As Vrea Sa Plec Cu Masina In Grecia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare! In final, la o saptamana inainte de placare m-am hotarat sa ajung in Grecia prin Bulgaria, asadar as vrea sa va intreb daca trebuie sa iau vinieta pe Bulgaria si daca taxa de pod de la Calafat se poate achita la vreo benziarie.

    Comment


    • Taxa de pod o platesti in vama, iar vinieta o cumperi tot in vama sau de la o benzinarie OMV, Shell , etc de la bulgari.
      Drum bun!

      Comment


      • Multumesc! Am inteles ca daca doar treci prin Bulgaria nu este nevoie sa platesti vinieta, o platesti doar daca stai mai mult de o zi pe teritoriul tarii. Stii ceva de aspectul asta?

        Comment


        • O cumperi indiferent ca stai sau tranzitezi

          Comment


          • Nu ai inteles bine, trebuie sa platesti la intrare si cea mai scurta este de 7 zile, daca depasesti, trebuie sa mai iei una.
            Nu te juca, cumva ti-o furi, ori ca te opreste ca n-o ai in geam, ori ca te pozeaza vreo camera.
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • De pozat nu-l pozează nimeni, dar de "garcea bulgar" nu prea scapi dacă te oprește indiferent că ești pe bune sau nu.

              Unele echipaje au și acum pistoale vechi de tip radar, unde la mașină (Atenție!) deja este setată viteza pe care ai încălcat-o, pe care chipurile o aveai când ai fost depistat. Eu de pildă aveam 110 km/h la ieșire din Ruse, dar ei m-au depistat cu 83 km/h. Pe alții la fel, în alți ani, alte anotimpuri, deci fix cu aceeași viteză, semn că le place lor cifra aia... astfel că știind că am comis-o, am cotizat.

              Așadar, pe lângă vignetă, vezi să ai la tine hârtii albastre. Înainte mergea cu 10-20 leva, dar cum românașilor noștri le place să fie "anus contra naturii" și să nu respecte legile indiferent în ce țară se află și să apeleze la tertipurile obișnuite din România, șpaga a crescut și ea, logic, astfel că o hărtie albastră aflată la îndemână este oricând bine venită.

              Și asta pentru că polițistul bulgar, chiar dacă ești în regulă, are și el ceva planuri de făcut, găsindu-ți ceva până la urmă.

              Am tranzitat de câteva (ZECI de) ori Bulgaria și am văzut destule, ca să nu spun că am trecut prin toate cele povestite pe forumuri. Chiar și atunci când eram în regulă, te făceau să te simți că nu ești în regulă.

              *am 3-4 exemple aici, la capitolul "în regulă", dar aș polua topicul

              Acum nu vreau să-ți stric concediul. Condu atent, ține limitele alea aberante de viteză gen "40 km/h în plin câmp" unde ar trebui să ai 90 km/h și va fi ok. Sau, dacă te grăbești și nu mergi pe motor de nici dracu' nu te prinde (6 ore a făcut un amic de-al meu de la București la Keramoti, dar s-a riscat) atunci ia-ți pe post de iepure un TIR sau autocar , ambele de România (deoarece șoferii profesioniști cunosc unde sunt radarele sau filtrele).

              Drum bun, drum liber sau... asfalt uscat!
              Și nu în ultimul rând concediu plăcut!

              *cât despre vignetă, ia și tu una pe o lună
              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

              Comment


              • Multumesc mult de sfaturi Catalin S. O sa iau si vinieta, mama ei... Daca in medianav as avea Macedonia as merge pe Serbia-Macedonia, poate in felul asta as ocoli ceva taxe si totodata as face ceva economii.

                Comment


                • @danut.benghiu - daca ai pasageri pe bancheta din spate vezi sa le pui centura pentru Bulgaria!
                  Mai este mult pana departe ...sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by danut.benghiu View Post
                    Daca in medianav as avea Macedonia as merge pe Serbia-Macedonia, poate in felul asta as ocoli ceva taxe si totodata as face ceva economii.
                    E trivial de parcurs Macedonia :-). In parte autostrada si apoi drum european dar nu e complicat.

                    Ai o aplicatie MAPS.Me (iOS si Android) gratis, offline, suficienta pentru Macedonia (defapt cam pentru tot traseul).
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • Originally posted by danut.benghiu View Post
                      Multumesc mult de sfaturi Catalin S. O sa iau si vinieta, mama ei... Daca in medianav as avea Macedonia as merge pe Serbia-Macedonia, poate in felul asta as ocoli ceva taxe si totodata as face ceva economii.
                      N-ai pentru ce, iar dacă mai e nevoie de sfaturi, altele decât cele care s-au discutat, sfaturi povestite în manieră proprie și combinată cu un pic de ironie, îți stau oricând la dispoziție...

