Facturi RCI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by radu2008 View Post
    Am auzit ca firma de leasing plateste automat amenda si tie iti trimite factura pe care o achiti in contul lor!
    Cum poate sa plateasca amenda firma fara sa stie cine a condus masina? Pentru orice radar primest si puncte. Nu ? Si daca proprietarul n-are carnet? Cei de la leasing atunci trimit datele proprietarului care nu are carnet, deci "conduce" si fara permis ? Imediat intri in puscarie fara sa fi in masina.

    Comment


    • #62
      pai cu criza asta poate l-au concediat pe ala sau pe aia care citea mail-urile.

      orice varianta ai alege, cand primesti raspuns te rugam sa il faci public aici. multumim
      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

      Comment


      • #63
        Pai, 2 mailuri le-am dat inainte de criza
        O alta varianta buna ar mai fi fax-ul trimis de la reprezentanta DACIA.

        Comment


        • #64
          am zis si eu cu criza asta ca sa le iau apararea. desi nu merita.

          de ce sa mergi la DACIA sa trimiti un mail la RCI?
          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

          Comment


          • #65
            M-am referit la "FAX" nu e-mail.

            Comment


            • #66
              fax...scuzele mele. fax am vrut sa scriu
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • #67
                mie mi-au raspuns la email o singura data....
                la telefon....doamneeee.....mai bine sunam la "steluta doi doi doi" de la vodafone si stiau aia mai multe despre factura de leasing....

                @ Cromatic
                si daca eram firma??? cu ce justificam banii aia in contabilitate?
                cu chitanta de la banca? )
                nu prea cred...
                dupa cum am mai scris un pic mai sus - doi contabili si un nene de la Garda F mi-au confirmat ca nu e legal ce fac ei...
                eu oricum voi plati sa nu am vreo surpriza ) dar vreau o factura la bani...nu vad ce e in neregula cu asta?

                Comment


                • #68
                  trebuie sa platesti tot rate penalitati executori etc numai asa scapi atunci

                  Originally posted by adimrv View Post
                  Sa zicem ca eu vreau sa-mi fac leasing pentru un logan ce firma imi recomandati?
                  iti recomand Volksbank Leasing si iti spun si motivul la randul meu am leasing la RCI si am platit si eu diferente de curs achizitie diferente de curs dobanda diferente diferente nu au inmatriculat masina la timp am stat o saptamana fara numere nu imi raspunde nimeni la telefoane la solicitari etc ca patitul nu stie nimeni .La a doua achizitie din intamplare am ajuns la Volksbank Leasing am mai avut oferte de la RCI si Impuls Leasing care erau cu mult peste Volksbank sa fiu mai exact 18-23 euro de asemenea era diferenta la asigurari la casco am primit cota de 3.1%/an pt Astra fata de RCi care avea 4.6% sau Impuls cu 5.8% iar acum au o promotie cu rca gratis in primul an eu nu stiam ca finanteaza Dacia pana acum.Am avut ocazia sa semnez contractul cu directorul lor de vanzari care a stat cu mine si a explicat fiecare cost , paragraf din contract inmatriculare etc cu o transparenta totala si profesionalism facturile le primesc pe e mail inainte sa ajunga in posta pot verifica oricand on line la ei pe site contul meu respectiv plati /istoric cont etc in timp real si ce e mai important oricand am avut o intrebare ulterior telefonul directorului lor de vanzari a raspuns intotdeauna iar omul a rezolvat orice problema am avut ba mai mult am fost sunat ulterior si intrebat daca sunt multumit de serviciile sale pana in acel moment nu doresc sa fac reclama dar asta e parerea mea personala daca mai ai intrebari pm sau mail marius.dedal@yahoo.com
                  Last edited by Marius Dedal; 20 May 2009, 01:14. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #69
                    buna tuturor ,am ceva vreme de cand nu am mai intrat pr aici.Am o mica problema si as vrea sa stiu daca exista cineva care a facut acest lucru si cum se poate face.Am un leasing tot la RCI de doi ani pt un logan f2 1.6 mpi si mai am de platit inca 4 ani,intrebarea este cum pot face o predare leasing?Trebuie sa-mi gasesc eu client?Ma pot ajuta ei?Sau ce se va intampla in cazul in care nu mai platesc,chiar ma pot obliga sa platesc si in cazul in care imi vor lua masina pentru neplata?

