Facelift Logan 2 /2016

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stai, ca da cu virgula.... La 14 mii, e versiunea prestige cu 1.5DCi 90CP, aer conditionat automat, cutie Easy-R cu 6+1 trepte, navigatie, camera pt marsarier, cruise control...
    Pune astea pe o alta masina noua (subliniez: noua) si vezi ce pret iese.

    Comment


    • Iti spun eu: de la 17.600 in sus (dar motorizare pe benzina si cutie manuala).
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • Iti spun eu: de la 17.600 in sus (dar motorizare pe benzina si cutie manuala).
        Si cu alte dotari care pe tine te lasa rece.
        Eventual si cu o tinuta de drum mai buna, dar cui ii trebuie asa ceva...
        Cu 14 mii cumperi BMW Serie 3 din 2013.
        Sau Audi A4 B8 2013-2014, Octavia Scout 2013-2014, pentru doritorii de break.
        Last edited by mr.K; 20 April 2017, 14:57.

        Comment


        • Tot Loganu ala e si la 14000. Tot tabla aia e, tot plasticu ala ieftin si ordinar, ca sa nu mai discutam de insonorizare.
          Tot o masina care sta prost la siguranta activa si pasiva ramane.
          Si o spun ca posesor de Logan.
          Keep walking...

          Comment


          • Asta e; unii il cumpara altii nu; dar nu inseamna ca aia de'l cumpara sunt nebuni asa cum ai incercat sa insinuezi. E optiunea lor si probabil ca asta isi permit, cand vorbim despre masina noua.
            Restu e...can-can.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • @mr.K, nu ma obosesc sa-ti raspund. Te invit sa verifici si apoi discutam altfel nu meriti efortul.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • @mr.K, nu ma obosesc sa-ti raspund. Te invit sa verifici si apoi discutam altfel nu meriti efortul.
                Am verificat, poate trebuia sao faci si tu inainte de a-ti comanta Loganul.
                Acum e tardiv, ramane sa te simti special in el, doar n-ai dat degeaba 14 mii pe aceeasi tabla, scaune, imagine de ansamblu care se regasesc si pe cea mai ieftina versiune.

                Comment


                • @mr.K si cu portbagajul cat torpedoul de la logan (eventual daca rabatezi scaunele din spate ajungi la spatiu unui logan berlina..). Si daca mai pica ceva (ca au obiceiul sa pice chestii de 1600 euro la servodirectie sau 1400 euro pe la ambreiaj...). Si pentru cineva care vrea un miojloc de transport spatios...scoti BMW-ul din ecuatie...Hai totusi sa ne documentam putin si sa facem si o oare care comparatie viabila: nou-nou, vechitura-vechitura.

                  P.S. Am avut pe mana unul a unui prieten

                  Comment


                  • Si pentru cineva care vrea un miojloc de transport spatios...scoti BMW-ul din ecuatie
                    De aia am dat alternative: A4 break, Scout.
                    Am uitat sa pun si un VW Crafter, Renault Master sau un Ducato, ca e mai ieftin.
                    Toti carati porcul si cartofii cu Loganul? Am si nevasta, si copil, dar n-am simti nevoia sa car juma' de casa cu mine in concedii.
                    Last edited by mr.K; 20 April 2017, 15:07.

                    Comment


                    • Baftosule!

