Folie Pe Geamuri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu cumva era marca Solar si nuanta DRK?

    Comment


    • Originally posted by bruckner View Post
      Salut. Cat o costa folia pe geamuri fata+spate pentru un Sandero la baietii de pe curcubeului? Stie careva?
      Si m-ar mai interesa daca stiti vreun service unde pune folie fibra de carbon pe capota motor si cam cat costa.
      la adelfos pun carbo si se deplaseaza si la domiciliul clientului (gasesti relatii pe siteul lor). pentru logan mi-au facut pret ambele capote si plafon 1.000.ron. pentru capota cat poate sa fie?

      Originally posted by Dreamer View Post
      @razvan05 eu am montat la baieti acum vreo 8 luni de zile pe o masina folii pe toate geamurile,si am mai trimis inca ceva baieti acolo,toti inclusiv eu am fost multumit de ei,raport calitate pret bun.
      @viberul incearca sa obtii reducere pentru baietii care vin din logan club nu pentru un grup,ca banuiesc ca fiecare se duce cand face rost de bani.
      @givali daca veti merge cu spatele pe un drum fara nicio sursa de lumina nu se va vedea nimic chiar daca aveti sau nu folii,doar o urma slaba de lumina de la becul de mers innapoi,parerea mea este ca nu este vreo diferenta majora,ba chiar noaptea luminile celor din spate va vor deranja mai putin.
      dar givali nu are oglinzi laterale pentru mersul inapoi? oricum daca intorci capul nu vezi nimic
      Last edited by RAZVAN-005; 10 March 2011, 19:39. Reason: Automerged Doublepost
      Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

      Comment


      • Solar(parca sunt facute in USA) e o marca,DRK(in China,si brand-uite de Alfaromtrans ) e alta marca,nu le amestecati.
        Baietii de la Mizil iti dau autorizatie,dar iti dau autorizatie la folie,nu si la montaj,ia cauta in baza de date la RAR Ploiesti si o sa vezi acolo ce firme au licenta RAR,Autostick nu are,si nici orasul Mizil nu corespunde cu baza de date.Ei cumpara folia de la Alfaromtrans,pe care o primeste deja cu autorizatie si timbre,si ti-o monteaza,atat.
        Vand becuri cu led SMD pentru autoturisme si locuinte.

        Comment


        • nu e solar zone,ear bine, este drk cea comercializata de alfaromtrans cea care se gaseste si pe 23 august.

          Comment


          • gata s-a montat si la mine folia , ieftin si sunt multumit atasat cateva poze ....
            Attached Files
            Ne place viata, dimineata ne vezi in doua, ardoarea si ceata
            Stam zi de zi asa, nu ne trezi nene
            Timpu’ se scurge, nu dormii pe tine

            Comment


            • Ce s-a intamplat cu folia dupa luneta?Ai vrut sa pui si parasolar si nu mai ajungea?

              Comment


              • Originally posted by CataLiNNN View Post
                Ce s-a intamplat cu folia dupa luneta?Ai vrut sa pui si parasolar si nu mai ajungea?
                nu mi`a mai ajuns folia , dar oricum imi place si asa arata dragutz
                Ne place viata, dimineata ne vezi in doua, ardoarea si ceata
                Stam zi de zi asa, nu ne trezi nene
                Timpu’ se scurge, nu dormii pe tine

                Comment


                • viberule ce dracu ai facut la luneta aia??? nu s-a ajuns folia??

                  Comment


                  • zile patroane la bagabonti ca foliile sunt home made!

                    Comment


                    • Mai pune o bucata sa arate toata bn
                      vopsitorie preturi bune

                      Comment


                      • nu arata bine deloc folia aia asa pe luneta, eu zic sa o dai jos si sa o pui din nou
                        Attached Files
                        Last edited by ioo_florin_el; 10 March 2011, 21:41.

                        Comment


                        • o sa iau alta sa arate bine , dar nu o sa imi ajunga ca e luneta prea mare puii mei ....nush ce sa fac ............

