a evoluat mult.
        Last edited by Silviu; 20 April 2017, 11:12. Reason: Automerged Doublepost
        I have no special talent. I am only passionately curious.

        Comment


        • celor cati? Din cate cutii vandute? Vezi, habar nu ai cum se lucreaza cu calculul statistic dar iti dai cu parerea ca pe baza unui esantion mic problema este generala defapt.
          Ba stiu exact cum lucreaza statistica.
          Asa cum esti tu, mai exista inca un numar mic de oameni pe forum care se declara foarte multumiti de masina.
          Sunteti cativa din cati?

          Si e ceva rau in asta? Atata timp cat iti ofera ceva decent si iti permiti acel ceva fara mari sacrificii, ce e rau in asta?

          Mergi cu avionul low-cost sau economy/bussines?
          Companii low cost->intretinere deficitara/ieftina->probabilitate de incidente/accidente mare-> asa ajungi sa apari pe National Geografic la documentarul cu dezastre.

          Tot asa si cu Loganul, masina low cost, siguranta minima, sanse mari sa crapi la un accident usor.
          Last edited by mr.K; 20 April 2017, 11:16.

          Comment


          • Eu am facut calcul de exploatare pe 3 ani cu CASCO RCA combustibil revizii si ma costa 20.000 EUR pe langa pretul masinii pentru Logan MCV Diesel. De ce 3 ani? Pentru ca in acesti 3 ani fac cei 200.000 km cat tine Extenso. Deci 12.000 EUR pe an cheltuieli cu Loganul fixe, previzibile.
            La 60.000 + km/an nu ma risc sa imi iau SH (decat poate vreun Passat din '93 ).

            Comment


            • Km aia ii faci cu un scop banesc, nu te plimbi ca sa admiri peisajul, presupun.
              La tine justificarea e clara, plus orizontul de folosire a masinii limitat.

              Comment


              • Facelift Logan 2 /2016

                Logan full
                Ca posesor de Lighean declar ca nu merita mai mult de 6390 euro (varianta Plus). Orice euro in plus e aruncat aiurea pe o carutza care are 5 optionale in plus si o vopsea metalizata.
                Dar sa cheltui 14000 pe un Logan...raman la parerea ca e nebunie curata. La banii astia se gaseste un sh de 2-3 ani de sta matza-n coada.

                Si totusi pe mail am primit asta:
                IMG_0588.jpg

                7000 deja e cam mult...
                Last edited by jonnie007; 20 April 2017, 14:09.
                Keep walking...

                Comment


                • Originally posted by jonnie007 View Post

                  Dar sa cheltui 14000 pe un Logan...raman la parerea ca e nebunie curata. La banii astia se gaseste un sh de 2-3 ani de sta matza-n coada.
                  Nebunie din partea ta; sper ca nu te-ai gandit sa-i tratezi ca pe nebuni, pe aia care isi iau Logan nou.
                  Iarasi nu inteleg de ce tot comparati o masina noua cu un sh; comparati masinile noi intre ele si (sa vedem ce va iese) si sh intre ele.
                  Concret:
                  Ce fel arata loganul ala de 14 mii?
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Da insa daca citesti cu atentie acolo zice clar ca ai 5 ani de garantie si manopera+piese incluse eu zic ca fac o diferenta sa stai 5 ani fara grija cheltuielilor de intretinere (eu cel putin asta inteleg).
                    Mai are ca echipamente standard Hill Start Assist, Faruri de zi cu tehnologie LED Airbaguri frontale și laterale.

                    Nu gasesc in schimb daca are aer conditionat sau nu, stiu ca parca alea din oferta de anul trecut aveau geamuri electrice+aer conditionat (va rog sa ma corectati daca gresesc).

                    Comment


                    • "Piese si manopera" se refera la revizii. Probabil filtre si ulei.
                      Ma indoiesc profund ca iti schimba si niste role +curea accesorii in banii aia.
                      De obicei e interesant de citit ce scrie mic si marcat cu *.
                      Last edited by mr.K; 20 April 2017, 14:27.

                      Comment


                      • Informatia este pe site, trebuie doar sa o cautati.

                        DACIApunctRO/promotii-si-finantare/rabla/logan-fara-griji.html

                        (ca nu pot pune tot linkul)

                        ~~~~
                        Mai mult, ai acoperite toate reviziile periodice obligatorii ale maşinii tale, conform carnetului de întreţinere al constructorului, cu piesele şi manopera incluse.
                        ~~~~

                        si mai mult:

                        ~~~~
                        Perioada de garanţie acoperă 3 ani garanţie valabilă conform documentelor de întreţinere şi garanţie şi 2 ani prestări servicii conform contractului Dacia Extenso.

                        Perioada de întreținere cuprinde 5 ani sau 100.000 km de întreținere gratuită conform contractulului de întreținere Easy Service. Contractul de întreținere Easy Service include operațiunile de întreținere (revizii periodice) menționate în carnetul de întreținere al autovehiculului.
                        ~~~~
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Originally posted by IancuMIC View Post

                          Concret:

                          Ce fel arata loganul ala de 14 mii?

                          Ca ala de 6000 si nu stiu cat.

                          Masini noi: IMG_0605.jpg
                          Keep walking...

                          Comment


                          • Eu voiam sa-mi arati o configuratie cu un logan 2 de 14 mii.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • te uita putin la dotari...dupa care mai discutam. Intre timp...am 4 bucati la lucru...calitatea...meh...eu n-am observat diferenta de calitate fata de logan-ul meu. Plasticul la fel de ieftIn, spartana...dar parca cu ceva mai multi greierasi (doua din ele...alte doua n-au nimic...chiar daca culmea, alea au mai multi km)

                              Comment


                              • IMG_0606.jpg
                                Ne explica Silviu ce Logan primeste el de 14000.
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google