Filtre Gaz La Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cele 2 "surupele" sant 3 suruburi de fapt.
    Iar schimbarea nu cred ca e o solutie. Nu ai nevoie de tubulara sa stringi suruburile sau sa le desfaci. Filetul acolo e destul de fragil si daca strangi ca disperatul risti sa scoti vreo 3-400RON din buzunar...
    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

    Comment


    • Tutoriale pentru schimbarea filtrelor in stare gazoasa pt. Lovato, Milano si Tomasetto gasiti aici
      O sa apra in curand si pt. BRC si Landi Renzo

      Comment


      • eu dupa o schimbare de filtre in servis , am fost nevoit pur si simplu sa tai surupelu cu un flex , am fost la firma care face montaje am spus ca am vrut sa schimb singur filtrul acasa , iar baiatu din servis super amabil a intins o cutie plina cu surupele metric 6 pentru cheia de 10 cu o lungime de 2,5 cm. explicatia lui fiind la obiect : din cauza temperaturii motorului ridicate a temperaturi scazute a gpl in faza lichida si din cauza ca locasul in care este infiletat surupelu nu are fund ( dupa desfiletare se vede cerul pe partea cealalta ) poate aparea un fenomen de condens poate si ceva mizerie si drept urmare blocarea prin oxidare o surupului . drept urmare un surupel care are un cap hexagonal pentru cheia de 10 este mult mai usor de infiletat/desfiletat decat unul care merge infiletat cu un inbus care daca se roteste interior ai belit ghelengherica cu el .
        daca nu stringi cat de cat ca "disperatu " risti ca la stationare la semafor sa ai un super danf de gpl in masina pe post de odorizant auto cand merge aeroterma , fapt intalnit si daca nu se schimba cele doua coliere de la filtrul de stare gazoasa .
        Last edited by tirum76; 4 September 2013, 21:32.

        Comment


        • Unde gasesc filtre de gpl la pret bun? Instalatia e landi renzo pt euro 5.

          Comment


          • Incearca aici http://gaz-magazin.ro/

            Comment


            • Originally posted by L3on_rgby View Post
              Unde gasesc filtre de gpl la pret bun? Instalatia e landi renzo pt euro 5.
              Salut,

              Daca esti din Cluj, ti-i recomand pe acestia: http://www.gplshop.ro . De la ei imi iau eu si au fost mereu prompti si au trimis filtre de calitate.
              sigpic
              Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

              Comment


              • va salut..vreau sa schimb si eu filtrele la instalatia gpl tomasetto dar nu stiu care sunt mai bune bulpren sau poliester??

                Comment


                • Se spune ca cele de poliester ar fi mai bune, eu mi-am luat 2 seturi de Bulpren, unul l-am montat si am deja ~10k de atunci, cum arata voi vedea dupa ce voi face din nou schimbul. Urmatoarea data am de gand sa iau de poliester, cand am luat eu cred ca nu aveau de poliester si cele de bulpren erau recomandate a fi foarte ok. Eu am luat de pe gaz-magazin, am primit si transport gratis. Comanda minima era 50 de lei pt transport gratis.

                  Comment


                  • multumesc...am sa incerc filtru cu poliester

                    Comment


                    • salutare.am umblat si eu la filtrul de gaz de la reductor alaska at 09 tomaseto dupa 10k eu zic ca arata destul de curat...
                      Attached Files

                      Comment


                      • Am facut si eu comanda de filtre pentru milano de la magazinele recomandate de uni colegi de pe forum de aici, cu cele vechi am 23 mii, leam mai dat jos de 2 ori si leam curatat putin , erau curate. astept comanda sa le schimb in regim propriu.

                        Comment


                        • Injectoare

                          Imi poate spune cineva de ce la instalatia mea GPL Tomasseto stag 200,injectoare Valtek 30 (3 ohm),cand probez din laptop(program ) functionarea injectoarelor pe rand la cilidrul 3 si 4 (cand le opresc) motorul se zguduie puternic si la cilindrii 1 si 2 nu se simte aproape nimic?Este normal?Instalatia este noua ,am circa 7000 km cu ea.Fisele sunt noi ,bujiile sunt noi.

                          Comment


                          • Si ce legatura are asta cu filtrele ?
                            O problema cu injectoarele benzina...
                            Pe benzina cum merge ?
                            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                            Comment


                            • Pai schimba si tu mufele de la injectoarele respective intre ele. Probabi ai 2 cilindri alimentati cu gpl, unul cu benzina si gpl si altul cu nimic. Daca le testezi pe amandoua simultan probabil ca merge rotund. E evident ca nu au vazut ordinea furtunelor la injector, ma indoiesc sa fi uitat ordinea culorilor sau cum se numara pana la 4. Ai galben, verde, rosu albastru, te duci pe furtun si vezi sa scrie in ordine 1,2,3,4. Sau fara bataie de cap schimba mufele intre ele si vezi cum merge, 3 cu 4.
                              @moog, esti prea artagos cateodata )
                              Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                              Comment


                              • Am si eu o intrebare. Ce trebuie sa fac pt a schimba filtrele gpl? Cel pt stare gazoasa e la indemana, insa celalalt e sub vasul de expansiune. Doar scot vasul, demontez cele 3 suruburi ale reductorului(sau cum se numeste) il schimb? Trebuie sa fac altceva inafara de a lua contactul pt a nu iesii gaz?La mecanic nici nu se pune problema sa o duc. Filtrele imi ajung miercuri. Are deja 22000 si nu cred ca i-a fost schimbat vreun filtru la gpl.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google