                          Originally posted by 60CRY View Post
                          viberule ce dracu ai facut la luneta aia??? nu s-a ajuns folia??
                          nu s-a ajuns folia , oricum luneta e mai mare ca folia , deci tot din 2 bucati tre sa o pun ....
                          Last edited by Mr.viberul; 10 March 2011, 21:57. Reason: Automerged Doublepost
                          Ne place viata, dimineata ne vezi in doua, ardoarea si ceata
                          Stam zi de zi asa, nu ne trezi nene
                          Timpu’ se scurge, nu dormii pe tine

                          Comment


                          • Pe geamurile fata mai este voie cu folie omologata sau nu?
                            SRF TARGOVISTE

                            Comment


                            • din cate stiu eu..nu iti da nimeni autorizatie pentru geamurile fata.

                              Comment


                              • Legea permite si pe fata si pe parbriz. Cititi cu atentie . Acesta este un raspuns de la RAR ca urmare a unei scrisori din partea mea catre ei :

                                1. Urmare scrisorii dumneavoastra va comunicam ca in Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor - RNTR 7, sunt specificate conditiile de vizibilitate pe care trebuie sa le indeplineasca un autovehicul ce circula pe drumurile publice din Romania si anume:
                                - autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparen?a de min.75% pentru parbriz ?i min.70% pentru lunet? ?i geamurile laterale
                                - marca de omologare conform acestor reglementari, marca care trebuie sa existe pe geamuri, atesta faptul ca initial acestea au avut transparenta de min. 75% pentru parbriz ?i min. 70% pentru luneta si geamurile laterale.
                                - foliile de protectie aplicate pe geamuri trebuie sa fie certificate si marcate corespunzator, iar aplicarea acestora este permisa numai in atelierele autorizate.
                                - geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni.
                                - modificarea transparen?ei geamurilor nu se inregistreaza in cartea de identitate a autovehiculului, insa atelierele autorizate sa efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licenta emisa de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Român, iar la inspectia tehnica periodica se verifica eticheta ce contine marca de omologare a geamului precum si gradul de transparenta.

                                Vezi:


                                In ceea ce priveste reglementarile privind circulatia pe drumurile publice.....va rugam sa cititi Legea 49/08.03.2006, art.103, si Hotararea 1391/04.10.2006 art.148, pct.11, articole ce interzic aplicarea de folii ce restrang sau estompeaza vizibilitatea atat din interior cat si din exterior cu exceptia celor omologate si certificate.

                                2. dupa ce vopsiti masina va asteptam la RAR pt modificarea culorii in CIV.Acest tip de activitate se face doar cu programare in prealabil.

                                3. Modificarea/inlocuirea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa se accepta numai cu elemente care poarta marcaj de omologare specific si daca verificarea efectuata evidentiaza faptul ca noile dispozitive isi indeplinesc rolul functional. Inlocuirea farurilor initiale cu altele cu surse de lumina cu descarcare in gaz (tip Xenon) este acceptata numai daca vehiculul este echipat cu tot kit-ul necesar, asa dupa cum producatorul acestuia a prevazut in fabricatia curenta pentru respectivul tip de vehicul: faruri, surse de lumina cu descarcare in gaz, dispozitivul care declanseaza arcul electric (ignitor) si cel care stabilizeaza curentul electric (ballast), sistemul automat de reglaj în func?ie de sarcin?, spalator. Daca aceste componente sunt cele originale, pe care producatorul le monteaza in fabricatia curenta, acestea trebuie montate in ateliere autorizate ale reprezentantei constructorului in Romania, fapt dovedit prin emiterea unei adrese in care se enumera elementele montate si se mentioneaza ca acestea sunt originale (de prim montaj).
                                In cazul in care componentele sunt destinate montajului ulterior fabricatiei (retrofit), echiparea vehiculului trebuie realizata in cadrul atelierelor autorizate pt modificari constructive. In acest caz se va solicita declaratia de conformitate in care se vor enumera elementele montate, specificandu-se dupa caz, nr. de omologare CE/ECE ONU ale acestor produse.
                                In ambele cazuri, dupa reomologarea vehiculului se va mentiona in CIV textul "Echipare retrofit cu surse de lumina cu descarcare in gaz".
                                Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google