                    Comment


                    • #70
                      @rontz_rontz
                      1. Predarea de leasing, se face doar in cazul in care ai gasit tu un client caruia ii convine sa preia leasingul de la tine. Pe langa asta, mai sunt si niste taxe implicate (un comision, si alte taxe de schimbare a certificatului de inmatriculare, etc)
                      2. Daca nu iti platesti leasingul.......asta e alta treaba, probabil ca intra in discutii/negocieri cu tine, pt o amanare a platilor, sau ceva de genul, iar daca tu esti in imposibilitate de plata, presupun ca vor veni sa ia masina, si cu asta basta!!
                      Repet, la partea a2a nu sunt 100% sigur ca asta este procedura.....ca sa afli mai exact, ori vb cu cineva care a pierdut un leasing, ori discuti cu ei direct

                      sigpic

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by gionik View Post
                        @rontz_rontz
                        daca tu esti in imposibilitate de plata, presupun ca vor veni sa ia masina, si cu asta basta!!
                        Nu e deloc asa .Daca nu mai poti sa platesti ,leasingul iti ia masina ,scade cat ai platit , face o evaluare si o pune in vanzare .Daca mai au de recuperat in urma calculelor sa zicem 5000 euro si gasesc sa o vanda doar la 4000 euro ,diferenta de 1000 euro trebuie sa o achiti ,respectiv te dau in judecata .

                        Ca sa nu ai nicio problema cu leasingul poti sa renunti fara nicio obligatie doar la plata valorii reziduale ,dar asta inseamna ca nu mai intrii in posesia masinii .

                        Asadar ,singurele posibilitati ca sa scapi de leasing sunt :

                        1)Gasesti pe cineva sa-ti preia leasingul
                        2)Ai noroc si ei vand masina cu aceiasi suma care a mai ramas de plata pana la sfarsitul contractului ( slabe sanse)
                        3)Iti platesti ratele constiincios
                        4)Daca ai ajuns la ultima rata si nu vrei sa platesti valoarea reziduala de la sfarsitul contractului (daca ai ) , sunt obligati sa-ti restituie valoarea reziduala platita in avans (daca ai avut ) si contractul se incheie ok ,dar nu mai intrii in posesia masinii
                        5) Masina este dauna totala in urma unui "accident" si casco rezolva tot ,respectiv din valoarea asigurata in anul respectiv ( vezi polita de asigurare) plateste leasingului cat mai are de recuperat iar tie iti da diferenta .


                        Analizeaza toate posibilitatile si "gimme 5 " )

                        Comment


                        • #72
                          Buna,am revenit din nou cu intrebarile.Nu mai vreau sa renunt la masina ca o iubesc,problema este ca mi se intamplat acum sa raman restanta la plati,am doua facturi de rci si un casco...cum as putea sa ma inteleg cu ei ,daca a mai trecut cineva prin asta,ca nu vreau sa pierd masina?La cate facturi neplatite vin sa o ridice sau cum se procedeaza?

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by rontz_rontz View Post
                            Buna,am revenit din nou cu intrebarile.Nu mai vreau sa renunt la masina ca o iubesc,problema este ca mi se intamplat acum sa raman restanta la plati,am doua facturi de rci si un casco...cum as putea sa ma inteleg cu ei ,daca a mai trecut cineva prin asta,ca nu vreau sa pierd masina?La cate facturi neplatite vin sa o ridice sau cum se procedeaza?
                            Suna-i si explica-le situatia, dar nu le da o data fixa a platii.Daca le spui ca pe data de 20 (de ex.) vei efectua o plata, ei inregistreaza ca fiind promisiune de plata.Eu am fost in aceeasi situatie...am facut cateva plati partiale, apoi mi-am revenit...sa vedem pana cand . Concluzia: tine legatura telefonica cu ei. Succes !
                            I'm gonna make you an offer you can't refuse !

                            Comment


                            • #74
                              Multumesc,o sa trec maine pe la ei sa vad ce pot face.Ma gandesc cu groaza ca o pierd...multumesc inca o data.

                              Comment


                              • #75
                                Daca nu se face plata in termen de 90 de zile de la data scadenta a facturii, contractul se reziliaza automat iar apoi urmeaza ce a spus daat mai sus, asa mi-a explicat simie o contabila de la RCI.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google