Feriti-va De Astra

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Dan Tulceanu View Post
    In data de 28.06.2013 an depus la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor o reclamatie cu nr: RO-14495 la care astept raspuns.

    Cu stima,
    Ar cam trebui sa fi primit raspuns pana acum.

    Comment


    • #17
      Originally posted by Dan Tulceanu View Post

      Incredibil ce nenorociti...masina evaluata la 2550euro din care in final primesti 1000 euro (!!!) despagubire ptr. dauna totala, dupa tot soiu' de tertipuri de kkt!
      Adica 40% din valoarea asigurata...manca-i-ar puscaria de jegosi!
      Parca era stipulat undeva (ca regula g-rala, nu neaparat la astia) procentu' minim la daune totale, undeva pe la 70-75%, daca nu ma insel (+ epava)
      Last edited by Kojak; 15 August 2013, 14:42.

      Comment


      • #18
        din cate stiu momentan service-urile dacia si-au propus sa refuze repararea masinilor care au asigurare la astra euroins si inca cateva deoarece au probleme cu plata manoperelor asta am aflat acum 2 luni cand faceam practica la AutoBara&Co(reprezentanta de la Oradea) de la directorul Mihut, ideal e sa mergeti la reprezentanta sa ii intrebati cu ce firme de asigurare e ok sa faceti RCA...

        Comment


        • #19
          Astra nu lucreaza cu service-urile Dacia.
          sigpic

          Comment


          • #20
            doar pe casco lucreaza.
            pe rca nu lucreaza.
            ca sa fie treaba clara si concreta, nu doar fractiuni de informatie.
            Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

            Comment


            • #21
              sincer nu inteleg de ce acceptati sa va reparati masinile (indiferent ca e pe rca sau casco) in alte service-uri decat dacia,nu ca fac reclama la service-uriile dacia,dar daca masina e dacia trebuie dusa din prima fara discutie la dacia.abia dupa puteti alege un service mai bun.adica daca am avea bmw sau mercedes sau mai stiu eu ce marca trebuie sa accept sa o repar la dacia sau mai rau la service de cartier.de ce nu tineti sa va reparati la service-ul producatorului?nu cred ca un posesor de mercedes accepta sa repare masina la un service dacia sau skoda,etc,sigur o duce la mercedes.
              Din cauza ca multi accepta orice li se baga pe gat au ajuns nenorocitii astia de la asiguratori sa se creada d-zei prin oameni.

              Comment


              • #22
                Am vopsit masina la meridian si am jurat ca in viata mea nu va mai intra nici macar in curtea lor. Nu aveau cuptor, ci doar niste perdele care falfaiau pe masina. Vopseaua era plina de pietre si de o calitate foarte proasta. Au folosit vopsea cu lac in ea care nu mai este acceptata de dacia de mult timp. Am auzit de la mecanici "buni" de la dacia multe ineptii in momentul in care ii intrebam despre componentele motorului. Am aflat ca imi trebuie distantier la chiuloasa daca faci din 1.4-> 1.6 ca loveste pistonul, ca trebuie alezat si alte prostii.

                Daca ii pui sa faca orice altceva decat face orice mecanic mediocru (revizii) deja o dau in sf-uri.
                Cati dorei sunt la serviceurile dacia te ia durerea de cap. Nu mai zic de nesimtitrea sefilor care te mint cu dovada in mana.

                Comment


                • #23
                  Crede-ma sunt service-uri care repara masina mult mai bine decat Dacia. Eu de cand am terminat cu garantia, nu am mai trecut prin service Dacia.
                  Odata demontat ceva, era imposibil sa mai puna la loc toate piesel. Mereu ramaneau ba un capacel, ba 2 suruburi, etc...
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Din experienta mea pot spune ca cele mai proste lucrari de tinichigerie vopsitorie se fac la reprezentanta.
                    Angajatii sunt prost platiti si fura orice cum au cea mai mica ocazie. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca meseriasii adevarati nu lucreaza la reprezentante ci la serviceuri multimarca pentru ca sunt foarte bine platiti. Eu cunosc vopsitori care au salarii de peste 1000 euro. Niciunul nu lucreaza la reprezentante.
                    Oricum, omul pana nu se frige tare traieste cu impresia ca reprezenta e Dumnezeul reparatiilor !

                    Comment


                    • #25
                      din experienta mea pot spune ca dupa 2 ani, un element vopsit la reprezentanta dacia s-a decolorat destul d mult.Plus de asta nici la indreptarea elementelor nu erau in stare sa le scoata calumea. Lucrare facuta pe casco cu multi ani in urma.
                      Am vazut in oras si alte masini logan, tot asa decolorate elementele de caroserie revopsite
                      deci +1 ptr kossfunny
                      cine vrea vopsitorie sa mearga undeva unde chiar este cupteor, un service particular ...
                      Last edited by Leo0608; 18 August 2013, 23:31.
                      ​​​​​​

                      Comment


                      • #26
                        si ce legatura au ultimele posturi legate de reprezentanta cu titlul thread-ului ?

                        Comment


                        • #27
                          Niciuna. D-aia exista butonul "report".
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Razvy View Post
                            si ce legatura au ultimele posturi legate de reprezentanta cu titlul thread-ului ?
                            Desi nu pare, au legatura.
                            Inainte de criza finaciara nu prea se vaita nimeni de asiguratori, mai ales pe Casco. Se platea fara probleme, se inlocuiau piese usor reparabile , asiguratorii aveau contarct cu aproape toate reprezentantele, toata lumea era multumita.
                            Din pacate a venit criza, care a lovit in mai toate activitatile economice si asiguratorii nu si-au mai permis sa mentina contracte cu orice reprezentanta pentru ca majoritatea nu erau dispuse sa lase tarifele mai jos.

                            Asa ca, mai ales pe RCA, daca iti bagi masina intr-o reprezentanta cu care asiguratorul nu are o relatie buna e ca si cand declari razboi asiguratorului si bineinteles daca legea perimte acestuia se se lege de vreo chichita pentru a mai pune bete in roate o va face cu siguranta.
                            Si am mai spus , nu stiu daca si pe aici, legea protejeaza interesele pagubitilor dar in acelasi timp si pe cele ale asiguratorilor. Daca esti bazat, iti cunosti drepturile, stii sa le ceri si eventual esti dispus sa iti achiti initial reparatia legislatia e in avantajul tau. Daca intri cu un cazan vechi si ruginit in reprezentanta si vrei decontare directa la o reparatie cu piese noi originale e cam greu sa primesti.

                            Asa ca discutiile de mai sus au o oarecare legatura si cu subiectul.

                            Comment


                            • #29
                              Asadar Astra Asigurari, aproape de ...insolventa.

                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • #30
                                Hotu' striga hotu'!

                                Ştirile de ultimă oră, disponibile online. Mediafax.ro iti ofera ştiri interne si externe în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport


                                "Astra este perla industriei de asigurări..."

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google