Filtru De Aer

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Filtru De Aer

    fratilor nuj dak s-a mai discutat treaba asta sau nu pe forumu asta. n-am avut timp sa-l citesc pe tot.

    as vrea sa pun un filtru de aer pe al meu 1.4

    as vrea si eu nijte info : se merita? mareste puterea si cu cat? micsoreaza consumu si cu cat? si-a pus careva ? e multumit ?

    pls help ... thx

    ps: felicitari pt forum ;)
    in a big town ya' nuthin' unless ya' part of somethin' bigga' than ya' ...

  • #2
    Ia legatura cu Golan91. Il gasesti pe forum.

    Comment


    • #3
      msic

      Originally posted by Sp!ke
      Ia legatura cu Golan91. Il gasesti pe forum.
      multumesc sp!ke ... raman dator cu o bere :P
      in a big town ya' nuthin' unless ya' part of somethin' bigga' than ya' ...

      Comment


      • #4
        daca e sa ne luam dupa ce scrie aici nu stiu ce sa mai cred http://www.autoexpert.ro/?wpa=modvie...07351420000012

        Comment


        • #5
          Originally posted by SUPERCAR
          daca e sa ne luam dupa ce scrie aici nu stiu ce sa mai cred http://www.autoexpert.ro/?wpa=modvie...07351420000012
          aia cam "vrajesc" in explicatiile din revista: in acceleratie (testul dyno) probabil ca amestecul e bogat, dar oricum ala nu-l arata scula dyno, pt ca nu poate. se foloseste o sonda in esapament, ffara legatura cu dyno. iar daca n-au lasat motorul sa se incalzeasca inainte de test, testul e irelevant. pe de alta parte, intr-adevar ajuta un filtru bun in acceleratie, (acu sa nu crezi c-o faci racheta) dar la mers constant,cu motorul cald, computerul de injectie regleaza amestecul in functie de ce zice sonda lambda, deci la aer mai mult=> benzina mai multa, nicidecum un consum mai mic. si inca ceva: unde-au pus ei filtrul, e cel mai prost loc posibil, pt ca motorul trage aer cald, ceea ce nu-i defel recomandat, e chiar de evitat. am impresia ca aia fac reclama la filtre si doar atat daca vrei filtru sport, accepta cativa decilitri in plus (nu in minus) la consum, cativa decibeli in plus la zgomot (efectul "sport", care e mai mult "placebo" decat performanta) si poate un pic de mizerie in motor. in caz ca te hotarasti pt filtru sport, pune-l undeva cat mai in fata, sa traga aer rece, izoleaza termic conducta de aer (sa nu se incalzeasca de la caldura din compartimentul motorului) si cel mai important, alege un filtru de firma serios, nu unul de prin targuri.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            Am mers cu Logan de 1.4 cu filtru de la Yed.
            Era ceva senzatie de rapiditate, posibil doar "placebo", dar sunetul facea toti banii, zici ca avea evacuare sport cand il calcam si treceam de 2000 de ture.
            Avea scoasa carcasa de filtru originala si prins cu soricei.
            http://www.loganclub.ro/forum/vand_m...or-t35360.html

            Comment


            • #7
              Eu am filtru YED si chiar face toti banii....Sunt de acord cu drone....Ai o oarecare senzatie de rapiditate...acuma nu stiu ce sa zic oricum la banii care i-am dat pe el sunt multumit
              Attached Files

              Comment


              • #8
                RADU eu acuma am vazut u chiar nu ti la motoru tau ??
                Si furtunasu ala mic lai lasat asa sa traga numai praf pacolo.....? exti nebun ) puneti cum am eu un filtru dala mic e tot Yed...
                Attached Files
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Am pus...exact ca al tau...numai ca nu am mai apucat sa fac poze
                  Last edited by RADU_LYN; 1 November 2007, 17:24.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by GOLAN91
                    RADU eu acuma am vazut u chiar nu ti la motoru tau ??
                    Si furtunasu ala mic lai lasat asa sa traga numai praf pacolo.....? exti nebun ) puneti cum am eu un filtru dala mic e tot Yed...
                    imi spui si mie te rog cat te-a costat toata operatiunea? urmatorul lucru pus pe masina va fi filtrul de aer si m-ar interesa de unde anume din bucuresti l-ai luat. deci din cate am vazut sunt 2 filtre, daca poti sa imi spui pret individual pt amandoua ar fi super. plus de asta nu crezi ca e mai bine sa fie tras filtrul cu o tubulatura in fata? e doar o intrebare pentru ca sunt curios cum sa fac.

                    Comment


                    • #11
                      filtru de aer merita,dar eu am dci si e umflat rau,deci isi are rostul

                      venox,ai o multitudine de filtre,intre 60 si 160 ron!cat despre montat,poti sa o faci si singur,e super simplu(cele de la lampa vin cu tot cu adaptoare)!atat ca tre sa il si optimizezi,altfel se incinde motorul prea tare!
                      Last edited by andrei; 1 November 2007, 23:33.

                      Comment


                      • #12
                        cum adica sa-l optimizezi? ce legatura are filtru cu incinsu motorului?

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          abia astept sa-mi vina comanda XX

                          am facut comanda si la filtru si la evacuare XX
                          in a big town ya' nuthin' unless ya' part of somethin' bigga' than ya' ...

                          Comment


                          • #14
                            de unde ai comandat filtrul...de pe ce site?

                            Comment


                            • #15
                              de aici : http://autoaccesorii.ro/standard_category.php?parent=61
                              in a big town ya' nuthin' unless ya' part of somethin' bigga' than ya' ...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google