Facelift Logan 2 /2016

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum mah sa dai 14 mii pe-o dacie si sa nu te simti special ci doar bine??!

    Comment


    • Ca sa te simti special...dai 100k euro pe un mercedes...si atunci esti special...pana atunci...

      Comment


      • Un 0.9 Prestige Easy R cu toate dotarile + optionale ( navigatie, camera, pilot volan imbracat in piele etc ) are pret de lista fara discounturi de aprox 12.000 EURO.

        O Skoda Rapid 1.2 TSI ..ca tot pomenea cineva de ea e tot 12.000 -


        A se vedea diferentele intre dotari- manuala si fara nimic interesant ....

        Avand in vedere ca Dacia a dat si 10% discount eu zic ca poti merge linistit cu ea 5 ani cat are garantie extinsa.

        P.S. EasyR-ul meu nu mi-a scos inca pietrele de la rinchi, mai astept cine stie.

        Comment


        • Ca tot faceti atata tam-tam despre spatiul loganului:

          Daca loganul era mai inghesuit, credeti ca nu va descurcati tot la fel cand va mutati sau aveati de carat ceva ? Ati zis careva ceva despre dacia 1310 ca nu avea spatiu ? Cand mergeam toata familia si era lasata de spate...

          Comment


          • Cel mai mare handicap al loganului 2; e dacie
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by jonnie007 View Post
              Sunt variante berechet la 14000 +/- ceva. Skoda, Opel, Seat, Peugeot etc.
              Ideea e ca de banii aia primesti "mai multa masina".
              Cu inca vreo 1500 in plus se gaseste Octavia noua, care e net superioara unui Logan din toate punctele de vedere.
              Hop si eu. Da, sunt suficiente variante la 14.000. Dar, uite, eu acum caut masina noua. Achizitia va fi facuta probabil prin iunie.

              Cerintele sunt urmatoarele: break + diesel + climatronic + automat/robotizat.

              Acum, poate sunt eu prost, dar ceva cat de cat apropiat de MCV Prestige/Stepway, care sa mai aiba in plus si cruise control si navi, eu n-am gasit.

              Si nu, nu-mi zi de Rapid, are sotia de la firma. Cheala e oribila, iar noile TDI sunt dezastru. Masina a stat o luna in service, in ianuarie, pana s-au prins aia ca sunt "ceva" probleme la injectoare. "Ceva", incat a fost nevoie sa le schimbe. Pe toate. Nu-ti zic costul, zi tu o suma.
              Si, nu vorbim de clima, nu vorbim de break, nu vorbim despre climatronic, navi...ce navi, masina nu are nici macar computer de bord.

              Iti mai zic? Polo 1.2TDI Comfortline, 2014. Comfortline, adica nivelul al doilea de echipare. Nici ala nu are computer de bord.

              Nu tin neaparat sa-mi iau Logan, dar da-mi tu un break diesel, bine dotat, pe care pot sa-l iau pana in 11.000 + TVA si jur ca il iau.

              Comment


              • La englezi exista whatcar.com
                La majoritatea mașinilor testate ei recomanda versiunile diesel doar ptr firme.
                Versiunile laureate pe benzină sunt cele mai echilibrate dacii
                Logan GPL 1.4

                Comment


                • Pentru firma o iau si eu. Adica, mixt, si uz personal, si uz de firma. Dar km undeva la 25-30.000 / an si motorina cumparata undeva la 60% pretul de pompa (am rezervor + pompa de motorina in curte, cand se goleste sun la furnizor si mai aduce 5.000litri, plus carduri de combustibil la pompa decontat la acelasi pret ca si cea din curte) . La benzina nu obtin facilitatea asta.

                  Comment


                  • Cel mai mare handicap al loganului 2; e dacie

                    Mare dreptate ai. Din pacate toti aleg in functie de sigla, sunt multi care isi cumpara lucruri doar pentru sigla. 4 ani am folosit un Allview, nu e cel mai tare telefon insa si-a facut treaba. Si l-am schimbat acum cu un alt Allview. Nu ca nu mai mergea ci din dorinta de a avea unul nou. Decat un Samsung depasit SH mai bine un Allview nou. Si sunt multumit de el. Toti cu Samsung rad de el cand merg la ESD pentru resoftare si eu nu i-am facut nimic. S7 nu are nici macar radio. Asa si cu masina.
                    Allview=Dacia pentru mine, un lucru ok la un pret decent si de asta prefer o masina noua nu una SH. Fiecare alege ce vrea, nu ar trebui sa fie nimeni blamat pentru alegerea facuta.
                    Last edited by IancuMIC; 21 April 2017, 08:10. Reason: corectare citat

                    Comment


                    • Si totusi, cum sa dai 14 mii de euro pe asa ceva?
                      Nu ma refer la cei care o cumpara pentru firma, de alergat.
                      Ci la o persoana fizica, ce face 20k pe an. Care ar avea nevoie de confort, siguranta...
                      Ca e noua, uite ca nu mai e dupa prima mie de km. Ai garantie. Ai garantie 12 luni si la o masina sh cumparata dintr-o retea.
                      Garantia la Dacia e ceva ce trebuie experimentat de toti cei care lauda masina.

                      O persoana fizica ce da 14 mii pe o Dacia, ar trebui sa fac un efort sa mai completeze 2-3-4 mii de euro pentru o masina care sa ofere mai multe in privinta calitatii, confortului, sigurantei si tinutei de drum.
                      Cine a strans 14 mii de euro si nu mai poate completa la suma asta, inseamna ca de fapt nu-si permite masina de 14 mii, ci una de 10 mii.
                      Last edited by mr.K; 21 April 2017, 10:25.

                      Comment


                      • Originally posted by stolniceanulucian View Post
                        La englezi exista whatcar.com
                        La majoritatea mașinilor testate ei recomanda versiunile diesel doar ptr firme.
                        Versiunile laureate pe benzină sunt cele mai echilibrate dacii
                        Asta deoarece au alte salarii, ce conteaza pt ei 1-2% in plus la consum ?

                        Comment


                        • Eu nu stiu ce masini sh gasiti voi pe la 14 mii de euro care sa se bata cu vreo Dacia noua la acelasi pret. In schimb gasesc masini noi ... Pai daca deja ai ajuns la 14 mii de euro pentru o dacia ar fi bine sa arunci o privire la un Golf nou-nout la numai 14800 euro, cu dotari serioase (mai ales la partea de siguranta), chiar pe stoc.
                          Cumpara cineva un Stepway 2 ?

                          Comment


                          • Golful n-are spatiu ca sa cari porcu' si soacra simultan.
                            N-auzi ca romanii nu vor autoturism, ci masina de mutari?

                            Comment


                            • 15800 cel mai ieftin...jumatate din spatiu de pe logan. Cutie manuala...benzina, fara navigatie, fara cc, Ac in loc de climatronic.
                              Hai totusi...ne documentam si noi putin inainte sa facem o comparatie?

                              Comment


                              • Originally posted by razvanCC View Post
                                Cumpara cineva un Stepway 2 ?
                                Deja il dai? Fa-i topic pt vanzare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google