Filtru de motorina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Depinde ce filtru ai pe masina

    Comment


    • #17
      Daca ai filtru cu, corp metalic ai in fun o "piulita" de plastic.Desfaci acea piulita si purjezi filtrul.La cel din plastic nu stiu

      Comment


      • #18
        Merci, inainte sa dea inghetul, o sa ma bag pe sub masina, sa vad ce se poate face. Sper sa aiba acea "piulita" ....

        Comment


        • #19
          Am gasit piulita aia de plastic e undeva pe laterala filtrului in partea de jos, dar cum se desface? Ca nu am reusit?

          Comment


          • #20
            Prin rasucire se desface, eventual cu un patent.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #21
              Merci frumos, numai ca e cam anevoioasa pozitia, nu prea intra patentul caci in capatul filtrului este o mufa cu fire.

              Comment


              • #22
                Desfaci scutul apoi scoti mufa electrica rasucesti la 90 de grade tragi in jos pt a elibera motorina din filtru apoi dai la pompita sa cureti filtru de eventoale impuritati sau apa apoi dupa puljare pui niste vaselina pe oring pt a intra in locas usor sau sa nu se ciupeasca dupa operatiune pui la loc mufa spor la treaba

                Comment


                • #23
                  Iti recomand putina motorina ca unsoare nu vaselina. Filtrul celalalt cu 3 stuturi de euro 4 este aici.
                  http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                  Comment


                  • #24
                    Am facut si eu purjarea filtrului azi . Nu-i greu deloc , mai mult dureaza sa dai balaria aia de capac jos . Nu stiu cat de normal este, dar am colectat motorina scursa intr-o galetusa de plastic, in ideea sa vad daca are ceva impuritati/apa, etc , dar .....Culmea , motorina era curata . Ma gandeam ca macar cateva picaturi,acolo, datorita condensului din rezervor.
                    Oricum acum stau linistit, am filtrul curat .
                    , sunt cu ochii pe voi !
                    :thumbsup:

                    Comment


                    • #25
                      Mufa cum se da jos? Iar dopul ala il rasucesc cu un patent in jos? Se desfileteaza? Sau merge numai jumatate de tura?Multunesc

                      Comment


                      • #26
                        @gigiman Ca si ori care mufa se trage ,iar dopul pui mina pe el daca entual nu merge pui patent nu e strins foarte tare ,un sfert de tura nu jumate

                        Comment


                        • #27
                          rezistenta la bord imi sta aprinsa

                          Salut am si eu o problema imi sta aprinsa rezistenta de la bord aprinsa am un 1.5 DCI 70 cp am cam 50000 bag motorina numai de la mol top diesel euro 4 asta de cand am schimbat filtrul de motorina mi sa ciupit garnitura de la senzor si imi pierdea presiunea si se dezamorsa pompa acum am schimbat garnitura si imi sta rezistenta in permanenta aprinsa , ce sa fac???

                          Comment


                          • #28
                            Eu am incercat sa il scot pe al meu si nu am reusit,decat l-am purjat.
                            Cred ca o sa demontez bara fata ca nu am acces de jos acolo sus la conductele care intra in filtru

                            Comment


                            • #29
                              @robert25srg: Ce rezistenta?
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • #30
                                Martor bujii incandescente probabil[care sta citeva sec aprinse ]se aprinde cind are apa in filtru
                                cind se face puljarea ar trebui cam 2litri de motorina scos
                                daca ai apa se aseaza la fundul recipientului [recipientul sa fie transparent ]

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google