                      Cât despre Macedonia, atâta vreme cât țara nu este încă membră UE, eu m-aș gândi de două ori înainte să o tranzitez. Chiar dacă se poate intra cu buletinul, una e să existe legi similare UE cu cele (chipurile) cunoscute nouă, alta e să afli la fața locului că nu ești "eligibil" din anumite puncte de vedere. Oricum, din câte știu, nu s-au semnalat probleme majore, chiar spre deloc, dar nici să fii primul care le întâmpină nu cred că vei dori, mai ales că în concediu ai nevoie liniște, nu de tămbălău.

                      Aș mai adăuga ceva legat de plecarea ta...

                      Citeam pe o pagină anterioară că ai mai fost în Grecia tranzitând Bulgaria dar în urmă cu 10 ani. Eh, fii atent... dacă la frații noștri bulgari mai scapi cu o șpăguță - două, află că la greci nu e deloc de glumă cu așa ceva. La ăia dacă te-a luat radarul, păi află că ai decartat instant 100-150 euro funcție de viteză / abatere regulament rutier. Până și aliura polițistului este alta. Limbajul, aroganța, toate cele. La bulgari mai merge cu un "dobr den, colega... adin uischi, adin țigareta, colega? halidei, priateli" și înțelege el unde vrei să bați, pentru că foame mare, dar la greci se cam schimbă / strică kalimera... La ăia chiar tre' să mergi cu atenție și să uiți de toate obiceiurile balcanice începând cu șpaga.

                      Originally posted by Tek_ids View Post
                      @danut.benghiu - daca ai pasageri pe bancheta din spate vezi sa le pui centura pentru Bulgaria!
                      Exact, vorba lu' colegu' Tek_ids...
                      Dacă vrea bulgarul, te ia și pentru că nu sunt centuri spate pasageri dar și pentru că nu ai pe nimeni în spate cărora să le pui centurile. Adică găsește el ceva până la urmă.
                      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                      Comment


                      • @Catalin S. - si la ei depinde "militian". Eu acum o luna pentru ceea ce am mentionat mai sus am scapat bazma curata, este adevarat s-a intamplat la Sofia!
                        @ danut.benghiu - uita de Serbia si Macedonia. Tarile sunt frumoase dar daca vrei sa ajungi rapid si pe drumuri mai bune tranziteaza Bulgaria ( ce ruta ai ales?)! De ce nu folosesti Google Maps, are ultimele sectoare construite pe Bulgaria.
                        Toate Bune!
                        Mai este mult pana departe ...sigpic

                        Comment


                        • Ca si ruta am ales Targu Jiu - Vidin - Montana - Vratsa - Sofia - Serres - Salonic - Kassandra. As fi trecut pe la Bechet ca sa mai scurtez cu vreo 40km dar nu stiu cum este drumul. Google maps ma trimite de la Montana pe un drum 81 direct catre Sofia, insa nici acesta nu stiu cum o fi.

                          Comment


                          • Originally posted by Tek_ids View Post
                            @ danut.benghiu - uita de Serbia si Macedonia. Tarile sunt frumoase dar daca vrei sa ajungi rapid si pe drumuri mai bune tranziteaza Bulgaria
                            Mai repede (15 min, spre Thessaloniki de exemplu) si mai obosit (cati km de autostrada avem in Serbia/Macedonia si cati in Bulgaria) :-)

                            Drumuri mai bune in Bulgaria, cred ca e o gluma :-)
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • @Silviu - vad ca esti din TM, tu ajungi mai repede poate, la autostrada sarbilor. Din zona noastra drumul pe la sarbi este greu si stricat.
                              Mai este mult pana departe ...sigpic

                              Comment


                              • @Tek_ids, am scăpat și eu bazma curată în două rânduri când aveam dreptate 1000%, iar ei nu, deși se țigăneau un pic să-mi caute nereguli! A treia oară n-a mai fost cu noroc, deși dreptatea era tot de partea mea.

                                În alte rânduri, hmmm, ori dreptatea a fost la mijloc și am cotizat să-mi văd de drum ori s-a vrut să se cotizeze.

                                @danut.benghiu, fără să vreau să-ți creez ori să-ți impun traseul, eu am o vorbă... Mai bine +200 km la tine în țară decât -200 km la alții în țară... Și dacă se poate, atunci nu noaptea. Excluzând mai nou zona Sinești unde nici dracu' nu te apără, la noi mai suni la 112, te mai înțelegi în limba română, mai un localnic, un sătean, codrul ți-e frate, râul, ramul, pe când în alte țări este un pic mai complicat.
                                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google