Faza Scurta Nu Merge

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Faza Scurta Nu Merge

    Pe partea stanga nu imi merge faza scurta dar cea lunga merge. O fi becul ars (Desi se pare ca e acelasi bec ptr amandoua daca nu ma insel), sau e din alta parte (contacte, etc)?

  • #2
    Chiar daca ar fi acelaai bec are 2 filamente separate, vezi sa nu ai unul ars.

    Comment


    • #3
      Schimba becul. Are doua filamente. Acel filament de faza scurta sta mult mai mult aprins decat cel de lunga si de aceea se arde primul.
      Si daca becurile sunt cele originale ale masinii...e bine sa mai ai un bec la indemana: se va arde si becul din celalalt far (ca doar au functionat amandoua).
      Si vezi ca problemele la far, pe partea STANGA mai ales, iti pot aduce cadou si o amenda.

      Comment


      • #4
        L-am schimbat. Mai am o problema si cu becul de pozitie tot de pe stanga, cateodata e stins dar isi revine daca dau o palma in far O fi de la contacte ceva?

        Comment


        • #5
          contacte sau filament fisurat.rupt, dar inca nears complet. se va intampla si asta, daca e "bolnav".
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            Vezi să nu ai contactele oxidate sau (la becul de fază, mai ales) mufa topită. Eu ung contactele cu un strop de ulei când umblu la ele ca să previn oxidarea.
            La becul de poziție se ajunge un pic mai greu, trebuie să tragi un pic de fire, fără să forțezi, să răsucești un pic soclul dar până la urmă iese.

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google