                      Comment


                      • Imi cer scuze ca intervin insa si eu am copil, unul mic chiar. Cand plec chiar si pentru o zi zici ca ma mut, zau asa. daca stau 2 zile clar dublez cantitatea - carut, cadita (copilul trebuie sa faca baie si nu prea ai unde daca stai la un hotel nu ai cada), haine, biberoane, cand avea 3 luni am fost nevoit sa plec si cu aspiratorul dupa mine (se uitau aia la hotel ca la nebuni), are o problema cu nasul, daca se infunda nu mai mananca deloc si urla, pentru linistea tuturor trebuie aspirat nasul de 2-3 ori pe zi.
                        Carutul ocupa jumatate de portbagaj, cadita si aspiratorul si alea destul, de asta exista atatea modele de variante la masini (break, berlina, etc) pentru nevoile fiecaruia.
                        Insa zic si eu un lucru, decat o masina SH la care sa stau cu drobul de sare ca se poate strica ceva cand vrea ea mai bine ceva nou, indiferent ca e cotet sau cum mai vreti sa numiti Loganul. De aia nu am mers cu Dacia veche atata timp si de aia merg de 2 ani cu o Solenza luata special pentru rabla si in care in afara de contact si baterie (investitia initiala - 270 ron total) si o revizie de ulei (130 ron) nu am avut alte probleme, nu m-a lasat in mijlocul drumului, da intradevar ploua in ea insa fostii proprietari au lovito pe toate partile si in afara de revizii nu au stiut sa aiba grija de ea.

                        Cel de la care am luato a luat un Opel Astra din acelasi an ca Solenza (2004) si din septembrie 2015 pana acum a schimbat discuri fata+placute, s-a stricat turbina, s-a stricat electromotorul (de 2 ori, mecanic prost deh), a murit bateria, are EGR infundat si da in nas si mai are o lista de vreo 2000 ron de schimbat mai urgent. Intradevar arata masina la exterior de zici ca e noua insa cand pleaca la drum lung se roaga sa ajunga fara probleme cu ea inapoi.
                        Insa atat si-a permis, isi lua noua daca avea bani. Insa si Solenza cand a luato a luato SH de la samsari si era asa de lovita incat cand merge are fundul intro parte. Din cauza asta a zis ca nu mai vrea Dacie in viata lui. Intradevar SH nu mi-as lua nici eu dacie dar sa zici ca e cotet e cam exagerat. Coteturi erau daciile vechi si totusi au mers si au carat la greu.

                        Si mie imi place Skoda Octavia insa cand ma gandesc ca varianta diesel cea mai ieftina adica ACTIVE este incepand cu 18.384,- € parca ma uit altfel la Logan. Si chiar arata bine. Si la 14500 euro ai si pilot automat si clima si navigatie si camera si senzori de parcare, geamuri electrice fata-spate, computer de bord, stop-start, consum redus...pentru mine este suficient. Si chiar nu ma intereseaza daca lumea considera ca sunt prost/nebun etc ca dau atatia bani pe o dacie amarata insa fac ce vreau cu banii si vreau o masina noua.

                        Si la 7000 euro sa iti iei o masina noua cu aer conditionat si cele cateva optiuni merita.

                        Comment


                        • Sunt variante berechet la 14000 +/- ceva. Skoda, Opel, Seat, Peugeot etc.
                          Ideea e ca de banii aia primesti "mai multa masina".
                          Cu inca vreo 1500 in plus se gaseste Octavia noua, care e net superioara unui Logan din toate punctele de vedere.
                          Keep walking...

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            Am verificat, poate trebuia sao faci si tu inainte de a-ti comanta Loganul.
                            Sunt convins ca ai verificat.

                            Originally posted by mr.K
                            Acum e tardiv, ramane sa te simti special in el, doar n-ai dat degeaba 14 mii pe aceeasi tabla, scaune, imagine de ansamblu care se regasesc si pe cea mai ieftina versiune.
                            Eu intr-o masina nu tind sa ma simt special ci bine (nu-mi iau masina sa ma laud, dar deh nu toti sunt ca mine). Si de simtit ma simt chiar foarte bine in ea.
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Si de simtit ma simt chiar foarte bine in ea.
                              Chiar mai bine decat in Audi/Mercedes/BMW/Skoda etc., nu?

                              Comment


                              • Saraca logica cum reusesti tu sa o terfelesti.

                                Ma simt bine in masina, nu trebuie sa fie neaparat o senzatie in comparatie cu alta.

                                Dar totusi eu propun sa ne oprim. Poluam degeaba atmosfera pe aici...
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google