As Vrea Sa Plec Cu Masina In Grecia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Depinde pe ce ruta, posibil sa fi avut io noroc.
    Culmea e ca la ultimele tranzitari ale BG in toiu' noptii (de la 1-2 incolo), n-am dat de urma de gabor. De-aia imi si place noaptea pe la ei, o tii constant prin localitatiile alea ale lor cu 2-9 case.

    Comment


    • In alte treceri am mers si eu tare poate prea tare. Uite ca mi-am luat-o.

      Un lucru am observat : iubesc traseulcatre Makaza Drumuri virajate,, libere, asfalt bun.
      _
      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

      sigpic

      Comment


      • Un detector de radar in Bulgaria e perfect! Radarele lor sunt f vechi, le simte detectorul de la kilometri distanta.
        Atentie insa la pistoale.

        Pfai abia astept sa bag cei 260 de cai ai avionului spre Grecia! Mu ha haaaa!!
        Daca o luati spre Makaza, exista un ultim OMV la vreo 60 km de granita.(parca Khardazli se numeste oraselul). Acel OMV e destul de aglomerat de obicei, daca nu vreti sa opriti acolo exista un Lukoil cam la 100 m spre Makaza.
        In Grecia gasesti GPL, dar mai scump si mai prost (inclusiv in Thassos).
        Daca plecati din Bucuresti, e bine sa plecati cat mai de dimineata- de preferat pe la 1 noaptea. Mergi snur, nu e nimeni pe strazi ,si nu prinzi aglomerat la granita cu Makaza.

        Atentie la traseu ca la un moment dat instinctul iti spune sa o iei inainte spre Nova Zagora, dar de fapt trebuie sa o iei la dreapta spre Stara Zagora. Fixati pe GPS din aproape in aproape.
        Daca ati ratat dreapta nu -i bai mare, doar ca mergi cam 10 km pe un drum pietruit, in schimb ai o bucatica de autostrada,
        Saab 9-5 Aero

        Comment


        • Anul trecut, la vama la BG, cand am intrebat un politai de-al lor de detector ne-a zis ca e interzis pe teritoriul lor. Sau facura misto de noi? Stiam de Grecia ca e interzis, dar in BG am luat-o de buna.

          Comment


          • Statia gpl thassos

            DSIGN poti posta o harta s-au coordonate gps unde se afla STATIA GPL IN THASSOS ? s-au numele la localitatea respective.

            Comment


            • Pe la Potos era una (Astris, e un rent-a-car + statie peco).

              PS util
              All you need to know about LPG in Greece. Map of LPG stations in Greece, list of LPG stations in Greece, LPG prices in Greece, LPG adapters in Greece.
              Last edited by cristi-mic; 7 February 2017, 15:46.

              Comment


              • Multumesc cristi

                DA E PERFECT ACEST LINK POT SA SETEZ PE GPS DIRECT ADRESA STATILOR
                GPL,IN BULGARIA SUNT MAI MULTE STATI GPL.PE TRASEUL ASTA PRIN MAKAZA.

                Comment


                • Originally posted by andreyi View Post
                  Anul trecut, la vama la BG, cand am intrebat un politai de-al lor de detector ne-a zis ca e interzis pe teritoriul lor. Sau facura misto de noi? Stiam de Grecia ca e interzis, dar in BG am luat-o de buna.
                  Am intrebat si eu un taximetrist din Blg si mi a zis ca numai anumite tipuri sunt legale, si ca e bine sa nu am.
                  Dar nu trebuie sa il tii neaparat pe parbriz, il tii in bratele pasagerului din dreapta
                  Eu pe Saab am de-ala in bara, dar cand aveam Kia il tineam in fata schimbatorului.
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • Interesant, pe site-ul MAE gasii asta(la nivel de 2015):
                    "Detectoare radar sau aparatură anti-radar
                    Nu este permisă folosirea aparatelor sau dispozitivelor anti-radar, folosirea acestora constituie contravenţie si se pedepseşte cu amendă.
                    Utilizarea detectoarelor de radar nu este interzisă legal, însă poliţia rutieră bulgară recomandă, în interesul participanţilor la trafic, să se renunţe la acestea."

                    Deci, probabil, metoda de constrangere a fost o minciuna ca nu s-ar folosi, in ideea sa nu-l folosesc. Oricum nu cred ca o sa-l folosesc, sa ma opreasca vreunu sa ma cert cu el. Am un Cobra 9430 parca.

                    In alta ordine de idei, niste recomandari de cazare intermediara undeva in zona granita BG-GR, sau pe unde o fi, am de parcurs 1300 km Braila-Lefkada si nu cred ca-i pot face dintr-o bucata.
                    Last edited by andreyi; 8 February 2017, 09:27.

                    Comment


                    • te poti duce sa dormi o nopapte in bansko, te abati 40 km de la drumul principal, dar e super statiune
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • cine poate sa ne spuna si noua de unde cumparam vigneta bulgarilor, cu cardul, dupa ce trecem podul pe la Calafat... eventual niste coordonate gps sau o adresa cva... ms!
                        Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                        Comment


                        • Originally posted by andreyi View Post

                          In alta ordine de idei, niste recomandari de cazare intermediara undeva in zona granita BG-GR, sau pe unde o fi, am de parcurs 1300 km Braila-Lefkada si nu cred ca-i pot face dintr-o bucata.
                          Ti as recomanda Salonic, dar e cam departisor.
                          E un oras care merita vazut si poti gasi un apartament chiar frumos la un pret bun.
                          Noi am fost 5 anul trecut si ne am cazat intr un super apartament, parca 80 eur a costat.(2 dormitoare+o canapea)
                          Saab 9-5 Aero

                          Comment


                          • Rezervat din timp, am stat intr-un hotel central, 25e camera, cu parcare la subsol inclus in pret. A fost decent (asternuturi curate, baie curata, AC) pentru o noapte. Camera era mica si cladirea cam veche, geam cu vedere la o curte interioara nu foarte aratoasa. Nu mirosea a mucegai, nu mirosea urat scurgerea din baie. Nu imi amintesc locatia, am luat ceva de pe booking, dar din timp (3 luni inainte)
                            _
                            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                            sigpic

                            Comment


                            • Cazare de o noapte in Volos, vreo recomandare? Eventual in apropierea portului.

                              Comment


                              • Ca tot e vremea asta de kkt afara!

                                Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google